¤ Pierre Schaeffer - Cinq Etudes De Bruits  ¤Disques Dreyfus 2010

Ocena:
4

1. Étude aux chemins de fer, 2. Étude aux tourniquets, 3. Étude violette, 4. Étude noire, 5. Étude pathétique

Pięć etiud Pierre Schaeffera to jedno z pierwszych dokonań w dziedzinie muzyki konkretnej. To oczywiście pamiątka z partyzanckich czasów, w których rozmaite znalezione dźwięki trzeba było obrabiać i łączyć ze sobą poprzez cięcie i klejenie taśm magnetycznych - nikt nie mógł wówczas otworzyc sobie na ekranie okienka Cool Edita czy Fruity Loops.

Cóż, być może dlatego nagrania Schaeffera cechuje jakaś specyficzna szorstkość - są one cokolwiek "raw" czy też "lo-fi", przybrudzone i surowe. Ale to tylko dodaje im uroku i realizmu, jak też i pewnego posmaku retro.

Schaeffer chciał znaleźć drogę do nowej muzyki - ale po latach sam uznał, że przedsięwzięcie to okazało się niepowodzeniem. Tym niemniej zgadzał się co do tego, że udało mu się opracować i zrealizować koncept pewnego rodzaju sztuki dźwięku. Był zresztą bardziej inżynierem niż kompozytorem. Dziś moglibyśmy nazwać go producentem.

Pięć kompozycji Schaeffera składa się z bardzo różnych surowców. Na przykład otwierająca zestaw "Etiuda drug żelaznych" oparta jest o brzmienia pociągów, a z kolei w etiudach "Fioletowej" i "Czarnej" mamy odpowiednio spreparowane dźwięki fortepianu. W "Étude aux tourniquets" materiałem źródłowym jest perkusja i brzęczenie dziecięcego bąka. Najbardziej rozbudowana jest kompozycja piąta, w której uwzględniono m.in. głos ludzki, fortepian, harmonikę i liczne hałasy.

Z tych składników Schaeffer ułożył obrazki o nastroju poniekąd surrealistycznym i onirycznym. To kolaże dźwiękowe ze snu - i zdaje się to być sen o małym sklepiku z licznymi starymi bibelotami. Strzępki wspomnień i wrażeń, chwilowe ujęcia z różnych miejsc, gry skojarzeń i sugestii - oto i szmerowy koncert Schaeffera z września 1948 roku.

-- Adam T. Witczak [1 maja 2016]ostatnie recenzje autora:
Club Alpino - Woouldy -- [23 września 2017]
Club Alpino - Tunga -- [23 września 2017]
Roman Wierciński - We are all machines -- [22 lipca 2017]
Jan Grünfeld - Music for plants -- [26 maja 2017]
Simfonica - Song of the Volcanoes -- [23 kwietnia 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
Fasci di Combattimento…
Loren Connors - Portrait…
Aine O'Dwyer - Music…
Pierre Schaeffer - Ci…
Willy Stamati - Industri…
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2017 postindustry.org


wygenerowane w 0.027 s.