¤ Truart - Der Arsch Der Welt! ¤UFA Muzak 2009

Ocena:
4

1. Vorspiel, 2. Der Arsch Der Welt!, 3. Der Manifest I, 4. Deutsche Okkupanten in Ukraine 5. Der Manifest II, 6. Die Komposition (tanz), 7. Der Manifest III, 8. Der Manifest IV, 9. Die Komposition 2, 10. Der Manifest V (Hekate cover version), 11. Die Komposition 3


Ukraiński Truart gra muzykę dziwaczną. Tak, 'dziwaczna' - to właściwe określenie na ten osobliwy i całkiem oryginalny miks skocznego folku, zmilitaryzowanej neoklasyki, industrialnego hałasu oraz elektronicznych beatów, prostych i połamanych. Jeśli miałbym do czegoś porównać "Tyłek Świata" (swoją drogą, cóż za prowokacyjnie mało wzniosły tytuł dla płyty, było nie było, martialowej), to do "New Radical" naszego Krępulca (ze względu na bogate wykorzystanie akordeonu) oraz - w mniejszym stopniu - do pierwszej płyty Kreuzweg-Ost (z powodu nagromadzenia sampli, groteskowej aury i ogólnie chaotycznej, rozwichrzonej struktury). Hm, no dobra: powiedzmy, że w jakiś odległy sposób jest to też ścieżka starego Derniere Volonte, czyli militaryzm zwiewny, melodyjny, wpadający w ucho, do potupania i pokiwania głową.
Padły tu przymiotniki 'groteskowy' i 'dziwaczny'. Cóż, zdają się tu one być bardzo na miejscu. Ta muzyka o wojennej przecież tematyce ociera się momentami o lekkość pijackiej biesiady, przeplatanej niemieckimi i rosyjskimi komendami, przemówieniami i deklamacjami. Zgoła frywolne melodyjki akordeonu sąsiadują z odgłosami rodem z pola bitwy, a typowy dla gatunku marszowy rytm przekomarza się z jakimiś koszmarnymi break-beatami czy diabli wiedzą czym. Wojna okiem szeregowca Dolasa lub wojaka Szwejka? Być może to jakiś trop... A, no i jeszcze w temacie ideologii: projekt zalicza się do tego odłamu sceny, który co prawda epatuje na wszystkie strony fotografiami żołnierzy Tysiącletniej Rzeszy, adekwatnymi tytułami utworów i historycznymi samplami, ale poza tym głośno odcina się od wszelkiej 'polityki', deklarując wierność jedynie sztuce. Ot, co kto lubi.

-- Adam T. Witczak [9 stycznia 2012]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.018 s.