¤ People Like Us / Wobbly / Matmos - Wide Open Spaces ¤Tigerbeat6 2003

Ocena:
4

1. Morning, 2. Dolly Pardon, 3. Clawing Your Eyes Out Down to Your Throat, 4. Shenandoah, 5. Holler, 6. Tremble Valley Peady, 7. Chicken Legs, 8. Cattle Call, 9. Unshackled, 10. Arkansas Explorer, 11. Calling, 12. I Must Die, 13. Wide Open Spaces


People Like Us reprezentuje nurt tzw. plądrofonii - tzn. cięcia, miksowania, zniekształcania i dekonstruowania cudzych nagrań (w szczególności tych z kręgu popkultury), czego skutkiem są mniej lub bardziej ambitne, barwne kolaże soniczne, pomyślane jako złośliwe komentarze pod adresem otaczającej rzeczywistości. Jest to oczywiście postmodernizm do sześcianu, ale cóż - takie czasy, ponoć sztuka się skończyła i pozostaje nam tylko rozgrzebywać to, co już było.
Tyle otoczki, ale tak naprawdę "Wide Open Spaces" broni się samo. Pani Vicky Bennet (z pomocą Jona Leideckera aka Wobbly i duetu Matmos), bierze na warsztat amerykańskie country, lokalne audycje radiowe, rozmowy zwykłych, szarych ludzi z prowincji, reklamy telewizyjne i tego typu drobne odpadki dźwiękowego codziennego życia. Muzyka z serialu "Dynastia" (o ile się nie mylę) przeplata się ze strzępkami ścieżek dźwiękowych ze starych westernów, z pianiem kogutów, głupawą gadką medialnych prezenterów i tak dalej. Można to zapewne traktować jako rodzaj ataku na popkulturę czy w ogóle banalność codzienności społeczeństwa USA, można doszukać się w tym także przewrotnej fascynacji jednym i drugim. W porządku. Zgadzam się z tym, ale dla mnie "Wide Open Spaces" to także po prostu fajna, sympatyczna muzyka, mieniąca się barwami (być może w pstrokatych odcieniach), coś jakby zestaw pocztówek z małego, prowincjonalnego miasteczka na środkowym zachodzie USA. Ktoś włącza radio, ktoś inny telefonuje, ktoś nuci oklepane szlagiery, komuś psuje się samochód...dzień, jak co dzień i tak to się po prostu kręci.

-- Adam T. Witczak [7 września 2011]ostatnie recenzje autora:
Simfonica - Song of the Volcanoes -- [23 kwietnia 2017]
Roman Catholic Skulls - 1970 Static -- [19 kwietnia 2017]
Chvad SB - Phenomenalism, Cartesian Doubt and Bomb #20 -- [18 marca 2017]
Lonsai Maikov - Décembre au Mont des Oliviers -- [17 stycznia 2017]
Dog in the Evening - Choir and Room -- [23 października 2016]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
Fasci di Combattimento…
Loren Connors - Portrait…
Aine O'Dwyer - Music…
Pierre Schaeffer - Ci…
Willy Stamati - Industri…
Lulu Rosenkrantz - Weltg…
People Like Us - This…
La Dernière Atta…
IAMNOTHING - Prayer…
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2017 postindustry.org


wygenerowane w 0.034 s.