¤ Bunkier strachu ¤

Tematem niniejszej recenzji bêdzie jedna z trzech ods³on pewnego z³o¿onego przedsiêwziêcia. Oto bowiem mamy film, grê komputerow± i wydan± osobno p³ytê z muzyk± do tej¿e gry. Jako stary (i zreszt± coraz bardziej wybredny) entuzjasta rozmaitych oblicz muzyki postindustrialnej, skoncentrujê siê w³a¶nie na p³ycie. Wynika to tak¿e z faktu, ¿e jestem szczê¶liwym posiadaczem piêknie wydanego orygina³u kr±¿ka, natomiast film i grê znam jedynie ze screenów i trailerów. Nie sposób jednak mówiæ o ¶cie¿ce d¼wiêkowej, pomijaj±c ca³kowicie kontekst, jakim jest fabu³a dwóch pozosta³ych dzie³.

W dawnym sowieckim bunkrze (schronie przeciwlotniczym) po rozpadzie ZSRR postanowiono urz±dziæ klub m³odzie¿owy Phobos. Lokal jest dopiero przygotowywany, przebywa w nim siedem osób, w tym w³a¶ciciel i DJ. Ca³a grupa zostaje uwiêziona w tym miejscu po tym, jak zamykaj± siê drzwi pancerne i nastêpuje awaria elektryczno¶ci. Okazuje siê jednak, ¿e to tylko pocz±tek koszmaru. W bunkrze zaczynaj± dzia³aæ tajemnicze si³y, które wzmagaj± w bohaterach najrozmaitsze fobie. Tak np. jedna z dziewczyn do¶wiadcza filofobii (strachu przed byciem w zwi±zku, przed zakochaniem siê), druga natomiast zapada na pirofobiê (paniczny lêk przed ogniem). Pozostali cz³onkowie grupy cierpi± natomiast na mizofobiê, aletofobiê, akwafobiê, skolesofobiê i nekrofobiê.

Tak w skrócie przedstawia siê ponoæ fabu³a rosyjskiego filmu „Fobos: klub strachu”. Z gry „Phobos 1953” dowiadujemy siê natomiast, co dzia³o siê w bunkrze 60 lat wcze¶niej. Jak siê okazuje, by³o to miejsce, w którym KGB przeprowadza³o drastyczne eksperymenty z obszaru parapsychologii i psychiatrii, dotycz±ce np. telepatii czy granic wytrzyma³o¶ci ludzkiego umys³u.

G³ówn± osob± odpowiedzialn± za powstanie „Phobos 1953” jest Gieorgij Beloglazov, szef studia Phantomery Interactive. Przygotowa³ on tak¿e ¶cie¿kê d¼wiêkow±, co specjalnie nie dziwi, jako ¿e od lat nagrywa muzykê industrial i dark ambient – przede wszystkim w ramach projektu Anthesteria. Muzyka do „Phobos 1953” nie jest jego pierwszym soundtrackiem – wcze¶niej nagra³ m.in. d¼wiêk do gier Sublustrum i Metro 2033 (ta ostatnia inspirowana jest postapokaliptyczn± powie¶ci± Dymitra G³uchowskiego). Warto zwróciæ uwagê tak¿e na split Anthesterii z projektem Stalnoy Pakt, po¶wiêcony wojnie rosyjsko-japoñskiej i utrzymany w bardziej militarnym klimacie.

P³yta „Phobos 1953 OST” liczy sobie 9 utworów, które zdaj± siê idealnie spe³niaæ podstawowe za³o¿enie estetyki ambient – a wiêc tworzenie muzyki, w któr±, owszem, mo¿na siê zag³êbiæ, ale jednocze¶nie nic nie stoi na przeszkodzie, by traktowaæ j± tylko jako element t³a. To muzyka otaczaj±ca, stanowi±ca t³o dla wydarzeñ. Wiêkszo¶æ utworów oparta jest o niejasne, rozmyte plamy d¼wiêków (nie tylko elektronicznych), niekiedy uk³adaj±ce siê (jak¿e niepostrze¿enie) w proste, ale sugestywne quasi-melodie. Wbrew temu, co mogliby¶my s±dziæ, muzyka przez wiêkszo¶æ czasu nie jest z³owroga czy diaboliczna. Sk³onny by³bym raczej powiedzieæ, ¿e album z jednej strony przenika atmosfera tajemnicy, z drugiej natomiast jaki¶ nieuchwytny smutek. Ta nuta melancholii jest nawet zrozumia³a – cofamy siê wszak w czasie, do dawno minionych lat znaczonych uczuciami ¿alu, cierpienia, rozczarowania i lêku. Bardzo ciekawe jest to, ¿e muzyka broni siê sama, choæ z pewno¶ci± nabiera jeszcze wiêkszej mocy w zestawieniu z piêknie dopracowan±, sugestywn± grafik±. Nawet jednak same tylko oszczêdne d¼wiêki Anthesterii wystarcz±, by móc wyobraziæ sobie duchy katów i ofiar w md³ym ¶wietle ¿arówek o¶wietlaj±cych podziemia bunkra.


Anthesteria - Phobos 1953 OST, Zhelezobeton / 7 Hz Recordings 2010

1. 1953, 2. Inside the Bunker, 3. Psychokinesis, 4. Mercurial Shower Facility, 5. Electric Shadows, 6. The Cell, 7. Black March, 8. Shortwave Solitudes, 9. Electric Shadows

-- Adam T. Witczak [31 grudnia 2012]



ostatnie artyku³y autora:
Przypadki Derniere Volonte -- [29 lipca 2016]
Raison d'Etre -- [23 listopada 2011]
Louis i Bebe Barron -- [7 sierpnia 2011]
Pierre Schaeffer i muzyka konkretna -- [7 sierpnia 2011]
Trackery - krótkie wprowadzenie -- [11 kwietnia 2011]
  wiêcej...

powrót do artyku³ów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.