¤ Unequal Treaty - War & Honor Death or Victory ¤Midnight Productions 2008

Ocena:
3.5

1. Katyusha, 2. Rush! Collapse!, 3. March for Death, 4. The Final Time, 5. Between Ruins & Slaughters, 6. The Other Side of Victory, 7. Eternal, 8. Grave Honour, 9. The Chaotic Memories, 10. Freedom, 11. Ghost in the City, 12. Bury in Motherland


Nierówne (czy też: nierównoprawne) traktaty to zwyczajowa nazwa porozumień, jakie słabnącemu Cesarstwu Chińskiemu narzucały od roku 1842 do wybuchu I wojny światowej silniejsze państwa, w szczególności Wielka Brytania, Francja, Rosja i Japonia. Do tych przykrych ustaleń nawiązuje zapewne w swej nazwie chiński projekt militarno-industrialny Unequal Treaty. "Wojna i honor, śmierć lub zwycięstwo" to podobno drugi jego album, aczkolwiek na ślad pierwszego nijak nie udało mi się natrafić.
Dwanaście kompozycji składa się na trzy kwadranse solidnie wykutego militarnego industrialu, nie wyłamującego się z głównej parady nurtu. Unequal Treaty tradycyjnie i standardowo splata w jedną całość cztery wątki: podniosłe, choć mało ambitne melodie syntezatorów udających klasyczne instrumenty; marszowy rytm bębnów (ach, te poczciwe werbelki...); szarą, ciężką mgłę przemysłowo-wojennego hałasu; i oczywiście nieodzowne archiwalne przemówienia, wspomnienia, komendy, rozkazy, recytacje etc. W rezultacie powstaje muzyka zbliżona stylistycznie do Wappenbund czy Arditi, nastroju dopełnia zaś szara okładka przedstawiająca dwóch Azjatów spacerujących wśród ruin. Zaznaczam jednak, że na samej płycie nie wychwyciłem żadnych akcentów chińskich czy orientalnych. Być może jakieś są, ale mnie udało się usłyszeć jedynie śpiewy i deklamacje w językach europejskich (angielski, niemiecki). Jest nawet odwieczny austriacki akwarelista... To trochę razi, bo wiadomo - jak chińskie, to chciałoby się coś chińskiego w tym, byłoby ciekawie... No, trudno. Łyk egzotyki okazuje się smakować tak samo jak tutejsze specjały.

-- Adam T. Witczak [6 lutego 2012]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.011 s.