¤ Zenial (Palsecam) ¤

Najlepszym wprowadzeniem do obszaru aktywno¶ci kolektywu Palsecam bêdzie urywek pewnego manifestu (***) :

"Akceptujemy pojêcie patrzenia na dzie³a artystyczne w ich ró¿nych formach i abstrakcjach, ale kiedy jeste¶my konfrontowani z niekonwencjonalnymi kompozycjami lub technikami d¼wiêku , wiele osób traci orientacjê i nie ma pojêcia lub podstaw aby przyj±æ tego rodzaju informacjê.... "

Warunkiem cz³onkostwa w kolektywie Palsecam jest dzia³alno¶æ na tzw. demo-scenie. Co to jest demo-scena?

Takie za³o¿enie przyj±³em z uwagi na to, ¿e sam wywodzê siê z tego ¶rodowiska i uwa¿am, ¿e do¶wiadczenie wyniesione stamt±d oddzia³uje pozytywnie na ca³± moj± dzia³alno¶æ artystyczn±. Byæ mo¿e w przysz³o¶ci odst±piê od tego zamiaru, bo ju¿ od dawna Palsecam zdecydowanie wykracza poza schemat demo-sceny. Sama demo-scena to pewien du¿y kr±g osób eksploruj±cych mo¿liwo¶ci komputerów wszelkiego typu celem wszelkiej kreacji. Scena ta rozwinê³a siê w pe³ni na pocz±tku lat 90-tych, a do jej powstania przyczyni³a siê hack-scena (szczególnie jej od³am warezowy), gdzie crackerzy zostawiali przy z³amanych programach krótkie programy (tzw. intra), zazwyczaj zawieraj±ce proste efekty wizualne, muzykê, pozdrowienia dla innych grup warezowych itp. Potem to ewoluowa³o i wytworzy³a siê zupe³nie inna scena. Przyk³adem niech bêd± s³ynne grupy TRSI czy Razor 1911, które funkcjonowa³y w obu ¶rodowiskach. Za¶ je¶li chodzi o moje pocz±tki, to zaczyna³em od sceny PC oraz ma³ego komputera Atari, który jest bli¿szy memu sercu.

Kto oprócz Ciebie tworzy Palsecam?

Sk³ad siê ci±gle zmienia. Na sta³e wspó³pracuj± ze mn± tylko JUJU (NonEgo, Lsd) i mHz (Bartes). Na dzieñ dzisiejszy w kolektywie s± te¿ tacy ludzie, jak Revisq, Unreal, Tees, Neon . Poza tym pozostajemy w kontakcie z innymi twórcami, np. z Aural Planet (KeyG, Falcon, Raiden) - notabene kiedy¶ lu¼no zwi±zanymi z Palsecam.

Jak wygl±da proces twórczy? W oparciu o jakie instrumentarium tworzycie?

Je¿eli mamy jaki¶ koncept, to go realizujemy. Zazwyczaj jednak jest to spontaniczne tworzenie. Wykorzystujemy wszystko, co da siê wykorzystaæ. Podstaw± s± komputery.

Wytwory z krêgu demo-sceny charakteryzuj± siê po³±czeniem grafiki komputerowej i d¼wiêku. Jak± rolê odgrywaj± w przedsiêwziêciach Palsecam elementy pozamuzyczne?

Wa¿n± rzecz± obok muzyki jest przekaz wizualny. Uwa¿am, ¿e prezentacja d¼wiêkowa powinna byæ podparta inn± form± mediów; wówczas wyst±pienie staje siê ciekawsze. Ludzie potrafi± odbieraæ obie formy transmisji naraz lub osobno - dziêki temu nie pojawia siê nuda.

Stawiacie sobie jakie¶ ograniczenia stylistyczne?

Niczego sobie nie narzucamy i jeste¶my niezale¿ni. Mo¿emy robiæ, co chcemy - harsh noise, disco polo, ambient czy elektroniczne abstrakcyjne instalacje. Ka¿dy w zespole ma swobodê tworzenia.

Czy zdarzaj± siê koncerty Palsecam bez elementów pozamuzycznych i jak one wówczas wypadaj±?

Oczywi¶cie, bywaj± takie. S± zdecydowanie inne, bo inaczej odbiera siê wyst±pienie bez wsparcia wizualnego. Ale w koñcu najwa¿niejsza jest muzyka. Nasze koncerty s± zaprzeczeniem koncertów. Nie robimy wielkiego show, nie miotamy siê po scenie - stoimy statycznie za swoim sprzêtem.

Jakim dorobkiem koncertowym mo¿ecie siê poszczyciæ?

Koncertowali¶my w pañstwach o¶ciennych, by³o kilka solowych wyst±pieñ ka¿dego z nas. Chcemy robiæ to nadal.

Niektórzy arty¶ci z krêgu muzyki eksperymentalnej (industrial, noise) ¶wiadomie nawi±zuj± do okre¶lonych pr±dów estetycznych i ideologii (bruityzm, futuryzm). Czy twórczo¶ci Palsecam przy¶wieca jaka¶ filozofia?

My¶lê, ¿e nie mo¿na przypisaæ do naszych dzia³añ ¿adnej konkretnej filozofii. Mo¿e ka¿dy z osobna ma swoj± wizjê i stara siê j± realizowaæ we w³asnym zakresie. Zdecydowanie nie interesuje nas bruityzm oraz wszelkie formy ekstremalnej prowokacji czy szerzenie niepokoju przez propagandê, która nigdy do koñca nie jest jasna (mam tu na my¶li zespo³y z nurtu power electronics) - i to nie dlatego, ¿e jeste¶my "sofciarzami” czy zbyt s³abi mentalnie - po prostu to nie nasz zakres. Osobi¶cie bardziej mnie poci±ga abstrakcjonizm.

Czy masz jakie¶ projekty solowe? Czym one siê ró¿ni± od Palsecam?

Dokona³em sporej ilo¶ci nagrañ. Czê¶æ z nich zosta³a opublikowana na ró¿nych kompilacjach; tak zreszt± jest i w przypadku Palsecam. W zasadzie wszystko firmujê teraz nazw± Palsecam, ale w przysz³o¶ci bêdê siê stara³ rzeczy mniej eksperymentalne realizowaæ w ubocznych projektach.

W jakich innych projektach uczestniczysz b±d¼ uczestniczy³e¶?

W przesz³o¶ci by³y to Anastazya i Jantar DC55. Ostatnio polsko-ukraiñska grupa Le Plastique Mystification zaprosi³a mnie do wspó³pracy. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Z chêci± wchodzê w przeró¿ne kolaboracje z artystami z kraju i zagranicy. Wiele pomys³ów czeka na odpowiedni czas do ich realizacji.

Masz du¿e rozeznanie, je¶li chodzi o japoñsk± scenê eksperymentalnej muzyki elektronicznej oraz noise. Z kim stamt±d ju¿ wspó³pracowa³e¶, a z kim chcia³by¶ wspó³pracowaæ?

Wspó³pracowa³em z Y. Kinno, a mój utwór zremiksowa³ Zbigniew Karkowski. Zamierzam nagraæ kilka utworów z Yoko Sato i zremiksowaæ Dj Belle (Orita). Chcia³bym te¿ zrobiæ co¶ z królow± japoñskiego ha³asu, Yamakago, ale trudno do niej dotrzeæ. Za¶ parê dni temu zremixowa³em Koichi Watanabe.

By³e¶ odpowiedzialny za dobór wykonawców, których nagrania znalaz³y siê w programie sk³adanki "Cyber Music Against Racism", wydanej przez Gusstaff Records w ubieg³ym roku. Opowiedz o tym projekcie.

Kompilowa³em j± razem z wydawc±, Januszem Much± - on zaprosi³ zespo³y Tarwater, To Rococo Rot i Mapa, a ja ekipê z demo-sceny. Ogólnie wysz³a z tego niez³a rzecz podparta s³uszn± ide±.

Planujesz równie¿ wydanie w³asnym sumptem kompilacji z nagraniami zaprzyja¼nionych artystów z krêgu muzyki eksperymentalnej z kraju i zagranicy. Kogo uda³o Ci siê zaprosiæ do udzia³u w tym przedsiêwziêciu?

Sk³adanki bêd± dwie. W programie pierwszej znajd± siê utwory: Mark Bromwich, Geoff Nossiter, Information, Carey Nutman, Palsecam, Artur Lason Vidna Obmana, PBK, Tetsuo Furudate, Koji Asano, Jullien Ottavi, Bryan Day & Yoko Sato, Minetic Fake.
Za¶ chêæ udzia³u w drugiej wyrazili: Column One, Zbigniew Karkowski, Marek Choloniewski, Tadeusz Sudnik & Andrzej Izdebski, Andrzej Durer Durek, Miros³aw Rajkowski, Photophobia, Legion (A. Lagowski), Palsecam, Helmut Schafer, Kasper T. Toeplitz, Randy Rhy.

Czy w przypadku tych projektów ingerujesz twórczo - wzorem chocia¿by serii p³ytowej "City Songs" £ukasza Pawlaka - w otrzymane kompozycje?

Nie wprowadzam ¿adnych zmian. Jest to kompilacja, a nie forma kolaboracji.

S³owo koñcowe....
Wszelkie informacje dostêpne poprzez e-mail: palsecam@terra.pl
Pytania: Andrzej Robak
Odpowiada³: Zenial
Wiêcej o demo-scenie: www.noname.zum.pl/nn01/dane/pt03.htm

(***) Tekst manifestu podany za Antimusick; t³umaczenie & pierwotne przedstawienie: Pawe³ Frelik. ¬ród³o dokumentu: spiratowane gdzie¶ w sieci.

-- Andrzej Robak [13 listopada 2001]

powrót do wywiadów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.008 s.