¤ Bardoseneticcube + Noises of Russia ¤Some Place Else 2007

Ocena:
4.5

1. New Orthodox Line


Kompakt "New Orthodox Line", wydany przez fińską wytwórnię Some Place Else, to rezultat współpracy dwóch czołowych przedstawicieli rosyjskiej sceny postindustrialnej - Goshy Solnzeva aka Noises of Russia oraz projektu Bardoseneticcube. Zamierzeniem twórców było stworzenie 'eksperymentalnej muzyki elektronicznej, mieszczącej się w granicach tradycji prawosławnej'.
Efektem jest jedna ścieżka - trwająca ponad czterdzieści siedem minut suita, przypominająca nieco wczesne nagrania Current 93, ale też np. Bad Sector. Bardzo dużo tu hałasu - zgrzytów, sprzężeń, trzasków, szumów i szmerów, splatających się w płynne, wielowarstwowe struktury. To oczywiście noise, ale zaskakująco przystępny i różnorodny - taki, w którym dźwięki reagują ze sobą, spotykają, scalają i rozpadają, a potem układają w coraz to nowsze ścieżki. Jednocześnie jednak jest to wszystko bardzo spójne, kontrolowane. Zresztą noise to tylko połowa muzyki - drugą stanowi dark-ambientowe tło w postaci dronów, mrocznych melodii i 'sakralnych' sampli (cerkiewnych zaśpiewów, kazań i modlitw).
Całość kreuje obraz zgoła apokaliptyczny - można sobie np. wyobrazić niewzruszonych pielgrzymów, wędrujących późnym wieczorem przez jakiś post-przemysłowy świat ruin, wśród stalowo-betonowych konstrukcji, w strugach deszczu... To tylko taka migawka - bo interpretacji może być wiele, w tym także odnoszące się do sfery znacznie bardziej osobistej. W każdym razie jest to bardzo mocny materiał, polecam.
Na zakończenie warto dodać, że "New Orthodox Line", to także nazwa założonej przez Goshę Solnzeva wytwórni, w której wydaje inne płyty utrzymane w podobnej stylistyce (m.in. pod szyldem projektu 1g0g).

-- Adam T. Witczak [27 kwietnia 2010]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.011 s.