¤ Mortiis - Eras ¤



Earache 2011

Ocena:
4

CD 1. Fodt Til A Herske, CD 2. Crypt of the Wizard, CD 3. Stargate


We wczesnym dzieciñstwie, kiedy mia³em sze¶æ lat, Telewizja Polska raczy³a wyemitowaæ na antenie cykl ekranizacji opowiadañ grozy Edgara Allana Poe, wyre¿yserowany w latach 60-tych przez Rogera Cormana. Gwiazd± tych filmów by³ niezapomniany Vincent Price, akcja za¶ rozgrywa³a siê albo w ¶redniowieczu, albo w epoce wiktoriañskiej. Corman wykorzystywa³ najbardziej standardowe rekwizyty gatunku - ponure zamczyska na ska³ach, nocne burze z piorunami, zaro¶niête cmentarze i mroczne, podziemne krypty. W tamtych czasach filmy te robi³y na mnie ogromne wra¿enie, wydawa³y siê nieprawdopodobnie realistyczne i sugestywne, kreowa³y nastrój czego¶ tajemniczego i ¶miertelnie powa¿nego. Dopiero kilkana¶cie lat pó¼niej, ogl±daj±c je ponownie, tym razem na komputerze, u¶wiadomi³em sobie wszystkie ich mankamenty, nie¶cis³o¶ci, tanie chwyty i niskobud¿etowe efekty. Okaza³o siê jednak, ¿e wystarczy 'kupiæ' konwencjê, wczuæ siê w to, co dzieje siê na ekranie, przymkn±æ oko na niedoci±gniêcia - i trik znów dzia³a. Byle tylko nie zwiêkszaæ dystansu...

Dlaczego o tym wszystkim wspominam? Ano dlatego, ¿e z Mortiisem rzecz wygl±da podobnie. W wieku trzynastu, czternastu lat us³ysza³em jego nagrania w lokalnej audycji metalowej - i szybko wyobrazi³em sobie, ¿e to arkana muzyki (neo)klasycznej, subtelne dzie³a przerastaj±ce o rz±d wielko¶ci wszelki rock, metal i podobny ³omot. Minê³o kilka lat i czar w du¿ej mierze prys³ - okaza³o siê, ¿e na tle sceny martial / neofolk Mortiis ze swoim plastikowym brzmieniem i topornymi aran¿acjami wypada tak sobie, nadrabiaj±c ubytki groteskowym (by nie rzec - b³azeñskim) wizerunkiem scenicznym. A jednak co¶ wci±¿ mi w duszy gra, kiedy s³yszê np. pierwsze d¼wiêki "Keisern av en Dimensjon Ukjent"... Kwestia zgody na przyjêt± konwencjê, podobnie jak w przypadku starych horrorów z Vincentem Pricem.

"Eras" to zestaw trzech p³yt Mortiisa z pierwszego okresu jego twórczo¶ci, to znaczy z lat 90-tych, kiedy to nie udawa³ jeszcze ani gwiazdy rocka gotyckiego ("Smell of Rain"), ani drugiego Marylina Mansona ("The Grudge" i pó¼niejsze rzeczy), tylko kreowa³ za pomoc± keyboardu pompatyczne imitacje muzyki klasycznej, inspirowane zapewne muzyk± z "Conana Barbarzyñcy" i innych filmów fantasy. W pakiecie znajdujemy "Fodt Til A Herske", "Crypt of the Wizard" i "Stargate". Dlaczego w³a¶nie te albumy? Nie wiem, ale mo¿emy próbowaæ siê domy¶laæ.
"Fodt Til A Herske" to pierwsza oficjalna, w miarê profesjonalnie nagrana p³yta D³ugonosa, zawieraj±ca dwa utwory, razem trwaj±ce ponad piêædziesi±t minut. To muzyka nies³ychanie monotonna, prosta (by nie rzec - banalna) w swej strukturze, oparta g³ównie o tr±by jerychoñskie z keyboarda, zawodz±ce monumentalne melodie na trzech d¼wiêkach. Ciekawostka, ale warta przypomnienia jako wstêp do twórczo¶ci Mortiisa.
"Crypt of the Wizard" to pierwszy album, na którym Havard Elefsen zrezygnowa³ z niemo¿liwie d³ugich, smêtnych suit na rzecz krótkich, odrêbnych utworów (zreszt± pozbieranych z kilku wcze¶niejszych singli).
"Stargate" to z kolei opus magnum Mortiisa - wreszcie p³yta o naprawdê przyzwoitym brzmieniu, ciekawych aran¿acjach, do¶æ rozbudowanej strukturze, wpadaj±ca w ucho i wykorzystuj±ca nie tylko d¼wiêki ró¿nych instrumentów, ale tak¿e g³osy mêskie i damskie oraz sample bitewne i pokrewne.

Oczywi¶cie kto¶ móg³by powiedzieæ, ¿e dobór p³yt do trylogii móg³by byæ inny (w grê wchodz± jeszcze trzy tytu³y z tego 'heroicznego' okresu), ale có¿ - co¶ trzeba by³o wybraæ. W ka¿dym razie za bardzo nisk± cenê (trzy p³yty de facto w cenie jednej) mo¿na otrzymaæ eleganckie, oryginalne wydania klasycznych pozycji z dyskografii Mortiisa. A potem nie pozostaje ju¿ nic innego, jak tylko zaprzestaæ krêcenia nosem, zawiesiæ na ko³ku wysubtelnion± wra¿liwo¶æ i poddaæ siê muzycznemu wyobra¿eniu zamków, smoków, magów i bitew - niczym z malunków Vallejo i Frazetty.

-- Adam T. Witczak [9 wrze¶nia 2011]



ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 pa¼dziernika 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 pa¼dziernika 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 pa¼dziernika 2017]
  wiêcej...



inne recenzje Mortiis:
Mortiis - Ånden Som Gjorde Opprør -- Adam T. Witczak [24 grudnia 2008]
Mortiis - Song of a Long Forgotten Ghost -- Adam T. Witczak [20 wrze¶nia 2012]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.014 s.