Himalaya 1982
Red Rhino Europe 1992
Art & Strategy (Alfa Matrix) 2004
Ocena:
CD 1: 1. Operating Tracks, 2. With Your Cries, 3. Art & Strategy, 4. Geography II, 5. U-Men, 6. Dialogues, 7. Least Inklling, 8. GVDT, 9. Geography I, 10. Black White Blue, 11. Kinetics, 12. Kampfbereit, 13. He Runs Too Fast For Us / Principles / Body to Body / Ethics; CD 2: 1. Couteau (Prothese), 2. Conditionnel Humain (Prothese), 3. Chanson (Prothese), 4. Syncussion (Underviewer), 5. Mood (Underviewer), 6 Principle (2trax), 7. Body to Body (2trax), 8. Labo (Underviewer), 9. I Remember (Underviewer),10. Trouble (Underviewer), 11. U-Men (instrumental), 12. Kampfbereit (instrumental), 13. In November, 14. Controversy Between (aerial version), 15. Sample D. (aerial versdion), 16. Take One (re-built), 17. See the Future, 18. Take One (live VPRO), 19. Kampfbereit (live VPRO)
Od tego zaczê³o siê 'panowanie' Frontu 242. Prekursorzy EBM, dzi¶ s± po piêædziesi±tce (Jean-Luc), albo zbli¿aj± siê (Richard). To oni wytyczali drogi, to oni s± do dzi¶ inspiracj±, a tak¿e wzorem. S³owo 'kult' doskonale obrazuje mój stosunek do F 242. Postanowi³em wobec tego przedstawiæ bli¿ej ich dokonania, aczkolwiek s± one wszystkim tak znane, ¿e nie odkryjê niczego nowego. Bêd± to moje osobiste przemy¶lenia, a tak¿e kilka ciekawszych faktów. Doskona³a okazjê do tego stworzy³o wydanie debiutanckiego albumu przez Alfa Matrix prawie cztery lata temu (jak ten czas leci!) z poszerzonym materia³em.
Zaczê³o siê od Prothese, projektu Daniela B. (Bressanutti - mózg F 242) i Dirka Bergena. Po zmianie nazwy na Front 242 i wydaniu singli "Principles / Body to Body" oraz "U-Men / Ethics" nast±pi³o ma³e przetasowanie w zespole - odszed³ Dirk (aczkolwiek tu niektóre ¼ród³a podaj±, ¿e nast±pi³o to po wydaniu "Geography"), a pojawili siê Jean-Luc de Meyer i Patrick Codenys (wcze¶niej graj±cy w grupie Underviewer). Dodajmy do tego Richarda 23 (Richard Jonckheere), który do³±czy³ do grupy ju¿ po wydaniu "Geography" i oto mam pe³ny sk³ad grupy, który pozosta³ niezmieniony(!) do dnia dzisiejszego.
Jaki wiêc by³ ten debiut Belgów? Naiwny, prosty i oszczêdny. Prymitywny chcia³oby siê rzec. Z drugiej strony oni przecierali szlak, a ca³y album zosta³ nagrany w ci±gu tygodnia na cztero¶ladowym magnetofonie. Dominuj± krótkie kompozycje, w których mo¿na doszukaæ siê silnych wp³ywów Kraftwerk (wielkie te¿ mi odkrycie;) S± tutaj ju¿ kawa³ki, które przesz³y do historii i zyska³y miano 'kultowych' w¶ród fanów F 242: "U-Men" (do dzi¶ grany na koncertach), "Operating Tracks", czy te¿ niemieckojêzyczny "Kampfbereit". Osobi¶cie bardzo te¿ lubiê skoczne "GVDT". Reszta trudno do skonsumowania:) Je¿eli w przysz³o¶ci utwory Belgów mo¿na okre¶liæ mianem 'piosenek', to te na "Geography" s± wielkim eksperymentem, poszukiwaniem ówczesnych mo¿liwo¶ci syntezatorów, prób± nagrania czego¶, co nie jest 'industrial', ale te¿ nie 'synth-pop'.
Zremasterowana edycja "Geography" ukaza³a siê dziesiêæ lat po debiucie pierwotnej wersji, z trzema bonusami pochodz±cymi z pierwszych dwóch singli grupy. Jest w¶ród nich m.in. utwór "Body to Body'", który to zawrotn± karierê zrobi³ dopiero w momencie wydania kultowej kompilacji "This Is Electronic Body Music". Jego pierwowzór brzmi zupe³nie odmiennie od tego co znamy m.in. z koncertów, surowo i chropowato, z dziwnie przesterowanym w tle wokalem.
Minê³o kolejne dwana¶cie lat i prê¿nie dzia³aj±ca na rynku EBM/electro wytwórnia Alfa Matrix wydaje ponownie "Geography", w zwyk³ej edycji z jednym CD i limitowanej z dodatkowym. Na pierwszej p³ytce mamy nie publikowany wcze¶niej utwór "He Runs Too Fast For Us", który brzmi podobnie do dokonañ Die Krupps z czasów "Volle Kraft Voraus!". Po nim nastêpuj± niewymienione na ok³adce "Principles", "Body to Body" i "Ethics", czyli prehistoryczny Front 242. I w³a¶nie te utwory najdobitniej pokazuj± sens wydawania takich nagrañ ponownie, zremasterowanych, wyczyszczonych i dopieszczonych. Wiêcej czystych d¼wiêków (co prawda wci±¿ prymitywnych), mniej szumów.
Prawdziwe rarytasy czekaj± na drugiej p³ytce. Nagrania Prothese i Underviewer, instrumentalne wersje i dema, utwory z koncertów, a tak¿e znane dotychczas tylko z koncertów "In November" i "See the Future". Dla fanów i koneserów F 242 istna uczta, bo czy¿ tak± nie jest kolejna porcja niepublikowanych nagrañ, 'alternatywnych' wersji?:) Szczególnie polecam instrumentaln± ods³onê "Kampfbereit", cudo.
Chcia³bym, aby kolejne p³yty doczeka³y siê reedycji, bo to zawsze mi³e spojrzenie w przesz³o¶æ. Pierwsza ods³ona z cyklu 'Front 242' za nami, pó¼niej ju¿ by³o tylko lepiej.
PS: tracklista dotyczy wydania Alfa Matrix; pierwotna edycja z 1982 r. zawiera³a utwory 1-12; reedycja z 1992 r. 1-12 oraz "Principles", "Body to Body" i "Ethics".