¤ People Like Us - Lassie House / Jumble Massive ¤Caciocavallo 2000

Ocena:
3.5

1. T424PLU Part 1, 2. T424PLU Part 2, 3. A Crossed Line, 4. Sound Escape Part 1, 5. Sound Escape Part 2, 6. Sound Escape Part 3, 7. Acoustic Mud, 8. Bran Mash And Crushe Beans, 9. 24T4PLU&ME Part 1, 10. 24T4PLU&ME Part 2

W plądrofonii, jak w każdym innym gatunku, można dorobić się własnego, łatwo rozpoznawalnego stylu, co zresztą zależy zarówno od wykorzystanego materiału, jak i od sposobu w jaki się go obrabia.

Vicky Bennett odpowiedzialna za szyld People Like Us ma upodobanie - lekko ironiczne, ale chyba też pełne sympatii - do dziecięcych piosenek i wyliczanek, rubasznych melodyjek z cyrku rodem, strzępków easy-listeningowego jazzu, fragmentów porannych audycji radiowych, audio-czytanek z kursów języka angielskiego - i tak dalej. Oczywiście poszczególne albumy trochę się od siebie różnią owym doborem próbek, np. świetny "Wide Open Spaces" to wycieczka na amerykański Środkowy Zachód i zabawa poszatkowanymi pasażami tamtejszego country.

A materiał, który tu recenzuję, to ścieżki zebrane z dwóch wcześniejszych wydawnictw winylowych: dziesięciocalówki "Lassie House" (Staalplaat 1995) i dwunastocalówki "Jumble Massive" (Soleilmoon 1996). Co było źródłem kolażu spreparowanego przez panią Bennett?

Wydaje się, że głównie materiał pochodzenia radiowego: właśnie wspomniane wyżej audycje poranne, taśmy do nauki języka, do tego spora garść melodyjek - z popołudniowych seriali, z czołówek programów telewizyjnych, z reklam. No, tak naprawdę, to nie wiem, być może lepiej poradziliby sobie z tym rodowici "Angielczycy" (jak określano ich w Polsce więcej niż dwa wieki temu), bo to właśnie bardzo brytyjski materiał.

Tracki zaczerpnięte z "Lassie House" (1, 2, 9 i 10) to raczej "spoken word" - dużo pociętego, czasami trochę zapętlonego czy zniekształconego gadania, tanich żarcików, przywitań i pożegnań czy innych banalnych rozmówek. Tracki z "Jumble Massive" są bardziej złożone. Tryptyk "Sound Escape" to w głównej mierze dekonstrukcje wesołych czy poczciwych melodyjek o jarmarcznym charakterze - pani Bennett wykręca je, wywija nimi i wyżyma je, choć z umiarem. Reszta płyty to znów "spoken word", przeplatany muzycznymi przerywnikami.

Najciekawsze w People Like Us jest to, że przecież nie słuchalibyśmy tych nagrań w ich pierwotnym kontekście, a jeśli już, to wprawiałyby nas w konsternację, by nie rzec - zażenowanie. Sens ma to jednak dopiero jako surowiec w rękach doświadczonej kolażystki. Od kolażu, oczywiście.

Odsłuch całości: https://freemusicarchive.org/music/People_Like_Us/Lassie_House__Jumble_Massive/

"LH" i "JM" osobno: http://www.ubu.com/sound/plu.html

-- Adam T. Witczak [29 sierpnia 2015]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...inne recenzje People Like Us:
People Like Us - All Together Now -- Adam T. Witczak [30 sierpnia 2015]
People Like Us - Fistful of Knuckles -- Adam T. Witczak [5 września 2014]
People Like Us - This is Light Music -- Adam T. Witczak [14 marca 2016]
People Like Us / Wobbly / Matmos - Wide Open Spaces -- Adam T. Witczak [7 września 2011]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.015 s.