¤ Pendle Coven - Self Assessment ¤Modern Love 2009

1. Aged Drone, 2. IAMNOMAN, 3. Unit 6, 4. Uncivil Engineering (calm mix), 5. Optimal, 6. Modern Mode, 7. Chord Calculus, 8. Nice Moves, 9. MVO Chamber, 10. Golden Hadron, 11. Exigen


Manchesterska wytwórnia Modern Love, kontynuuje kompaktową prezentację nagrań, opublikowanych wcześniej wyłącznie na winylu.

Po krążkach Andy'ego Stotta i Claro Intelecto, przyszła kolej na duet Pendle Coven. Tworzą go dwaj producenci z północy Anglii - Miles Whittaker i Gary Howell. Zadebiutowali oni w barwach Modern Love pięć lat temu i do dziś wydali jej nakładem osiem dwunastocalówek. Kompaktowy album "Self Assessment" przynosi pięć utworów umieszczonych na czterech z nich ("?100 A Metre", "Marriage of Convenience", "Hex" i "Iamnoman") oraz sześć premierowych nagrań z całego okresu działalności duetu.

Album zaczyna się od gitarowego dronu o metalicznym brzmieniu - dźwięki te przywołują wspomnienie nagrań Williama Benneta i Daniela Millera pod szyldem Come, opublikowanych w 1979 i 1980 roku ("Aged Drone"). Mamy tu ten sam improwizacyjny noise - na płycie Pendle Coven stanowi on jednak jedynie wprowadzenie do właściwej części materiału, którą otwiera kompozycja "IAMNOMAN". Z pohukującej fali onirycznego szumu wyłania się powoli szybki i mocny bit, niosący pulsujący w takt uderzeń ludzkiego serca masywny pochód basu. "Unit 6" to z kolei ukłon w stronę ciężkiego dubstepu: wolno odmierzany rytm, otaczają tutaj metaliczne akordy żrących klawiszy, odwołujące się do nowszych dokonań Autechre.

"Uncivil Engineering (calm mix)" otwiera segment utworów dedykowanych klasycznym brzmieniom z Detroit. Przełamany bit, wsparty ciężkim basem, zalewają fale organicznych syntezatorów, tworząc intymny nastrój nocnej podróży przez Motor City. Podobnie dzieje się w "Modern Mode" i "Chord Calculus" - tam jednak ciepłe brzmienia rodem z Detroit, zostają zestawione z chropowatymi akordami wywiedzionymi z berlińskiego dub-techno. Soniczne brzmienia zatopione w oceanie zaszumionych pogłosów tworzą psychodeliczny nastrój, tak, jakby muzyka ta rodziła się na granicy jawy i snu.

Kolejne nagrania przynoszą jeszcze bardziej jednoznaczne opowiedzenie się duetu po stronie muzyki z Chain Reaction. Pozbawiony tanecznego rytmu i skoncentrowany wyłącznie na chmurnych kaskadach zdubowanych klawiszy uzupełnionych kanalizacyjnymi efektami "Optimal" kojarzy się z klasycznymi dokonaniami Fluxion, a osadzony na transowym bicie i przeszyty wibrującym loopem "MVO Chamber" - rozbrzmiewa niczym nieznane nagranie Monolake z sesji do płyty "Hongkong". Jest tu również miejsce na ambient w stylu Basic Channel - to urzekający podwodnym brzmieniem "Golden Hadron", w którym odbijają się echa "Radiance" z dyskografii duetu Von Oswald-Ernestus.

W finale rozbrzmiewa taranujący wszystko potężnym pochodem bitu i basu "Exigen" - wolno, wolno z dalekiej głębi wysuwa się na pierwszy plan loop, upleciony z pozlepianych ze sobą rdzawych akordów, nad którym rozlegają się piekące smagnięcia dźwiękowymi blachami. W pewnym momencie ten muzyczny czołg staje - wtedy rozbrzmiewają analogowe dźwięki syntezatorów, układające się w industrialną miniaturę rodem z przełomu lat 70-tych i 80-tych, odwołującą się do epokowego albumu Thomasa Leera i Roberta Rentala - "The Bridge".

Głęboko zdubowane techno w wykonaniu Pendle Coven ma zdecydowanie minimalistyczny sznyt - jest surowe, szorstkie, oszczędne i skoncentrowane. I jak zauważyliśmy - choć brzmi współcześnie, sięga swymi korzeniami aż do elektronicznych eksperymentów sprzed trzech dekad. Mimo, że Whittaker i Howell różnią się generacyjnie od Von Oswalda i Ernestusa, źródła ich muzyki biją w tym samym miejscu.

Paweł Gzyl / www.nowamuzyka.pl

-- Pawel Gzyl [14 maja 2009]


Pendle Coven - MVO Chambersostatnie recenzje autora:
Black Dog, The - Further Vexations -- [14 maja 2009]
Cabaret Voltaire - Kora! Kora! Kora! -- [13 maja 2009]
Point 7 - What? -- [13 maja 2009]
Aux 88 - Mad Scientist -- [13 maja 2009]
Telefon Tel Aviv - Immolate Yourself -- [29 stycznia 2009]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.016 s.