¤ Seinsvergessenheit - Verzet & Vergelding ¤not on label 2009

Ocena:
3.5

1. Proloog, 2. Sturm & Drang, 3. Intermezzo Een, 4. De Naamlozen, 5. Voorwoord, 6. Onschuldig Vermoord (het bloed), 7. Overleeft, 8. Onverwerkt Verleden, 9. Ongeloof, 10. Intermezzo Twee, 11. Weg Naar de Hemel, 12. Verzet, 13. Intermezzo Drie, 14. Voor Onze Jongens, 15. De Witte Brigade, 16. Intermezzo Vier, 17. Mijn Vlaanderen, 18. ...

'Zapomnienie bycia' (pojęcie z filozofii Heideggera) to belgijski (a tak naprawdę flamandzki, bo co to właściwie znaczy 'belgijski'...) projekt militarno-neoklasyczny, prezentujący muzykę w pełni mieszczącą się w kanonie gatunku. Sam twórca porównuje ją m.in. do A Challenge of Honour, Gae Bolg, Arditi, Toroidh czy In Slaughter Natives - i w jakimś sensie są to uprawnione porównania, zwłaszcza gdy chodzi o ACOH.
"Verzet & Vergelding" to długi materiał, trwający ponad siedemdziesiąt minut. Większość utworów to quasi-symfoniczne kompozycje, pełne dźwięków instrumentów dętych, klawiszowych i smyczkowych, wspomaganych werblami i kotłami. Archiwalne sample (deklamacje, przemówienia, okrzyki) również się pojawiają, choć dawkowane są oszczędnie. Mankamentem jest fakt, że artysta przez cały album korzystał z bardzo podobnych brzmień instrumentów, co niestety czyni muzykę dość monotonną - i to pomimo tego, że że płyta jest dość zróżnicowana pod względem tempa i dynamiki, są tu bowiem zarówno fragmenty stonowane, melancholijne ("Overleeft!", "Intermezzo Twee"), jak i bardziej bombastyczne ("Voor Onze Jongens", "De Witte Brigade"). Archiwalne sample (deklamacje, przemówienia, okrzyki) również się pojawiają, podobnie jak dziwne dźwięki ambientalno-industrialne - ale całe to tło jest, jak sądzę, zbyt słabo odmalowane, zbyt oszczędnie dawkowane.
Podsumowując, jest to po prostu kolejna rzecz dla miłośników podniosłej neoklasyki z syntezatora - nienajgorsza i nienajlepsza, trochę zbyt długa i zbyt jednostajna.

-- Adam T. Witczak [10 maja 2011]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.01 s.