¤ IAMNOTHING - Prayer Beads ¤No-Music-Rex 2016

Ocena:
4

1. Prayer Beads

Szczególna rzecz i w gruncie rzeczy dość dziwaczna czy też niepewna. Wytwórnia No-Music-Rex nominalnie prezentuje się jako "POST-DADA noise label with interest in Christian, Monarchist, National-Patriotic and neutral post-dadaist avantgarde arts (lo-fi, primitive, harsh noise, industrial, drone, ambient)". Ba, "all that's here is dedicated to Jesus Christ".

Z drugiej strony, na jednej z witryn to samo wydawnictwo deklaruje się jako "Label for Chaotic, Dadaist, Absurdist, Primitivist, Destructive, Senseless, Satanic Arts". To zaś sugerowałoby, że prawosławno-carska otoczka, przenikająca lwią część nagrań na profilu bandcampowym - to wygłup, postmoderna, prowokacja i maskarada.

Problem w tym, że nawet jeśli tak jest, to w przypadku części nagrań owa maskarada została posunięta tak daleko, że w zasadzie albumy te po prostu brzmią całkiem serio. Innymi słowy, wpisują się w klimat prawosławno-industrialny, który z powodzeniem realizują od lat takie rosyjskie projekty jak Noises of Russia czy New Orthodox Line.

Przykładem może być tu materiał 'Prayer Beads', poświęcony chrześcijańskim sznurom modlitewnym (zapewne chodzi o prawosławne czotki, choć przykładem takiego sznura jest też oczywiście katolicki różaniec). Nie dziwi zatem, że równocześnie mamy inwokację imienia Jezus, a zatem cały materiał ma charakter silnie repetycyjny i zrytualizowany. A do tego jest to 36 minut w obrębie jednej kompozycji.

Jest to niewątpliwie dark ambient z cokolwiek industrialnym posmakiem. W tle rozgrywane są ponure, ciemne drony i buczenia, a także tajemnicze zgrzyty i szelesty, przywodzące na myśl akustykę hal fabrycznych, podziemnych korytarzy czy przestronnych, starych cerkwi. Miejsc, w których nawet drobny szmer rozbrzmiewa wielokrotnym pogłosem.

Na tym tle mamy wspomnianą wyżej inwokację, recytowaną pełnym skupienia szeptem. Trudno mi określić, jaka to konkretnie fraza (funkcjonuje ich kilkanaście wariantów, od prostego "Jezus" po bardziej rozbudowane formuły np. z błaganiem o miłosierdzie). W każdym razie cały album to - jeśli można tak rzec - hezychastyczny ambient. I brzmi on dość intrygująco, nawet jeśli intencją autorów była jedynie postmodernistyczna gra symbolami.

https://no-music-rex.bandcamp.com/album/prayer-beads

-- Adam T. Witczak [12 marca 2016]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.014 s.