¤ Cygni Vox - Ambient Summer Stories ¤http://cygnivox.bandcamp.com/

Ocena:
4

1. Among Flowers and Trees, 2. Green Dusk for Dreaming (Brand Pure Northern Air), 3. Music for Dandelions, 4. Rainteller, 5. Solstice Link, 6. Waiting for Thunderheads, 7. The End of June is Lost Between the Rains, 8. Treasures in the Summer Sky, 9. Secret Weeds, 10. Harvest Link, 11. When the Wind Have the Proper Touch, 12. People from the Sun, 13. The Warmth of Juniper, 14. The Door into Autumn

Materiału tego słuchałem w zasadzie podczas pracy przy komputerze, ktoś mógłby więc zarzucić mi, że nie wsłuchałem się w niego wystarczająco mocno i głęboko. Być może - ale to przecież ambient, a więc muzyka, której ideą jest właśnie bycie tłem, dźwiękowym otoczeniem, niekoniecznie absorbującym. Trzeba przyznać, że w tej roli album "Ambient Summer Stories" sprawdza się naprawdę dobrze.

W gruncie rzeczy Cygni Vox kroczy tutaj ścieżkami wytyczonymi już prawie czterdzieści lat temu przez Briana Eno np. na "Music for Airports". Rosjanin serwuje nam więc ciepłą, prostą muzykę, opartą niemal wyłącznie o rozmyte plamy brzmień syntezatorowych, spokojnie przepływające gdzieś w tle. Nastrój jest pozytywny, choć nie aż tak bardzo, jak na albumie "Birch Alley". Więcej tu nostalgii, aczkolwiek do prawdziwego smutku nadal daleko. Latem są po prostu dni słoneczne i dni pochmurne - tudzież długie, melancholijne zachody słońca.

I to wszystko zawiera się w tej muzyce. Warto może odnotować, że jest ona naprawdę ambientowa, minimalistyczna. W zasadzie nie usłyszymy tu - poza być może bardzo krótkimi fragmentami - melodii sensu stricte, np. pasaży fortepianowych. Wszystko rozmywa się raczej w nieuchwytnych plamach, zgoła chmurach dźwiękowych. Co więcej, nie ma tu także, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, dźwięków przyrody, natury (np. szumu wiatru czy odgłosów padającego deszczu). Być może ma to sens: oto bowiem muzykę Cygni Vox sami możemy spleść z autentycznymi nagraniami audiowizualnymi z lasów i pól, ewentualnie słuchać jej w czasie spacerów.

-- Adam T. Witczak [1 października 2014]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...inne recenzje Cygni Vox:
Cygni Vox - Birch Alley. Ambient Symphony in D major -- Adam T. Witczak [8 kwietnia 2014]
Cygni Vox - Europe After The Rain -- Adam T. Witczak [16 października 2013]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.