¤ Ante Bellum ¤

Ante Bellum to projekt Gerardo Medinilli z Meksyku. Pierwszy album - "Siglo XIX" - wydany został przez netlabel La Caverne Du Dragon, drugi natomiast jako CD-R w niemieckim wydawnictwie SkullLine. Ante Bellum wykonuje muzykę neoklasyczną z silnym akcentem militarnym i o tematyce historycznej.

MySpace:
http://myspace.com/antebellummx

Youtube:

1914 - http://www.youtube.com/watch?v=UPDW7Sz7iU8
Preludio - http://www.youtube.com/watch?v=vrp1n6zfHi0&feature=related
La Ultima Defensa - http://www.youtube.com/watch?v=w3vpF6oNpMU&feature=related
Patria Profanada - http://www.youtube.com/watch?v=N1kEj5iC6S8&feature=related

Pytania zadawał ATW.

Kiedy po raz pierwszy zetknąłeś się ze sceną “militarno-industrialną” / “neoklasyczną” / “neofolkową”? Czy jest ona popularna w mexykańskim podziemiu?

Z muzyką militarno-industrialną zapoznał mnie jakieś 4 lub 5 lat temu mój bardzo dobry przyjaciel, ale neoklasyczną i neofolkową znałem wcześniej. W mieście, w który mieszkam, scena jest bardzo uboga, nie ma tu projektów industrialnych i żadnego wsparcia, w moim kraju to nie jest muzyka tak popularna jak black metal, death metal, EBM czy gotyk. Myślę jednak, że istnieją jakieś „pre-hiszpańskie” zespoły folkowe, kilka projektów martial industrial, grupy experymentalne i parę kapel grających folk w stylu europejskim oraz że są ludzie, którzy okazują zainteresowanie i poparcie dla takiej sceny i muzyki.

Kiedy powołałeś do życia swój projekt i czemu wybrałeś taką nazwę?

Ponieważ chodziło o tworzenie różnych dźwięków i muzyki, to zacząłem experymentować z hałasami i brzmieniami takimi jak marsze wojskowe i ambientalne tła, bez pozostawania w odniesieniu do innych kapel.
Nazwa pochodzi z wyrażenia „status quo ante bellum”. Nie chciałem nazwy anglojęzycznej, pragnąłem zbliżyć się bardziej do epoki w której losem wielu była konfrontacja odmiennych ideałów. Próbowałem kilku nazw w języku hiszpańskim, ale uczciwie mówiąc – nie znalazłem odpowiedniej.

Jakiego sprzętu używasz do tworzenia dźwięków?

Dźwięk powstawał za pomocą oprogramowania i paru sampli. Nie mam dość materiału, by uczynić go rzeczywistym czy grać na żywo, jak mówiłem wcześniej, nie ma tu ludzi odpowiednich do tego, w przeciwnym razie chciałbym robić mnóstwo rzeczy i wiele muzyki.

Czy słuchasz europejskiej muzyki klasycznej? Jest to dla ciebie źródło inspiracji?

Tak, kiedy byłem młodszy, słuchałem trochę dzieł klasycznej muzyki europejskiej, więc teraz gram na paru instrumentach, jak gitara, fortepian, bas, flet etc.
Mogę powiedzieć, że była to duża inspiracja.

Twoja muzyka ściśle związana jest z historią twojej Ojczyzny, z pamiętnymi wojnami, bitwami i rewolucjami. Czy to będzie stały kierunek dla Ante Bellum, czy może interesują cię także inne tematy?

Moim zamiarem było odnieść się do historii, do okresów w których ludzie byli patriotyczni – to coś, co obecnie jest zapomniane.
Zwycięstwa, porażki, wielkie bitwy, niepokoje, krzywdy – niektóre to rany nigdy w moim kraju nie uleczone. Zdecydowałem, by moja muzyka przypominała o tym, gdzie jestem i gdzie jesteśmy.
W przyszłości będę myślał o pewnych innych tematach, ale na razie jeszcze nie.

Proszę, powiedz nam coś o swoich albumach “Siglo XIX” oraz “Sacrificio Y Victoria”. Jakie są główne różnice między nimi? Czy sądzisz, że drugi album Ante Bellum jest lepszy lub bardziej dojrzały niż debiut?

Pierwszy album jest oparty na historii Meksyku w XIX wieku, od uzykania niepodległości do końca stulecia, dotyczy bardziej pewnych faktów, na przykład bitew. W moim kraju było to nieomal całe stulecie wojen i chaosu, odnoszą się do tego nazwy utworów. Myślę, że drugi album, „Sacrificio Y Victoria”, jest bardziej dojrzały, zawiera bardziej złożone i melodyjne motywy, brzmi agresywniej (a czasem spokojnie). Zawsze chciałem grać harmonijnie i myślę, że jest to oddane na drugiej płycie. Myślę, że oba materiały są dobre, każdy oceni, który jest lepszy.

Dlaczego napisałeś utwór o Batalionie Świętego Patryka? W istocie, przeczytałem o nich właśnie po wysłuchaniu twojej kompozycji z „Siglo XIX” i jest to bardzo interesująca historia. Czy myślisz, że współcześni Meksykanie pamiętają tych irlandzkich żołnierzy?

Kocham tę historię. To coś, o czym wpierw przeczytałem w książce i temat, który bardzo lubię.
Utwór „San Patricio Battalion” to hołd, dedykacja dla tych irlandzkich cudzoziemców, którzy poświęcili swe życia w wojnie roku 1846. To coś, o czym wielu nie wie, może nawet nigdy nie słyszeli o tym. Utwór jest po to, by o tym przypomnieć.

Bez wątpienia jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii Meksyku była “Wojna Cristeros” (1926-1929). Czy jesteś zainteresowany tym okresem? Planujesz nagrać jakieś kompozycje na temat „cristeros”?

Mam w planach powiedzieć coś na temat tego epizodu. Dwa albumy bazują na okresie 1810-1870, ale pracuję nad czymś nowym, co tyczyć się będzie okresu 1910-1930, czasów Rewolucji Meksykańskiej, wojny cristeros i innych wydarzeń. Ale myślę, że będę pracował nad tym do roku 2011.

Czy grałeś na żywo jako Ante Bellum?

Nie, jeszcze nie. Potrzebuję ludzi i sprzętu do tego, ale gdybym to miał – wówczas chętnie bym zagrał.

Czy masz jakieś poboczne projekty muzyczne? Grasz w jakichś kapelach?

Mam jeden projekt, Xe[no]fobia, to techno industrial. Czasem grałem z przyjaciółmi w miejscowych zespołach metalowych.

Swój pierwszy album wydałeś w netlabelu La Caverne Du Dragon, ale „Sacrificio Y Victoria” wydane zostało na CD-R przez SkullLine. Która forma rozpowszechniania muzyki jest lepsza według ciebie? Co sądzisz o mp3, torrentach i blogach z albumami muzycznymi?

Prawda jest taka, że tworzę muzykę po to, by jej słuchano – dla siebie, dla moich przyjaciół i tych, którzy lubią ten gatunek. Podoba mi się, gdy ludzie lubią moją muzykę.
Torrenty, mp3 i blogi, jakie by nie były, to jeśli rozpowszechniają muzykę – nie ma problemu. Myślę, że dla innych muzyków to coś złego, rodzaj piractwa.

Czy są w Meksyku jakieś interesujące projekty militarne i neofolkowe? Czy znasz jakieś grupy, projekty, kompozytorów z Polski?

W Meksyku znam tylko projekt Centauro del Norte, są z Pueblo.
Z Polski znam Across The Rubicon, Ghosts of Breslau, Krępulca.

Dziękuję za wywiad i pytania!

-- Adam T. Witczak [3 grudnia 2010]



ostatnie wywiady autora:
Interview with Harry from Audio Gourmet -- [20 lutego 2016]
John Gore / 'kirchenkampf' / Oratory of Divine Love -- [24 marca 2013]
John Gore / 'kirchenkampf' / Oratory of Divine Love -- [24 marca 2013]
Ludola - ułani z fantazją -- [10 grudnia 2012]
Panic Bedroom -- [25 sierpnia 2012]
  więcej...

powrót do wywiadów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.008 s.