¤ Archangelsk Jugend - Dokumentji I - XXVI ¤Demo 2004

"Dokumentji I - XXVI" to album, który można pobrać darmowo i 'legalnie' z oficjalnej strony rosyjskiego projektu Archangelsk Jugend. Jednoosobowa "Młodzież Archangielska" exploruje obszary militarnego industrialu i dark ambientu, silnie inspirowanego tragicznymi wydarzeniami rozgrywającymi się w XX wieku 'za żelazną kurtyną' - w Rosji Sowieckiej i jej późniejszych państwach satelickich. Martial, ambient, historia, totalitaryzm - czyli w zasadzie gatunkowy standard, pozostaje zatem ocenić poziom jego realizacji.
Tytuł dobrze pasuje do tego materiału, albowiem jest to album nasycony (albo i przesycony) całą masą archiwalnych próbek dźwiękowych, wprowadzających słuchacza w historyczne realia. Wydaje się, że główną zasługą twórcy jest umiejętne dobranie i złożenie tychże sampli w dość spójną całość, choć oczywiście wszystkim tym wycinkom towarzyszą rozmaite metaliczne zgrzyty, zasłony białego szumu, trzaski, dudnienienia, drony i inne hałasy rodem z wielkich budów socjalizmu. Nastrój - na wpoły groźny, na wpoły smutny - wspomagają także proste melodie elektroniczne, typowe dla dark ambientu - i zawsze zaskakująco skuteczne.
Cała ta płyta mogłaby świetnie ilustrować powieść lub film rozgrywający się we Wschodniej Europie na tle historycznych wydarzeń: rewolucji październikowej, wojny polsko-bolszewickiej, głodu na Ukrainie, II wojny światowej, przejęcia przez komunistów władzy w 'państwach satelickich', wydarzeń roku 1956 - i tak dalej. Mnóstwo tu bowiem przemówień politycznych (w tym polskich, czy raczej polskojęzycznych), pieśni propagandowych, wspomnień, wojskowych komend i innych tematycznych odniesień. Poruszający album, dokumentujący sprawy i wydarzenia, które wciąż niektórzy próbują przemilczeć lub przekłamać.

-- Adam T. Witczak [7 października 2009]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.014 s.