¤ Ferenc - Fraximal ¤



Kompakt 2005

1. Diplodocus, 2. Sandia, 3. Neng, 4. Bocaseca 1.0, 5. Vinagreta, 6. Nitsa Is 11, 7. Urdangarin Resistance, 8. France, 9. Fuet, 10. Acidorro


¦wie¿y powiew nowo¶ci w katalogu koloñskiego Kompaktu przynosi debiutancki album duetu Ferenc z Hiszpanii. Jego twórcami s± Maxi Ruiz i Fra Soler z Barcelony. Ten drugi to postaæ-instytucja tamtejszej sceny klubowej: chodz±ca encyklopedia wspó³czesnej elektroniki, organizator festiwalu Privavera Sound Fest, kurator cyklicznych imprez pod has³em Nitsa w klubie Apolo. Pod jego okiem powsta³ materia³ na p³ytê, któr± poprzedzi³ histeryczny wrêcz sukces singla "Yes Sir, I Can Hard Core" z 2003 r.

Album nie zawodzi pok³adanych w nim nadziei - to fascynuj±ca podró¿ przez historiê muzyki klubowej, naznaczona piêtnem kompaktowej estetyki. P³ytê rozpoczynaj± dwa utwory siêgaj±ce po acidowe brzmienia sprzed pó³torej dekady. W "Diplodocus" g³êboki bit techno i melancholijne klawiszowe s± t³em dla kwa¶nego loopu, wprowadzonego przez syntezator Rolanda 303, obs³ugiwany przez DJ Demierdê. W "Sandii" powracaj± brzmienia wykreowane przez Richie Hawtina pod szyldem FUSE - kumkaj±ce akordy o acidowym odcieniu. Nie brak tu równie¿ masywnego techno - to trzy utwory: "Neng", "France" i Fuet". W ka¿dym z nich potê¿ny podk³ad rytmiczny niesie swobodnie fruwaj±ce d¼wiêki klawiszy, tworz±ce energetyczn± melodiê i nerwowy bas, dodaj±cy nagraniom niepokoj±cego klimatu. Uk³onem w stronê kompaktowych mecenasów s± dwa neo-trance`owe killery - "Bocaseca 1.0" i "Nitsa Is 11". Tutaj dominuj± przestrzenne klawisze o jesiennej barwie i pompuj±cy groove. W bardziej plemiennym rytmie utrzymane jest "Urdangarin Resistance", w którym industrialne szumy przeplataj± siê z metalicznym brzmieniem syntezatorów. Zdecydowanie ³agodniejszy klimat wprowadza "Vinagreta", przywo³uj±ca nieco zapomnianego ducha balearic house`u ciep³ymi barwami klawiszy, niespiesznym bitem i rozmarzonym monologiem Jennifer Cardini (wypisz-wymaluj techno-odpowiednik Catherine Deneuve z p³yty "Paris" Malcolma McLarena). Album koñczy ho³d z³o¿ony kwasowemu techno spod znaku Harfdloora czy Choice - "Acidorro": hipnotyczny killer z przyja¼nie miaucz±cym loopem i przestrzennym, niemal ambientowym t³em.

"Fraximal" to jedno z najlepszych wydawnictw Kompaktu w ostatnich miesi±cach - erudycyjne, ale nie pozbawione ¶wie¿o¶ci i energii.

Pawe³ Gzyl / gaz-eta.vivo.pl

-- Pawel Gzyl [5 sierpnia 2005]



ostatnie recenzje autora:
Black Dog, The - Further Vexations -- [14 maja 2009]
Pendle Coven - Self Assessment -- [14 maja 2009]
Cabaret Voltaire - Kora! Kora! Kora! -- [13 maja 2009]
Point 7 - What? -- [13 maja 2009]
Aux 88 - Mad Scientist -- [13 maja 2009]
  wiêcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.015 s.