¤ Francisco Lopez ¤
Na pocz±tek anegdota z ¿ycia w³asnego: z muzyk± Francisco Lopeza zetkn±³em siê bodaj w okolicach roku 2003 i wówczas to zakupi³em winylow± EPkê tego artysty, wydany przez niemieck± wytwórniê "90% Wasser". By³a to pierwsza - i, jak siê pó¼niej okaza³o, ostatnia - p³yta gramofonowa kupiona przeze mnie. Zrobi³em to po to, by poznaæ twórczo¶æ Lopeza, ale tak¿e i w celu wykorzystania jako¶ po¿ytecznie zalegaj±cego w domu adaptera. I có¿? P³yta dotar³a, zakupi³em, otworzy³em, przes³ucha³em (dwie strony monotonnego dronu, brzmi±cego jak pog³êbione odg³osy wody przetaczaj±cej siê rurami) - po czym nastêpnego dnia przypadkiem uszkodzi³em gramofon na tyle mocno, ¿e przesta³ byæ zdatny do u¿ytku. No i tak ju¿ mu zosta³o, a p³ytê po wielu latach wymieni³em na jaki¶ sympatyczny materia³ XV Parówek.
Francisco Lopez urodzi³ siê w 28 stycznia 1964 w Madrycie. Z wykszta³cenia jest biologiem (entomologiem), najbardziej znany jest natomiast jako kompozytor muzyki experymentalnej. Wiêkszo¶æ jego nagrañ powstaje na zasadzie "field recordingu", tj. nagrañ terenowych, a zebrany mikrofonami materia³ ¼ród³owy jest nastêpnie przetwarzany i uk³adany w szczególne kompozycje - oparte g³ównie na d¼wiêkach szmerowych, czêsto bardzo ciche, niekiedy balansuj±ce wrêcz na pograniczu s³yszalno¶ci. Na ogó³ albumy Lopeza wyzbyte s± pozamuzycznego kontekstu - zarówno je¶li chodzi o ostateczne brzmienie, jak i o ewentualne tytu³y czy oprawê graficzn± (vide seria albumów "Untitled") - aczkolwiek np. materia³ "La Selva" wyra¼nie przywodzi na my¶l lasy tropikalne, jest zreszt± oparty o d¼wiêki z takiego w³a¶nie ¶rodowiska.
Lopez w wywiadzie dla Anteny Krzyku (nr 6/2000+1/2001) tak mówi o swojej twórczo¶ci i kryteriach, jakie stosuje przy wyborze brzmieñ: "Generalnie lubiê p³yn±ce, gêste d¼wiêki, posiadaj±ce wiele warstw. Dlatego podobaj± mi siê d¼wiêki natury: woda, burza, deszcz, w przeciwieñstwie do, na przyk³ad, ¶piewu ptaków. (...) Nie interesuje mnie równie¿ d¼wiêk przeje¿d¿aj±cych samochodów, gdy¿ mo¿na wyczuæ w nim poruszaj±ce siê ¼ród³o d¼wiêku. (...) Nie lubiê pos³ugiwaæ siê zapisem rozmów, gdy¿ bardzo cie¿ko jest uciec od wra¿enia, ¿e s³ucha siê rozmawiaj±cych ludzi. Z kolei odg³os fabryki jest kompletnie pozbawiony znaczenia, reprezentacji oryginalnego ¼ród³a. Chcê, aby materia³ ¼ród³owy by³ wolny od znaczenia. Dlatego podobaj± mi siê d¼wiêki, które nie oddaj± ¶rodowiska d¼wiêkowego, z którego pochodz±." (ale, o czym ¶wiadczy przyk³ad "La Selvy", bywaj± odstêpstwa od tej regu³y).
Oczywi¶cie Lopez przetwarza, filtruje i mixuje zebrane odg³osy, jednak jak sam mówi: "Interesuje mnie bardziej efekt koñcowy. Dzisiaj powstaje bardzo wiele sztuki, która skupia siê wy³±cznie na procesie. Sam proces mo¿e byæ ciekawy i oryginalny, ale czêsto efekt koñcowy rozczarowuje. (...) Mo¿e interesowaæ mnie sam proces, sposób, w jaki sporz±dzono danie, mogê byæ kucharzem, ale przede wszystkim chcê siê naje¶æ."
Francisco Lopez nagrywa³ d¼wiêki w ponad 50 krajach na piêciu kontynentach, wspó³pracowa³ m.in. z Yale University Theater, Zeitkratzer Ensemble, Ralph Lemon Company, stacjami radiowymi w Hiszpanii, Danii i na Nowej Zelandii. Wyda³ bardzo du¿± liczbê p³yt (mówi siê o ok. 180) w wielu wytwórniach na ca³ym ¶wiecie (m.in. Alien8, Staalplaat, OBUH Records). Grywa tak¿e koncerty, m.in. 10 listopada 2000 roku gra³ w Krakowie (w ramach festiwalu Audio Art).
-- Adam T. Witczak [7 pa¼dziernika 2009]
ostatnie artyku³y autora: - Przypadki Derniere Volonte -- [29 lipca 2016] - Bunkier strachu -- [31 grudnia 2012] - Raison d'Etre -- [23 listopada 2011] - Louis i Bebe Barron -- [7 sierpnia 2011] - Pierre Schaeffer i muzyka konkretna -- [7 sierpnia 2011] wiêcej...
powrót do artyku³ów »
|