¤ Montag - Going Places ¤Carpark 2007

1 I Have Sound. 2. Best Boy Electric, 3. Mechanical Kids, 4. Alice, 5. 322 Water, 6. Softness, I Forgot Your Name, 7. Safe in Sound, 9. Hands Off, Creature!, 10. > (plus grand que), 11. No One Else, 12. Going Places


W czasach zacierania się granic między muzycznymi gatunkami, powoli redefiniuje się również pojęcie psychodelii. Przykładają się do tego artyści czerpiący garściami z kilkudziesięcioletniego dorobku popu, rocka i elektroniki. Należy do nich bez wątpienia kanadyjski muzyk z Vancouver - Antoine Bédard - występujący pod szyldem Montag. Jego trzeci album - "Going Places" - to opus magnum twórczości artysty.
Termin psychodelia pasuje do muzyki zawartej na albumie jak ulał - dominują na nim rozmarzone kompozycje o staroświeckim brzmieniu rodem z lat 60-tych. Kiedy przyjrzymy się jednak bliżej poszczególnym utworom, z zaskoczeniem odkryjemy, z jakich składników składa się zawartość krążka. Jest tu więc miejsce na oniryczny easy listening sprzed czterech dekad z powodzeniem eksplorowany dziś przez Air ("I Have Sound" zaśpiewany przez Anthony Gonzalesa z M83), transowy kraut rock w charakterystycznym dla Neu! stylu ("Best Boy Electric"), popowe piosenki o zwiewnej orkiestracji zapożyczone z wczesnych dokonań Serge'a Gainsbourga ("Mechanical Kids"), akustyczny folk spod znaku Simona & Garfunkela (">(plus grand que)" z wokalizą Victorii Legrand z Beach House) oraz noworomantyczny synth-pop rodem z lat 80-tych ("No One Else", "Going Places" z udziałem siedemdziesięciu muzyków z piętnastu krajów!). Wszystko to utrzymane jest w melancholijnym klimacie, tworzonym przez kruche i nostalgiczne melodie, niesione stonowanymi głosami wokalistów i uzupełnione oldskulową produkcją o analogowym sznycie.
Przy odpowiedniej promocji, "Going Places" mogłoby powalczyć na listach przebojów choćby "Pocket Symphony" Air. Ma bowiem w sobie spory ładunek komercyjny. Ponieważ tak się raczej nie stanie, płyta pozostanie odkrywanym przez nielicznych sekretem niezależnej wytwórni Carpark.

Paweł Gzyl / www.gaz-eta.vivo.pl

-- Pawel Gzyl [18 sierpnia 2007]ostatnie recenzje autora:
Black Dog, The - Further Vexations -- [14 maja 2009]
Pendle Coven - Self Assessment -- [14 maja 2009]
Cabaret Voltaire - Kora! Kora! Kora! -- [13 maja 2009]
Point 7 - What? -- [13 maja 2009]
Aux 88 - Mad Scientist -- [13 maja 2009]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.032 s.