¤ Signal Aout 42 - Transformation ¤Out of Line 2007

Ocena:
4

CD 1: 1. Hell Gate, 2. So Beautiful, 3. Misfortune to the Loser, 4. Don't Worry, 5. One Night in the Other Side, 6a. Transformation, 6b. Religion; CD 2: 1. Last Kiss, 2. Arrestation, 3. No Regret, 4. Little Angel, 5. The Last Day, 6a. Live Less, 6b. Langemark


Talent Jacky Meurisse'a świat muzyki niszowej (zdominowany możliwościami jakie dawała elektronika) poznał w połowie lat 80-tych. Wówczas to ukazał się pierwszy oficjalny singiel Signal Aout 42 zatytułowany "Pleasure & Crime". Wąskie grono 'njubitowców' zostało zaznajomione z jego umiejętnościami kilka lat wcześniej, kiedy to grupa młodych zapaleńców z dorzecza Skaldy poznawała możliwości Emulatora drugiej generacji (a było ich ponoć kilku w tym regionie;-)). Dziesięć lat później nakładem stawiającego pierwsze kroki Out of Line ukazało się kompilacyjne wydawnictwo "Immortal Collection 83-95", na które złożyły się najciekawsze zdaniem autorów kawałki z okresu współpracy z wytwórnią PIAS (wówczas jeszcze z Damienem Vandamme), jak chociażby z nieodżałowanym "Pro Patria".
Narracyjne, stonowanie melodyjne inklinacje Meurisse'a, w połączeniu z ciężką, pioniersko industrialną ekspresją i klimatem epoki przysporzyły SA42 rzesze fanów, a sam zespół urósł (poniekąd też ze względu na koneksje z Front 242) do rangi kultowego. Jeszcze tego samego roku (1995) pojawił się w sprzedaży singiel "The Last Quest" i ślad po Belgach zaginął.

"Transformation" to pierwszy po dwunastu latach dwuczęściowy cykl rozbudowanych (jak na 'hard EBM'), wielowątkowych kompozycji, z których każdy epizod ma podobną siłę ekscytacji (tyczy to się szczególnie pierwszego krążka). Jacky Meurisse tym razem w pojedynkę, odwołując się do swoich indywidualnych preferencji, nie bacząc na to co robią sąsiedzi (De Meyer, Lemeire, Ivens) przygotował czternaście zupełnie nowych kompozycji - choć nie do końca rozumiem istoty rozbicia całości na dwa niezależne nośniki (zdaje się tylko w celu podtrzymania tradycji wydawnictw dwupłytowych, a może to czysty marketing).
Eksplorując (summa summarum) już piąty album powracającego Flamanda można odnieść wrażenie jakoby Meurisse przesadnie często odwoływał się do twórczości innych znakomitości, sięgając po elementarne cząstki tematyczno-stylistyczne, bądź też mniej lub bardziej znane tematy melodyczne. I tak np. w otwierającym zestawienie prawie jedenastominutowym i zarazem najciekawszym, podzielonym na trzy idealnie ze sobą spasowane fragmenty "Hell Gate" pojawiają się 'toposy' utrzymane w klimacie narkotycznego "Seven Shades of Shit" Portion Control. W innym miejscu, w "One Night in the Other Side" ożenił ze sobą wiele znajomo brzmiących motywów m.in. rodem z "Headhunter" i "Traitor", czyniąc tę kompozycję na swój sposób atrakcyjną. Nie są to jednak (w moim odczuciu) przypadłości, za które decydenci skreślają z rejestru wykonawców ponadczasowych;-).

Wypchnięty już trochę z głównego nurtu electronic body music "Transformation" sprawia wrażenie tylko częściowo związanego z obowiązującymi trendami. Nie ma tu miejsca na typowe taneczne rytmy, nie do końca przemyślaną 'łupankę'. Dominuje raczej klasyczny 'brutalny męski przekaz'. Nie jest to tym samym płyta do typowej zabawy, czy niefrasobliwego skakania. W tej muzyce liczy się instynkt, w którym kluczową rolę odgrywa poprawnie zaprogramowana sekcja rytmiczna i skłaniające się ku mrocznej odmianie popu, nierzadko balansujące na krawędzi dobrego smaku ("So Beautiful"), oszczędne w formie, umiarkowanie ekspresyjne wokalizy, niekoniecznie poparte potocznym językiem naturalizowanych 'Anglosasów'. Być może nie pretenduje do tytułu albumu roku, jednakże nie powinny wystąpić trudności z pozytywnym jego przyjęciem.

Ciekawy, dobry, zaskakujący powrót. Przy tak znakomitej okazji warto uchylić szuflady babcinej komody i przypomnieć sobie o istnieniu wykonawców pokroju Click Click, Inside Treatment, Mortal Constraint, The Aircrash Bureau...

-- vigoslugbait [11 września 2007]ostatnie recenzje autora:
Keluar - Pangua -- [9 grudnia 2015]
Architect • Sonic Area • Hologram_ - We Are the Alchemists -- [9 grudnia 2015]
Covenant – Last Dance -- [12 czerwca 2013]
Slave Republic - Quest for Love -- [17 lutego 2013]
Depeche Mode - Heaven -- [4 lutego 2013]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.