¤ Leather Nun, The - Slow Death ¤Industrial Rec. 1979 / Wire Rec. 1985

Ocena:
4

1. No Rule, 2. Slow Death, 3. Ensam I Natt, 4. Death Threats, 5. Slow Death (live)


Kwintet The Leather Nun pochodzi z Szwecji. Na początku działali pod szyldem Industrial Records, grając mieszankę punk rocka i industrialu, z czasem wyrośli na rodzimą gwiazdę alternetywnego rocka, nagrywając parę hitów z przeróbką ABBY na czele. Mnie rzecz jasna bardziej interesują ich wczesne lata, z klasyczną debiutancką epką na czele.

Przyznaję się, że oryginalnej, pierwotnej wersji z '79 roku nie słyszałem. Materiał, który recenzuję jest reedycją na winylu z '85 roku. Zmieniło się parę rzeczy w stosunku do oryginału, parę utworów jest dłuższych, dodano koncertową wersję "Slow Death" i zmieniono okładkę (pierwotnie przedstawiała ona poparzonego mężczyznę, który okaleczając siebie chciał zaprotestować przeciwko wojnie w Wietnamie). Swoją drogą, remastering i wydanie na cd ucieszyłby mnie, bo to bardzo dobry materiał.

Generalnie piosenki z tej płyty można podzielić na dwie grupy. Pierwszą są punk-hardcore'owe "No Rule" i "Ensam I Natt". Krótko, energetycznie, przebojowo - dwa pamiętne numery, do których chce się wracać. Drugą grupą są industrialne potwory: "Slow Death" z trochę zmęczonym wokalem i nieco tajemniczo brzmiącą linią melodyczną oraz - tu absolutny klasyk - "Death Treats" zagrany na wiertarki i krzyki wokalisty (skojarzenia z Neubautenami jak najbardziej na miejscu). Na koniec długa, 15-minutowa wersja "Slow Death", z rozbudowanymi, psychodelicznymi partiami syntetyzatora (zasiadł za nim Monte Cazazza, też kultowa postać) i gitary, jest też partia wiolonczeli zagrana przez samego Genesisa P. Orridge'a.

Wiem, że to mało znana pozycja, ale dobrze pokazuje jak ciekawa była scena industrialna już pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku, zresztą logo Industrial Records powinno wystarczyć za rekomendację. Warto poszukać...

-- raziel [13 marca 2008]ostatnie recenzje autora:
Whitehouse - Dedicated to Peter Kurten -- [24 lipca 2008]
Foetus - Nail -- [24 lipca 2008]
Foetus - Gash -- [24 lipca 2008]
KMFDM - Naive -- [8 maja 2008]
Nurse With Wound - Shipwreck Radio Volume One (Seven Sonic Structures From Utvær) -- [8 maja 2008]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.