¤ Gas - Königsforst ¤Mille Plateaux 1999

Ocena:
3.5

1 - 9 (untitled tracks)

Patent pana Wolfganga Voigta na muzykę, przynajmniej w ramach projektu Gas, prowadzonego w latach 1995 - 2000, był prosty, ale wykonanie nadawało mu cechy niemałej oryginalności. Pozornie bowiem mieliśmy tutaj połączenie niepokojąco wręcz banalne: rozległe, ambientowe plamy (Anglosasi nazwaliby to "layers", "pads" lub "strings"), podbite monotonnym rytmem 4/4, zaczerpniętym wprost z estetyki rave czy też techno. Stopa basowa dudniąca przy akompaniamencie ledwo słyszalnego hi-hatu - oto i sekcja perkusyjna.

W praktyce jednak Gas z tego prostego pomysłu wydobył całkiem sporo. Kluczem jest tu brzmienie - zamglone, przybrudzone, poszarzałe, dobiegające jakby zza ściany, spod podłogi, gdzieś z daleka, może wręcz nie z tych czasów, z bliżej nieokreślonej przeszłości. Takie właśnie są owe syntezatorowe, przeciągłe plamy, przy pomocy których Voigt budował nastrój swej muzyki. Taki jest też ów elektroniczny beat, raczej kojący i po prostu nadający całości pewną strukturę, niźli taneczny czy hedonistyczny. Moje osobiste, subiektywne wrażenie jest jednak takie, że ostatecznie Gas serwuje go trochę zbyt dużo, co nadaje całości przesadną, hipnotyzującą transowość, za czym nie przepadam. Tym niemniej ogólne założenie jest słuszne.

Klimat tej muzyki jest zasadniczo nostalgiczny, melancholijny, chwilami nieco mroczny, a kiedy indziej (rzadziej) - ciepły i łagodny. Same rozwiązania zastosowane wobec źródłowych dźwięków mógłbym (dość nieoczekiwanie) przyrównać do Arditi, Les Joyaux de la Princesse czy wczesnego Der Blutharsch. To oczywiście zupełnie inna estetyka i instrumentarium, tym niemniej komuś może to pomóc w wyobrażeniu sobe tej zgoła listopadowej mgły nad wrzosowiskami, z której wyziera muzyka Gas. Wszystko jest zatopione w tej szarości, przez co całą płytę traktować można jako jedną, zupełnie spójną brzmieniowo całość.

-- Adam T. Witczak [12 września 2014]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...inne recenzje Gas:
Gas - Gas (em:t0095) -- eliks [1 kwietnia 2005]
Gas - Pop -- eliks [3 października 2005]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.013 s.