¤ Andre Schmechta (X-Marks the Pedwalk) ¤

X-Marks the Pedwalk - never look back!!!

Zespół XMTP powstał w 1989 roku w Münster w Niemczech. Od początku okrzyknięty nadzieją niemieckiej sceny electro, i europejską odpowiedzią na Skinny Puppy. Pierwsza płyta "Freaks", wydana w 1991 w Zoth Ommog, była niezbitym dowodem fascynacji kanadyjskim industrialem a la Puppies i FLA. Następne, "Human desolation", a szczególnie "Killing had begun" to już nowatorskie, własne brzmienie (cold-dark electro) oraz inteligentne, ciekawe teksty, podane w typowym electro-industrialnym sosie. Od tamtej pory należeli juz do ścisłej czołówki gatunku, a wkrótce pojawili sie ich naśladowcy co tylko może dobrze świadczyć o wpływie grupy na ówczesną scene electro. "Meshwork", płyta wydana w 1995 roku, to jednak wielkie zaskoczenie i zdecydowany zwrot w kierunku inteligentnego techno, danceflooru, zabarwionego łagodnym EBM-soundem. I w takim właśnie stylu jest także ostatnia bardzo interesująca płyta - "Drawback", wydana pod koniec 1997 roku.

Rozmowa z Andre Schmechtą (Sevrenem Ni-arbem) głównym architektem, kompozytorem, autorem tekstów i producentem XMTP, ale także jednym z ciekawszych animatorów electro-industrialu w swiecie, producentem nagrań wielu nowych grup, obok cEvina Keya, Billa Leeba, czy Clausa Larsena - żywa legenda!

Postindustry: Andre, jesteś jednym z pierwszych i do tej pory, głównych twórców EBM, electro w Niemczech, Wasze pierwsze płyty były niewątpliwie inspirowane skinny puppy, ostatnie dwie to jednak ostra dawka techno, popu, danceflooru itp.. Powiedz co sprawiło tak nagły zwrot w Waszej twórczości?

Andre: Jeśli przez długi czas tworzysz jakąkolwiek muzykę, to musisz czuć zadowolenie z tego co robisz, inaczej twoja praca będzie nudna. Po "killing had begun" poczułem, że muszę coś zmienić w naszej muzyce, bo inaczej, następna płyta będzie podobna do poprzedniej, a przez to wtórna. Nie chciałem sie także koncentrować tylko na electro czy EBM, bo kreatywność polega m.in. na łączeniu dobrych ideii z różnych gatunków muzycznych, i ten nasz zwrot wydał mi się zupelnie logiczny. Nie oznacza to jednak wcale, że niedługo XMTP nie będzie robił zupełnie innej muzyki, nie powiem ci jaki będzie sound naszej następnej płyty. Muzykę robimy spontanicznie, tak więc wszystko się może zdarzyć.

PI: Coraz więcej grup "miesza" rózne gatunki muzyczne, sukces Prodigy jest najlepszym dowodem, że to się podoba i dobrze sprzedaje. Nie uważasz, że w przyszłości dla EBM czy electro jest to jedyna droga do wyjścia z zastoju, w jakim niewątpliwie się ten gatunek znalazl?

Andre: Nie wiem jaka może być przyszość electro. Coraz trudniej jest tworzyć zupełnie nową muzykę, "kombinacje" między różnymi stylami wydają sie być najlepszą drogą by być chociaż trochę innowacyjnym, ale zauważ, że ta ewolucja dotyczy każdego rodzaju muzyki. Oczywiście to może przynieść, albo przynosi sukces, bo zwiększa się chociażby audytorium zainteresowane twoją twórczoscią. W całej muzyce pop dzieje się dokładnie tak samo, bo oni również zdali sobie sprawę, że niebezpiecznie jest stać w miejscu. Niestety do electro fanów czy grup dociera to bardzo powoli!

PI: Mógłbyś w paru słowach opisać muzykę, którą w tej chwili gracie? Electro-pop, nowoczesny EBM, czy może inteligentne techno? Wiem, że muzykę powinno sie słuchać, a nie opisywać paroma słowami, ale wiem także, że w Polsce będzie bardzo trudno dostać waszą najnowszą płytę.

Andre: Wiele elementów, które składają się w prostą muzykę elektroniczną - to wszystko.

PI: Przewidujecie jakieś koncerty, promujące nową płytę? Dawno nie graliście źadnego tournee.

Andre: Wciąż planujemy trasę, ale szczegółów jeszcze nie mogę ci podać.

PI: Poza XMTP, grasz w innych projektach, bądź zespołach, że wspomnę: Ringtailed Snorter, Pax, Hyper-1-dex. Jak to się dzieje, że współpracujesz właśnie z tymi, a nie innymi muzykami, i czy taka współpraca jest dla Ciebie czymś kreatywnym, ciekawym, przy czym możesz się czegoś nauczyć, czy też nie umiesz odmawiać? Szykujesz coś nowego w tych pobocznych projektach?

Andre: Jesli ktoś jest tak aktywny muzycznie, od wielu lat, jak ja, to poznaję oczywiście mnóstwo różnych muzyków, którzy mają czasami ciekawe pomysly, które potem razem realizujemy. Staram się wybierać tylko te najlepsze, ale różnie to bywa. To jest dla mnie bardzo interesujące doświadczenie, wiele można się nauczyć, ale przyznam, że czasem trudno jest niektórych "otworzyć" na nowe propozycje, przekonać do nowych koncepcji itp. Mnie także trudno jest przekonać! A co do nowych rzeczy, to szykujemy, wraz z Heiko z ECO, nową płytę Pax, być może ukaże się już w pierwszym półroczu 1998.

PI: Jesteś także, bądź byłeś producentem płyt wielu różnych grup, wspomnę tylko te najciekawsze: Evils Toy, Steril, Armageddon Dildos, Abscess - robisz to, bo lubisz, czy też stoją za tym racje finansowe?

Andre: To bywa różnie, generalnie musi mi się grupa podobać, żeby ją produkować. Jeśli nie znajduję żadnych ciekawych pomysłów w ich muzyce, to odmawiam. Oczywiście, wytwórnia, bądź zespół musi mi zapłacić za moją pracę. Gdybyś mi zaproponował jednak milion dolarów za produkcje jakiegoś shitu (po naszemu gówna - przyp. autora) to bym sie zastanowił!!!! Ha, ha!

PI: Jest jakaś grupa, którą produkowałeś, warta twojej rekomendacji (mistrzu - przyp. autora)?

Andre: Nie chce wyróżniać jakiejkolwiek, myślę, że wszystkie są warte posłuchania!

PI: Wciąz nagrywasz dla legendarnej, niezależnej wytwórni Zoth Ommog, a przecież mógłbyś przenieść się do jakiegoś wielkiego koncernu, który mógłby lepiej wypromować XMTP. Boisz sie utraty choć części niezależności, czy też nie dostałeś konkretnej propozycji? A może szkoda by Ci było opuścić Tallę XLC (szefa Zoth Ommog)?

Andre: Znam wszystkich w Zoth Ommog i wiem czego mogę się po nich spodziewać, koncentruję się tylko na muzyce, a to jest dla mnie najważniejsze. Poza tym wciąż reprezentujemy muzykę elektroniczną, a Zoth Ommog jest jedną z bardziej znanych wytwórni z tych kregów muzycznych, i to mi wystarcza.

PI: Twoje inspiracje, przy tworzeniu muzyki: filmy, podróże, kobiety, narkotyki, sztuka? Może coś innego?

Andre: Myślę, że sam jestem inspiracją dla tego co robię, chociaż wpływy książek, filmów itd. są nieświadome, gdzieś w drugim planie. Kiedy zasiadam do tworzenia nowych utworów to liczę sie tylko ja i moje instrumenty!

PI: Które utwory z nowej płyty uważasz za najbardziej udane?

Andre: Ciężko powiedzieć, najbardziej lubię - "W.I.T.I.A.k." i "drawback".

PI: Dzięki za wywiad, i do zobaczenia na koncertach!

Strona XMTP: www.x-marks.com

-- r@ [1998]ostatnie wywiady autora:
Najważniesza jest myśl – wywiad z Radkiem Kordasiewiczem, jednym z członków grupy artystycznej MusicWordArt. -- [12 listopada 2005]
Neotek -- [29 maja 2001]
Gary Dassing (Mentallo & the Fixer) -- [1999]
Bill Leeb (Front Line Assembly, Delerium etc.) -- [1997]
Sasha Konietzko (KMFDM) -- [1997]

powrót do wywiadów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.