¤ Damiano Mercuri - European Music and Ballads From Reneissance and Baroque Era ¤The Eastern Front (Folk Division) 2009

Ocena:
4.5

1. Sir John Smith His Almaine, 2. Mistris WinterJumpe, 3. Almain, 4. Greensleeves, 5. Galliard, 6. Ricercare II, 7. Little Suite: Preludio – Sarabanda – Giga, 8. Canzone (Vaghe Certezze E Biondetrecce D’oro…), 9. Balletto, 10. Balletto, 11. Gagliarda, 12. Canzone (Se Io M’accorgo Ben Mio Dun Altro Amante..), 13. Saltarello, 14. Fantasia Q Contrahaze La Harpa E La Manera De Luduuico, 15. Espanoleta, 16. Canciondel Emperador, 17-27. Suite Espanola


Można się zastanowić, czy album ten pasuje do profilu portalu zwącego się 'postindustry', który to tytuł sugeruje muzykę na wskroś nowoczesną, wyrosłą z mniej lub bardziej prowokacyjnych eksperymentów dźwiękowych, niejednokrotnie z użyciem mało przystępnych, nawet hałaśliwych brzmień. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że industrial ma swój podgatunek militarny, neoklasyczny, nawiązujący (raz lepiej, raz gorzej) do tradycyjnej muzyki europejskiej. Mało tego - akustyczny i rzewny neofolk to także nurt wywodzący się z tychże 'poszukujących' kręgów - postindustrialnych, postpunkowych, nowofalowych etc. Dlatego też nie waham się zaprezentować wam solowego albumu Damiano Mercuriego - muzyka znanego z zespołu Rose Rovine e Amanti. O ile jednak RReA łączy klasykę i folklor z wpływami rockowymi i domieszką elektroniki, o tyle tu mamy do czynienia z formą oczyszczoną, odartą z naleciałości najnowszych czasów. W pewnym sensie to właśnie może być muzyka POST-industrialna, jeśli rozumieć przez to swego rodzaju przekroczenie schematów cywilizacji przemysłowej i komputerowej, sięgnięcie po to, co dałoby się grac nawet na gruzach i bez prądu, byle mieć pod ręką kilka strun i drewniane pudło rezonansowe.
Przechodząc do rzeczy, Damiano Mercuri prezentuje nam akustyczne, instrumentalne utwory z XVI i XVII wieku, skomponowane przez kompozytorów angielskich, włoskich i hiszpańskich. Jedynym dźwiękiem są tu drgania strun gitary klasycznej. Żadnego śpiewu, ale też żadnego 'neo', pod którym tak często skrywa się 'niby', czy 'pseudo'... Muzyka Starej Europy w krystalicznej postaci. Bez większej obróbki studyjnej - nie oczekujcie ech, pogłosów, a cóż dopiero jakichś dark ambientów i innych dziwnych rzeczy. W prostocie siła - siła melodii, rytmu, harmonii. Podróż w przeszłość, wizyta na książęcym dworze, wieczór przy dźwiękach subtelnych i delikatnych, wypływających spod palców doświadczonego gitarzysty. A do tego bardzo estetyczne wydanie z przedrukowanym fragmentem renesansowego traktatu muzycznego. Istnieje także limitowane do trzydziestu sztuk wydanie w drewnianym pudełku, wzbogacone o T-shirt z nadrukiem oraz pocztówkę od Damiano.
Rzecz mogłaby się ukazać równie dobrze w 'środowisku' miłośników i wykonawców 'muzyki dawnej', ale wyszła nakładem wytwórni ze sceny martial / neofolk. A to chyba dobrze - możliwe, że dzięki temu nie zniknie w tłumie, a nawet zainteresuje jakichś 'mroczno-zgrzytających' gości. Bo jest to piękne, ale też odmienne od syntezatorowych orkiestr i klawiszków, czy harcerskich ballad w teutońskim duchu, do których... jesteśmy przyzwyczajeni?
Na koniec warto dodać, że 18 lutego 2008 Damiano Mercuri gościł w Warszawie na zaproszenie Włoskiego Instytutu Kultury. Zaprezentował wówczas włoskie kompozycje gitarowe, z epoki renesansu i nie tylko - a więc repertuar zbliżony do tego z recenzowanej płyty. Co ciekawe, po koncercie zagrał dla grupy fanów (w innym lokalu) także utwory z repertuaru RReA i Von Thronstahl.

-- Adam T. Witczak [1 kwietnia 2010]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.019 s.