¤ People Like Us / Wobbly / Matmos - Wide Open Spaces ¤Tigerbeat6 2003

Ocena:
4

1. Morning, 2. Dolly Pardon, 3. Clawing Your Eyes Out Down to Your Throat, 4. Shenandoah, 5. Holler, 6. Tremble Valley Peady, 7. Chicken Legs, 8. Cattle Call, 9. Unshackled, 10. Arkansas Explorer, 11. Calling, 12. I Must Die, 13. Wide Open Spaces


People Like Us reprezentuje nurt tzw. plądrofonii - tzn. cięcia, miksowania, zniekształcania i dekonstruowania cudzych nagrań (w szczególności tych z kręgu popkultury), czego skutkiem są mniej lub bardziej ambitne, barwne kolaże soniczne, pomyślane jako złośliwe komentarze pod adresem otaczającej rzeczywistości. Jest to oczywiście postmodernizm do sześcianu, ale cóż - takie czasy, ponoć sztuka się skończyła i pozostaje nam tylko rozgrzebywać to, co już było.
Tyle otoczki, ale tak naprawdę "Wide Open Spaces" broni się samo. Pani Vicky Bennet (z pomocą Jona Leideckera aka Wobbly i duetu Matmos), bierze na warsztat amerykańskie country, lokalne audycje radiowe, rozmowy zwykłych, szarych ludzi z prowincji, reklamy telewizyjne i tego typu drobne odpadki dźwiękowego codziennego życia. Muzyka z serialu "Dynastia" (o ile się nie mylę) przeplata się ze strzępkami ścieżek dźwiękowych ze starych westernów, z pianiem kogutów, głupawą gadką medialnych prezenterów i tak dalej. Można to zapewne traktować jako rodzaj ataku na popkulturę czy w ogóle banalność codzienności społeczeństwa USA, można doszukać się w tym także przewrotnej fascynacji jednym i drugim. W porządku. Zgadzam się z tym, ale dla mnie "Wide Open Spaces" to także po prostu fajna, sympatyczna muzyka, mieniąca się barwami (być może w pstrokatych odcieniach), coś jakby zestaw pocztówek z małego, prowincjonalnego miasteczka na środkowym zachodzie USA. Ktoś włącza radio, ktoś inny telefonuje, ktoś nuci oklepane szlagiery, komuś psuje się samochód...dzień, jak co dzień i tak to się po prostu kręci.

-- Adam T. Witczak [7 września 2011]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.