¤ Mur berliński ¤

W bandcampowym serwisie wytwórni Studio 4632 można się zapoznać z materiałem 'Die Berliner Mauer' projektu Romerium.

Ten interesujący concept-album opisuje historię Muru Berlińskiego w kontekście Zimnej Wojny i żelaznej kurtyny. Materiał składa się z siedmiu kompozycji: pierwsza nawiązuje do słynnej wizyty prezydenta Kennedy'ego w Berlinie Zachodnim, szósta i siódma opisują burzenie muru i zjednoczenie Niemiec.

Muzycznie jest to splot kilku estetyk. Na pewno słychać nawiązania do (berlińskiej, nomen-omen) szkoły sekwencyjnej i kraut-rocka; ale są także pasaże dark-ambientowe, industrialne zgrzyty przywołujące na myśl Einsturzende Neubauten, a do tego przejawy różnego typu beatowej elektroniki, prostej i połamanej. Co więcej, nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby artysta – tak jak Unit Black Flight – inspirował się ascetyczną, ale sugestywną muzyką ze starych filmów science-fiction Johna Carpentera. Bądź co bądź, "Ucieczka z Nowego Jorku" nie różni się chyba aż tak bardzo od ucieczki z Berlina Wschodniego...

Dodajmy jeszcze, że tematyka albumu bliska jest wątkom poruszanym na scenie militarno-industrialnej, a i niektóre fragmenty nasuwają takie skojarzenia – choćby ze względu na obecność typowych dla martialu przemówień, komend i innych polityczno-historycznych sampli.

Co ciekawe, jest to muzyka w gruncie rzeczy prosta, do tego brzmiąca bardzo syntetycznie, ale tak chyba miało być. Chwilami można pomyśleć, że słuchamy soundtracku z gry na Amigę opowiadającej o szpiegach i komandosach, wykonujących tajne misje w świecie sprzed roku 1989.

https://studio4632.bandcamp.com/album/die-berliner-mauer-the-berlin-wall-by-romerium

-- Adam T. Witczak [6 listopada 2017]


najnowsze »   archiwum »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.006 s.