¤ Sam Rosenthal (Black Tape for a Blue Girl, Projekt) "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" ¤
Poni¿szy wywiad z Samem Rosenthalem, liderem Black Tape for a Blue Girl, zosta³ przeprowadzony w styczniu 2005 roku tu¿ po wydaniu p³yty ‘Halo Star’. Mia³ siê pocz±tkowo ukazaæ w wersji papierowej. Gazeta, dla której niniejszy wywiad przeprowadzi³em, niestety zamknê³a swoje podwoje. Wywiad jednak publikuje z my¶l± o wszystkich zainteresowanych muzyk± Black Tape i dzia³aniami wytwórni Projekt. Mimo pewnej dezaktualizacji to nadal ciekawa lektura. Zapraszam...
Sam Rosenthal jest niezwykle pracowitym cz³owiekiem. Prowadzi label Projekt, jest grafikiem, fotografem, mê¿em, ojcem. Dla mnie przede wszystkim jest jednak twórc± muzyki i liderem Black Tape for a Blue Girl, zespo³u, który raczy mnie eterycznymi d¼wiêkami ju¿ od prawie 20 lat. Jest tak¿e przemi³ym cz³owiekiem, bardzo kontaktowym. Poni¿ej zapiski z naszej rozmowy na temat Pary¿a, 4AD i nowego (wówczas – przyp.red.) albumu Black Tape, 'Halo Star'.
Micha³ Porwet: Na samym pocz±tku chcia³bym Tobie pogratulowaæ nowego, doskona³ego albumu 'Halo Star'. To dla mnie Twoje najlepsze dzie³o.
Ssm Rosenthal: Dziêkuje. Jestem bardzo zadowolony z tego albumu. Osi±gn±³em te cele, które wcze¶niej sobie postawi³em. Wiêcej mêskich wokali. Wiêcej emocji. Wiêcej piosenek. Te w³a¶nie pomys³y pojawi³y siê w mojej g³owie wiosn± 2003 roku, gdy mieli¶my próby przed Wave Gotik Treffen. Chcia³em zrobiæ inny album od 'The Sacavenger Bride' i zawrzeæ na nim to, co podoba³o siê w naszych koncertach publiczno¶ci. Przez prawie dekadê g³ówn± osi± by³y damskie wokale, na ¿ywo wystêpowali¶my jako trio z Elysabeth jako g³ówn± wokalistk±. Nadszed³ czas, ¿eby przywróciæ nieco mêskiej energii z wczesnych dni naszej dzia³alno¶ci. Na poprzednich albumach by³a jedna lub dwie piosenki, które by³y bardziej melodyjne i chwytliwe (brak mi tu lepszego okre¶lenia). Teraz chcia³em zrobiæ album zbudowane g³ównie wokó³ takich kompozycji.
MP: Bardzo du¿o osób pomaga³o Ci przy tym albumie, szczególnie Bret Helm z duetu Audra. Jak dobierasz swoich wspó³pracowników?
SR: Lubiê pracowaæ z przyjació³mi, bo wiem, ¿e bêdziemy siê wtedy dobrze bawiæ. Po tym jak Oscar zdecydowa³, ¿e nie jest zainteresowany dalszym tworzeniem muzyki, poprosi³em Breta i Athana (Bret Helm z zespo³u Audra i Athan Maroulis ze Spahn Ranch – przyp.red.), ¿eby za¶piewali po jednym utworze na 'The Scavenger Bride'. Wiedzia³em, ¿e po wydaniu Halo Star' bêdê koncertowaæ, wiêc wybór Breta by³ naturalny. By³ po prostu zainteresowany wystêpami na ¿ywo.
MP: Czy 'Halo Star' to ponownie concept-album?
SR: Gdy pisa³em teksty, nie my¶la³em o narracyjnym ci±gu ca³o¶ci. Kilka z nich, 'Tarnished', 'Scarecrow' i 'Halo Star', jest o tej samej osobie, ale chcia³em stworzyæ co¶ mniej dopowiedzianego i bardziej otwartego na interpretacje s³uchacza. Ludzie bardzo ró¿nie odbieraj± ró¿ne utwory. My sami, Lisa, Bret i ja, w odmienny sposób je interpretujemy, co jest bardzo fajne. Tytu³ jest krótki i bardzo unikalny, gdy¿ oddaje ducha albumu. W piosenkach, które ³±cz± siê ze sob± pojawia siê postaæ o imieniu Halo (aureola - przyp.red.). Dla mnie "Halo Star' móg³by byæ o odbiorze swojej w³asnej osoby, ale tak¿e o kobietach, które by³y w jego ¿yciu i kr±¿y³y wokó³ niego.
MP: Ju¿ wyrazi³em swoje zdanie na temat 'Halo Star', ale który z kr±¿ków jest Twoim ulubionym? Jakie s± wspomnienia zwi±zanego z jego narodzinami?
SR: Osobi¶cie czujê, ¿e 'Halo Star' to nasz najlepszy album. Bardzo lubiê te piosenki. Zapadaj± w pamiêæ, s± melodyjne i ró¿norodne. Bardzo ³atwo nagrywa³o siê ten album, wcze¶niej tworzenie by³o czym¶ na kszta³t walki. S±dzê, ¿e jestem teraz te¿ lepszym muzykiem. £atwiej osi±gn±æ mi co chcê.
MP: Poza byciem leaderem Black Tape, jeste¶ tak¿e szefem firmy Projekt. Jak udaje Ci siê po³±czyæ zarz±dzanie firm± z byciem muzykiem? Nigdy nie masz my¶li na zasadzie "Jak ja to sprzedam?" w czasie nagrywania?
SR: Ciê¿ko walczê, ¿eby znale¼æ odpowiedni± ilo¶æ czasu na tworzenie swojej muzyki. A trzeci± czê¶æ ¿ycia wype³nia moja rodzina (Lisa i mój syn Sasha). Ciê¿ko znale¼æ czas na wszystko. Oczywi¶cie, ¿e my¶li na zasadzie "jak to sprzedam?" przelatuj± mi przez g³owê. Ale to nie jest ci±g³a my¶l. Czasami zamienia siê na "co zjem na lunch?" albo "czy ju¿ by³ listonosz?" (¶miech)
MP: Projekt bardzo dba o swoich artystów. To specyficzny dobór muzyki, ok³adek.. Widaæ, ¿e dbasz o jako¶æ wydawnictw, a nie o jednolito¶æ gatunkow±.
SR: Oczywi¶cie. Projekt zajmuje siê sztuk±. Poza tym szukam artystów, których sztuka pasuje do moich wizji.
MP: Twoja praca przypomina mi czasy 4AD, bo Ivo Watts-Russell podobnie ni± zarz±dza³. Co my¶lisz, gdy ludzie traktuj± Projekt jako 4AD XXI wieku?
SR: My¶lê po prostu "Hej, super! Mi³o to s³yszeæ!". W po³owie lat 80-tych 4AD byli najlepsi.
MP: Co trzeba zrobiæ, ¿eby podpisaæ kontrakt z Projekt?
SR: Wszystko rozchodzi siê o jako¶æ muzyki. Mog± byæ to bardzo ró¿ne gatunki, tylko musi to byæ co¶ dobrego. Android Lust, Voltaire i Stave Roach tworz± zupe³nie inne rzeczy. Jednak w jaki¶ sposób ³±cz± siê w brzmienie Projekt.
MP: Masz bezpo¶redni kontakt ze s³uchaczami poprzez internet. Publikujesz newsletter firmy, w którym opowiadasz nawet o swoich pogl±dach politycznych. Czy nie s±dzisz, ¿e zbytnio siebie w ten sposób odkrywasz?
SR: Nie. Artysta pokazuje tylko tyle, ile chce pokazaæ. Nawet osobiste zwierzenia s± ostro¿nie zaplanowane, wiêc nie mówiê o niczym zbyt osobistym. Internet to ¶wietne narzêdzie do kontaktu z fanami. W latach 90-tych wysy³ali¶my 10 000 katalogów miesiêcznie. Teraz mogê wys³aæ co tydzieñ newsletter do 6 000 osób.
MP: Black Tape niedawno koncertowa³o po raz pierwszy w Europie. Jak Wam siê podoba³o? Jaka jest ró¿nica pomiêdzy europejska a amerykañsk± publik±?
SR: Micha³, gdybym móg³, to przeniós³bym siê do Europy choæby jutro! Jestem ca³y w niej zakochany. Zdaje mi siê, ¿e w Europie wiêcej czerpie siê z ¿ycia, podczas gdy w Stanach my¶li siê o zarabiania wystarczaj±cej ilo¶ci pieniêdzy na prze¿ycie. Nie cierpiê tego s³owa. Musi byæ te¿ co¶ z ¿ycia. Je¶li chodzi o publikê to my¶lê, ¿e Europejczycy s± bardziej otwarci na ró¿norodne d¼wiêki, ich ulubieñcy pochodz± z ró¿nych pó³ek. W Ameryce, ludzie trzymaj± siê jednego gatunku, mniej jest wiêc ludzi zainteresowanych konkretnym zespo³em. Granie na Wave Gotik Treffen by³o cudownym prze¿yciem. Mam nadziejê, ¿e zagram kilka koncertów w Europie w 2005 roku.
MP: Sk±d czerpiesz inspiracje? Na ostatniej p³ycie jest kompozycja zadedykowana Sashy, Twojemu synowi, która jest bardzo pozytywna w klimacie, ale wiêkszo¶æ Twojej muzyki jest raczej mroczna...
SR: Staram siê wyra¿aæ moje uczucia i to, co dzieje siê w moim ¿yciu, nawet je¶li ubieram je w pewn± formê niedopowiedzenia. Jak ju¿ zaznaczy³e¶, 'Your Love is Sweeter than Wine' jest zainspirowane dobrym serduszkiem Sashy. W tej piosence wyra¿one jest to poprzez postaæ kobiety, która mówi kochankowi, ¿eby szed³ za wskazówkami serca. Biorê swoje codzienne do¶wiadczenia i przywo³uje je do ¿ycia.
MP: Klimat Black Tape przywo³uje we mnie mocno wspomnienia zwi±zane z ogl±daniem filmu Philipa Kaufmana "Henry i June". Czy go znasz? Pary¿ lat dwudziestych, dekadencja, absynt... To wszystko jest w Twojej muzyce.
SR: Dziêki! Naprawdê interesuj±ce porównanie. Widzia³em ten film, gdy pojawi³ siê na ekranach i czyta³em wiele wspania³ych ksi±¿ek Anais Nin, na których jest on oparty. Bardzo intryguj± mnie lata dwudzieste, nie tylko w Pary¿u, ale w ca³ej Europie. W tych ramach dzieje siê akcja moich dwóch ostatnich albumów. Pracuje te¿ nad drug± powie¶ci± (pierwsza 'The First Pain to Linger' by³a wydana wraz z p³yt± Black Tape), której fabu³a dziaæ siê bêdzie we Wschodniej Europie w tych latach.
MP: Jakie my¶li przywodzi Ci do g³owy s³owo Polska?
SR: Mam przyjaciela, który pozna³ swoj± ¿onê w Polsce i s³ysza³em, ¿e to piêkne miejsce. Jeszcze tam nie by³em, ale mam zamiar wkrótce tam siê pojawiæ.
Dziêkuje za wywiad. Je¶li czytelnicy chc± pos³uchaæ naszej muzyki, mog± ¶ci±gn±æ z naszej strony album koncertowy.
http://www.blacktapeforabluegirl.com
http://www.projekt.com
http://www.blacktapeforabluegirl.com/LIVE04/CDR.html
Dyskografia Black Tape for a Blue Girl
The Rope (1986)
Before the Buildings Fell (1986, jako Black Tape for a Blue Girl’s Sam Rosenthal)
Mesmerized by the Sirens (1987)
Ashes in the Brittle Air (1989)
Fragments VHS (1989)
A Chaos of Desire (1991)
A Teardrop Left Behind (1991, kompilacja wydana na rynek niemiecki)
This Lush Garden Within (1993)
The First Pain to Linger (1996, kompilacja utworów ze rarytasów-bonus do ksi±¿ki S. Rosenthala)
Remnants of a Deeper Purity (1996)
Remnants CDS (1996)
Across a Thousand Blades (1996, kompilacja promocyjna)
With My Sorrows CDS (1997)
As One Aflame Laid Bare by Desire CDM (1998)
As One Aflame Laid Bare by Desire (1999)
The Scavenger Bride (2002)
With a Million Tear-Stained Memories (2003, podwójna kompilacja)
Tarnished CDS (2004)
Halo Star (2004)
The Scarecrow Single CDS (2004)
Remnants of a Deeper Purity (2006, reedycja z dodatkowym CD wydana z okazji 10-lecia) -- [orwell] [21 marca 2007]
ostatnie wywiady autora: - Naevus "Stan idealny nie istnieje" -- [21 marca 2007] - Mirt (Brasil and the Gallowbrothers Band, Mirt, ex-One Inch of Shadow) “W pó³ drogi do zamierzonego celu” -- [11 wrze¶nia 2006]
powrót do wywiadów »
|