¤ Aube - November ¤Armonika 2002

Ocena:
3.5

"November" to płyta ze specjalnej serii albumów Aube, wydanych przez wytwórnię Armonika, a poświęconych kolejnym miesiącom roku - inne pozycje z tego zestawu to np. "Iulius" czy "Augustus".
Na "Listopadzie" źródłem dźwięku jest dla Akifumi Nakajimy powietrze. Materiał podzielony jest na trzydzieści niezatytułowanych ścieżek, w większości bardzo krótkich (poza numerem 28, trwającym ponad sześć minut) - tak naprawdę jednak zlewają się one w jedną, długą kompozycję. Wynika ona z nieomal zupełnej ciszy, w której dopiero po kilkunastu sekundach da się wychwycić niski, zapętlony dźwięk, przypominający krótki, stłumiony odgłos gromu rozbrzmiewającego gdzieś daleko. Dźwięk ten narasta przez dwa pierwsze 'utwory' by potem zamilknąć i ustąpić pola terkotaniu czy też drapaniu, które tworzy swoisty rytm, towarzyszący dużej części płyty. Ten 'rytm' zostaje z czasem obudowany przeciągłymi ćwierkaniami i brzęczeniami ciągnącymi się w tle. W miarę upływu czasu atmosfera płyty - choć zasadniczo ascetyczna, surowa i sterylna - staje się nieco bardziej żywa, aby w okolicach ścieżki 22 znów przejść w ciszę, wypełnioną głuchymi dudnieniami w tle... z których wkrótce wyrasta kolejny 'niby-rytm', tym razem bogatszy, stukocząco-pukający, do tego obrastający rozmaitymi szumiącymi brzmieniami, co w efekcie daje swego rodzaju 'delikatny noise' we wspomnianym kawałku 28. Później znów następuje wyciszenie, a po nim krótki wzrost głośności, sugerujący 'coś' - ale to coś to jedynie finał albumu.
To dość 'trudna' muzyka - wymaga wyciszonego pomieszczenia, odsłuchu najlepiej na słuchawkach, a nawet pewnej kontemplacji. Nie jest to co prawda rewelacja w tym gatunku, ale miłośnicy eksperymentu powinni spróbować zasłuchania w "November".

-- Adam T. Witczak [18 czerwca 2010]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...inne recenzje Aube:
Aube - Cardiac Strain -- Adam T. Witczak [18 czerwca 2010]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.