¤ ElectroNowa muzyka maszyn (górniczych) v2.2 ¤

Postanowi³em napisaæ suplement dla tych, którzy nie ¶ledzili rozwoju (?) electro-industrialu przez ostatnie 5 lat. Otó¿, dziêki miêdzy innymi internetowi i mp3 ta muzyka sta³a siê popularniejsza, wzbudzaj±c coraz to wiêksze zainteresowanie, równie¿ mediów. W Polsce, to te¿ trzeba przyznaæ s± ju¿ imprezy, my¶lê, ¿e teraz pora na koncerty.

Tendencje dominuj±ce to pop i kopiowanie. W³a¶ciwie ka¿da kolejna, nowa grupa gra coraz przystêpniej, coraz l¿ej, zbli¿aj±c siê niebezpiecznie do synth-popu, potocznie zwanego coccolino-synth;-). Tu pora wymieniæ: Icon of Coil, Assemblage 23, Culture Kultur, Matrix, Lost Signal, Access Denied, a lista ta z miesi±ca na miesi±c siê wyd³u¿a.

Co do kopiowania to ju¿ nawet ja sam pogubi³em siê w tym kto kogo na¶laduje, kto zrzyna sound, kto wokal, kto melodie, a kto rytm i ca³e kompozycje. I od kogo siê zaczê³o, kto by³ pierwszy, etc. Stajê siê powoli anachroniczny z tym swoim pêdem ku nowatorstwie, teraz to nie jest w modzie. Wypadam z rynku;-)

Znane ju¿ firmy, jak: VNV Nation, Apoptygma Berzerk, Project Pitchfork, Covenant czy nawet :Wumpscut: sprawiaj± wra¿enie, ¿e znudzi³a im siê ma³a popularno¶æ. Ich najnowsze propozycje mo¿na zaliczyæ (za wyj±tkiem Project Pitchfork i :Wumpscut:) i do synth-popu i do electro-popu. Nie odwa¿y³bym siê zaliczaæ ich jeszcze do electro-industrialu-EBM. :Wumpscut:, Front Line Assembly, haujobb. nie s± tak ekspresywne, ¿ywio³owe i nowatorskie jak kilka lat wcze¶niej. Funker Vogt zjad³ ju¿ w³asny ogon dwa razy, a jednak ci±gle znajduj± siê amatorzy ich p³yt, którzy wykupuj± wszystko co siê na rynku pojawi. Jest jeszcze Hocico, którzy przejêli pa³eczkê po Leaether Strip i Yelworc.

Osobn± kwesti± jest Front 242 i Skinny Puppy. O ile ci pierwsi od lat nagrywaj± p³ytê i jak na razie wychodz± tylko koncertowe, tak ci drudzy mog± staæ siê nied³ugo k³opotliwi. Dlaczego? Ano mo¿e siê zejd± i nagraj± now±, wspania³± p³ytê. Albo tragiczn±. I to mo¿e byæ bardzo ciekawe. Tym bardziej, ¿e forma cEvina Keya po spadku siê ustabilizowa³a, Ogre te¿ odnalaz³ siê po latach chaosu. Na razie ukaza³a siê ich p³yta koncertowa z festiwalu - "Doomsday".

Inne stare "gwiazdy" pozwoli³y o sobie zapomnieæ, albo wydaj± p³yty przeciêtne, marne, tragiczne. Równie mocna staje siê grupa zespo³ów graj±ca mieszankê electro i gotyku. Charakterystycznym przyk³adem jest L'ame Immortelle, po ich sukcesie przysz³a kolej na damskie wokale i charakterystyczny klimat w The Dust of Basement, Massiv in Mensch, Blutengel, Non Compos Mentis, Flesh Field, z których jedynie ten ostatni, moim zdaniem, prezentuje wysoki poziom. Daje siê zauwa¿yæ odwrót fanów gotyku od form tej muzyki znanych choæby z prze³omu lat 80-90, czyli gitara, bas, perkusja, elementy elektroniczne. Tu nawet uznane firmy jak Garden of Delight wzbogacaj± swoj± muzykê o elementy electro czy jak wol± konserwatywni wyznawcy gotyku: disco. Do pierwszej ligi trzeba tu zaliczyæ polski zespó³ Fading Colours z ich bardzo ciekaw± produkcj± "I'm Scared of...". Szkoda, ¿e tak d³ugo trzeba czekaæ na ich now± p³ytê. Swoj± obecno¶æ w ¶wiecie zaznaczy³ te¿ God's Bow.

Sam synth-pop przechodzi wreszcie ma³± ewolucjê, pojawiaj± siê zespo³y, które korzystaj± z do¶wiadczeñ muzyki lat 90-tych, a nie 80-tych, wzbogacaj±c tkliwe i proste melodie o nowe elementy, aran¿acje, przez co takie zespo³y jak: Neuroticfish, Seabound, wspomniany Icon of Coil, Endanger, Klirrfaktor, Inscape, Neuroactive nie s± tak infantylne i "romantyczne inaczej", a zarazem s± ¶wiate³kiem w tunelu dla recenzentów tej muzyki, ¿e przy odrobinie wyobra¼ni mo¿na stworzyæ co¶ ciekawego.

Drugim dominuj±cym kierunkiem, który wyodrêbni³ siê z electro-industrialu-EBM jest power noise, czasami nazywany przez laików (w tym pisz±cego) techno-industrial, charakteryzuj±cy siê szybkim, ciê¿kim i przesterowanym beatem, industrialnym klimatem, szorstkim brzmieniem. Czasami wplatane s± jakie¶ melodie, czasami wokale, bywaj± te¿ eksperymenty z drum'n'bass czy muzyk± rytualn±. Momentami mo¿na pomyliæ z hard core techno. Tutaj pierwszoplanowe role rozpisane s± dla: Dive (protopla¶ci), Hypnoskull, Sonar, Imminent, Synapscape, Winterkalte, Noisex, PAL czy Monolith.

Ciekawie te¿ prezentuj± siê zespo³y zwi±zane z Hymen Records, Flatline i Unit (Gridlock, Starfish Pool, Substanz T, Somatic Responses, etc.), które graj± mieszankê nowej elektroniki, industrialu i dark ambientu. Osobn± ktegori± jest grupa djów-Beefcake graj±ca konglomerat ró¿nych d¼wiêków i eksploruj±c dziwne rejony muzyki.

Jest jeszcze spora grupa zespo³ów graj±cych co¶ na styku click techno i industrialu, ale to dopiero pocz±tki (Squaremeter czy Typhoid), ciê¿ko ich jednak zaliczyæ do spadkobierców EBM. Wrêcz by³oby to nadu¿ycie. Ale wspomnienia s± warci.

Na obrze¿ach sytuuj± siê odmieñcy: milcz±cy Numb i Leather Strip, ha³a¶liwy, ekscentryczny i trzymaj±cy formê Snog i mroczny Das Ich. Electro-metal, rock industrialny, electro-crossover powoli traci swoj± pozycjê, wszed³ jednak do oficjalnego nurtu muzyki popularnej, dziêki takim zespo³om jak: Nine Inch Nails, Ministry, Rammstein czy Die Krupps.

W Polsce, poza rozwojem sceny klubowej w kilku miastach, kilkoma koncertami i we fragmentach festiwalowi w Bolkowie electro-industrial, electro-gotyk, industrial dance czy nawet synth-pop jest ca³y czas poza oficjaln± scen± muzyczn±. Ma³o jest zespo³ów, które prezentuj± ciekawy poziom, nie sa kalk± zachodnich grup, nie pod±¿aj± za mod±. Wyró¿ni³bym Fading Colours, C.H. District (to akurat power noise z elementami nowej elektroniki) czy pierwszy dark electro projekt - Skon (niestety tragiczna jako¶æ d¼wiêku). Kilka grup rokuje spore nadzieje, ale na razie ich nie wymieniê by nie zapeszyæ. Najwiêcej jest wci±¿ na¶ladowców (s³abych, marnych, tragicznych) Depeche Mode, których nazw, z uprzejmo¶ci, nie wymieniê.

Teraz ju¿ potencjalny czytelniku wiesz co wydarzy³o siê przez te kilka lat na tej scenie.
PS. Poprzedni± wersjê tego artyku³u mo¿na przeczytaæ w tym dziale.

-- r@ [19 marca 2002]



ostatnie artyku³y autora:
r@ prezentuje swoj± listê najlepszych p³yt 2007 -- [1 lipca 2008]
Nowa "gêba" kultury gotyckiej -- [27 stycznia 2005]
Najpopularniejsze grupy na postindustry.org -- [2 lipca 2003]
r@ prezentuje swoj± listê najciekawszych p³yt 2002 -- [4 marca 2003]
Orkus (9/99) i moda -- [2000]
  wiêcej...

powrót do artyku³ów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.01 s.