Decondition to project niejakiego Arttu Laine’a, na swoim koncie Arttu ma jeszcze kasetê wydan± przez Freak Animal Records “The Universal Nothingness”, niestety nie dotar³em do niej a nie chce mi siê wydawaæ na ni± 10 euro, dla czego? Dalej w recenzji.
Force Majeure jakie¶ dwa lata temu wznowi³a dzia³alno¶æ, wydaj±c reedycje dwóch kultowych p³yt Grunt (obydwie wcze¶niej mieli w swoim katalogu). Mam do¶æ spore zaufanie do Francuzów z Nuit Et Brouillard, w który sk³ad wchodzi w³a¶nie Force Majeure i kilka innych postindustrialnych sub labeli. Dla tego chêtnie siêgn±³em po jakby nie by³o debiutuj±ce na CD Decondition.
Ca³kiem estetycznie wydany digi pack. Niestety sam obrazek jest tragiczny, co to ma byæ, jakie¶ pod¶wietlone kraty(!) ³a³, piwnica? Po otwarciu p³yty zderzamy siê ze tragiczn± sztamp±, opuszczona, zdewastowana fabryka, skorodowane rury, jakie¶, ¿elastwo, lito¶ci! Wybaczcie ale bardzo zwracam uwagê na ok³adki p³yt, lubiê te¿ standardowe, lakierowane digi packi, jednak mdli mnie od fabrycznych wariacji na temat opuszczonych fabryk, zak³adów pracy, hut, gmachów czy zdezelowanych urz±dzeñ, do tego zdjêcia u¿yte wewn±trz wk³adki nie posiadaj± ¿adnej kompozycji i s± zrobione na odwal siê, s³abizna!
P³yta zaczyna siê totalnie przewidywalnie i standardowo, znowu sztampa. Zapêtlony, industrialny motyw, kojarzy siê z typowym power electronics/industrial ale wbrew pozorom, obaw± czy nadziej±; wp³ywów harsh noise jest tu nie wiele. Od samego pocz±tku s³ychaæ p³asko¶æ, wrêcz miêkko¶æ brzmienia, które jest totalnie wyg³adzone, nie wiem czy to podczas masteringu, czy takie brzmienie po prostu odpowiada Arttu, jest nudno i zbyt czysto. Kolejny kawa³ek, to podobna wariacja na temat pêtli industrialnych d¼wiêków, pojawia siê wokal, ca³kiem fajny, ale tak samo p³aski jak reszta brzmienia na p³ycie, nuda. Reszta p³yty to totalnie ta sama receptura: Jaki¶ „brudny” przesterowany loop, ¶wiszcz±cy, typowy zniekszta³cony wokal, terenowe nagrania odpowiednio przefiltrowane tak aby by³y jak najbardziej podobne do tego co robi wspomniany wcze¶niej Grunt, Murmansk 150 czy Propergol, niestety nie do koñca s± podobne. To jest fajne zjadliwe, ja nawet lubiê s³uchaæ tej p³yty ale (nomen omen) w gruncie rzeczy to mnie nudzi, niczym nie zaskakujê i szkoda mi czasu na wracanie do tego albumu. S³ysza³em podobne sample milion razy i chêtnie pos³ucham i kolejny milion ale nie tak p³asko brzmi±cych. Brzmienie jest tak wyczyszczone, ¿e znikn±³ ca³y industrialny brud, czemu, dla czego, po co?
Kolejn± spraw± s± teksty, no dobra, w teksty siê nie zag³êbia³em ale nazwy utworów, „Dark Clouds over my innerlanscape”, „River of my emotions unfolding” i uwaga najlepszy, do instrumentalnego kawa³ka, instrumentalnego (!) na zakoñczenie p³yty „Deep sleep in my dreams”, kurczê szkoda, ¿e zabrak³o czego¶ w rodzaju „Sp³oszony jeleñ na mrocznym rykowisku rozkoszy”.
P³yta nie jest tak ca³kiem najgorsza, ³atwo siê jej s³ucha, nie mêczy i nie irytujê (mo¿e trochê). Ale có¿, to typowo przewidywalny do bólu para-industrialny gniot. Nie ¿a³ujê wydanej kasy na tê p³ytê i pewnie kupiê kolejn± p³ytê aby siê przekonaæ czy Arttu postanowi³ zmieniæ co¶ w swojej twórczo¶ci, poprawiæ albo czy nadal jest takim super mrocznym industrialowcem, kibicujê ale siê nie jaram, szkoda czasu.