¤ Bola - Gnayse ¤Skam 2004

Ocena:
4.5

1. Eluus, 2. Sirasancerre, 3. Heirairerr, 4. Effanajor, 5. Opanopono, 6. Pfane Pt. 1, 7. Pfane Pt. 2, 8. Vhieneray, 9. Papnwea, 10. Effaninor


Wszyscy naokoło zachwycają się produkcjami typu Boards of Canada, a Bola pozostaje wciąż nazwą stosunkowo mało rozpoznawalną, mimo iż, moim zdaniem, przewyższa autorów "Twoism" nie tylko poziomem swoich wydawnictw, ale przede wszystkim ich "miodnością" oraz czymś co określiłbym mianem "lasting power". Ta niezwykła soczystość elektronicznych melodii i towarzyszące im niewyobrażalne konstrukcje rytmiczne tłuką się gdzieś w podświadomości nęcąc i kusząc do bezustannego sięgania na półkę. Takiej muzyce nieprędko grozi zapomnienie.
Płyta "Gnayse" nie stanowi być może zagrożenia dla swojej poprzedniczki ("Fyuti"), której miano płyty wybitnej bezsprzecznie się należy, ale pamiętajmy, że jest to pozycja o niezbyt długim stażu na rynku (listopad 2004) i jej eksploracja w tak krótkim czasie jest jeszcze we wczesnym stadium, a podobnie jak inne albumy Darrella Fittona ma ona tendencję do obrastania słuchacza niczym mech. Już dziś mogę jednak stwierdzić, że takie utwory jak "Eluus" czy "Effanajor" to niewątpliwe świadectwa geniuszu angielskiego artysty, który w sposób niespotykany dla wielu potrafi połączyć i wyważyć miksturę złożoną z na poły eksperymentalnej, chropawej rytmiki ocierającej się o stylistykę glitch czy click&cut oraz misternej atmosfery utkanej z mieniących się niezwykłą lekkością syntezatorowych melodii - bez popadania w skrajności i schematy. "Gnayse" to album, przy którym, w zależności od podejścia, można zrelaksować się w przyciemnionym pokoju lub zagłębić w jego rytmiczną strukturę odkrywając za każdym razem kolejne brzmieniowe smaczki.
taboo.art.pl

-- Leszek Żabiński [5 grudnia 2005]ostatnie recenzje autora:
Biosphere - Dropsonde -- [5 grudnia 2005]
Arcana - ...The Last Embrace -- [11 maja 2001]
Possible Gardens - Possible Gardens -- [11 maja 2001]
Scorn - Imaginaria Award EP / Greetings from Birmingham -- [11 maja 2001]
Various Artists - Rise/Converge -- [luty 2001]
  więcej...inne recenzje Bola:
Bola - Fyuti -- lewy [5 kwietnia 2002]
Bola - Kroungrine -- eliks [22 grudnia 2007]
Bola - Soup -- eliks [28 marca 2010]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.