¤ Erthad - Gma ¤Zhelezobeton 2007

Erthad to rosyjski projekt z dalekiego miasta Kazania, którego album "Gma" firmowany jest przez wydawnictwo Żelazobeton, a w Polsce rozprowadzany przez Rage in Eden. Płytka zwróciła moją uwagę ciekawą okładką (przywodzącą nieco na myśl awangardowe malarstwo sprzed stu lat), przystępną ceną (17 zł) i sugestywnym opisem, mówiącym o łagodnych falach hałasu, w których ambient łączy się z noisem, kreując senną atmosferę. Zachęcony takimi walorami, postanowiłem dokonać osobistej exploracji tego materiału.

Wrażenia okazały się bardzo pozytywne. Album opakowany jest w bardzo schludną, zafoliowaną szarą kopertę z kolorową (nieco psychodeliczną, cokolwiek miałoby to znaczyć...) ilustracją na froncie. Sama płytka to CD-R z nadrukowanym szkicem, przedstawiającym dość surrealistyczne gryzmoły. Po włożeniu krążka do odtwarzacza... wkraczamy w dziwny świat Erthad - sześć niezatytułowanych kompozycji. Z głośników zaczynają płynąć monotonne fale białego szumu i metalicznego brzęczenia, płyną jednak leniwie, brzmienie nie jest szczególnie ofensywne, dzięki temu można się w nich zatopić, jednocześnie sięgając słuchem w kierunku tła. A tłem jest głęboki, tajemniczy ambient - rodem nie tyle z fabryki, co może raczej z jaskini lub podziemnych korytarzy. Od czasu do czasu to właśnie ta mroczna przestrzeń wysuwa się na pierwszy plan, hałas zaś redukuje się do minimum.
Jeden z zagranicznych recenzentów skojarzył sobie tę muzykę z dźwiękami podziemnego miasta insektów. Ma to nawet sens, aczkolwiek równie dobrze można odbierać album jako abstrakcyjną pożywkę dla zmęczonego umysłu, dobrą do słuchania w skupieniu, samotności i - być może - z zamkniętymi oczami.

-- Adam T. Witczak [24 grudnia 2008]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.