¤ Rytuał IV, kwiecień 2006, Wrocław, Sala Gotycka Teatru Pieśni Kozła ¤

Rytuał to cyklicznie powtarzające się wrocławskie wydarzenie, w artystyczny sposób ukazujące i przypominające o ważnych problemach ludzkości. Pierwsza edycja nazwana ,,Młodzi po stronie maszyn’’ odbyła się w hali wrocławskiej elektrociepłowni. Dotyczyła relacji ludzi z maszynami. ,,Ecce homo’’ rozgrywające się w katedrze Św. Marii Magdaleny poruszało drażliwą sferę stosunków między człowiekiem a świętością. Zeszłoroczny ,,Kombinat Zagłady’’ przypominający o prześladowaniu i zagładzie Żydów przez władze III Rzeszy, miał miejsce w Synagodze pod Białym Bocianem.
Rytuał IV odbył się w przeddzień dwudziestej rocznicy eksplozji czwartego reaktora w elektrowni czarnobylskiej i temu tematowi był poświęcony. Miejscem imprezy była Sala Gotycka Teatru Pieśni Kozła.
Pierwszym rozdziałem był audiowizualny performance poruszającej się po industrialno-ambientowych rejonach muzycznych grupy Moan. Wizaulizacja na podstawie fotografii autorstwa Tatiany Vologdiny, Anny Truszkowskiej i Macieja Fretta wyświetlana była na wielkim projektorze. Poniżej, przed komputerem siedział Rafał Sądej i wydobywał z niego przeróżne, ponure dźwięki. Najbardziej oczekiwanem elementem wieczoru była premiera filmu ,,Imperium Zona’’ z muzyką tworzoną na żywo przez Macieja Fretta i Aureliusza Pisarzewskiego czyli wrocławską legendę muzyki dark-ambientowej- Job Karmę. Filmowa animacja przedstawiała wyprawę ekspedycyjną na tereny opuszczonej elektrowni i bliskich jej terenów. Co jakiś czas film przemieniał się w znane dobrze wszystkim czarno-białe, rysunkowe animacje Arkadiusza Bagińskiego.
Na zakończenie wieczoru wyświetlono dokumentalny film zatytułowany ,,Czarnobyl moje życie’’. Ścieżkę muzyczną, w tym wypadku nie wykonywaną na żywo, skomponował specjalnie na tą okazję brytyjski skrzypek Matt Howden wydający albumy pod nazwą Sieben. Dokument ukazywał podróż po opuszczonym mieście, wraz z przewodnikiem. Oparty praktycznie na samych dialogach, jednak robił wielkie wrażenie.
Na zakończenie chciałbym dodać, że jeden z organizatorów imprezy- Maciek Frett, wspominał o wydaniu płyty DVD z zarejestrowaną w całości czwartą edycją Rytuału.

-- lutek [19 maja 2006]

powrót do relacji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.025 s.