¤ Bill Leeb (Front Line Assembly, Delerium etc.) ¤

Po dwuletnim milczeniu, w 1997 ukaza³y sie dwie, nowe p³yty Billa Leeba. Pod nazw± Delerium (z Rhysem Fulberem) ¶wiat³o dzienne ujrza³a "Karma", a jako Front Line Assembly (z Chrisem Petersonem) -"FLAvour of the weak". Poza tym, ukaza³a siê, równie¿ w Polsce, sk³adanka "Reclamation", która zawiera nagrania z maxi-singli, remixy itp..

Dla przypomnienia, FLA i Delerium istniej± ju¿ wiele lat, na koncie maj± kilkana¶cie p³yt, a do³±czaj±c inne projekty Leeba: noise unit, intermix, synaesthesia czy cyberaktif, to nawet kilkadziesi±t. Leeb i spó³ka, penetruj± ró¿ne, czasami bardzo odleg³e, rewiry muzyczne, od popu, poprzez muzykê etniczn±, rytualn±, eksperymentaln±, po electro, EBM i techno.

Wilhelm Schroeder (w³a¶ciwe nazwisko Leeba), okaza³ siê bardzo gadatliwym i skorym do rozmów go¶ciem, a efektem tego jest wla¶nie ten wywiad.

PLASTIK: Na pocz±tku, chcieliby¶my siê dowiedzieæ, jak oceniasz "Karmê"; pod±¿acie t± sam± drog± co na "Semantic spaces", co by nie mówiæ zupe³nie odmienn± stylistycznie od starszych, bardziej eksperymentalnych p³yt .

LEEB: Tak, to prawda. My¶lê, ¿e "Semantic spaces" zupe³nie zmieni³a muzykê Delerium. Zastanawiali¶my siê nawet nad inn± nazw± dla tego projektu. Po raz pierwszy spiewa³a z nami kobieta, aran¿owali¶my piosenki, a nie p³yn±ce, eksperymentalne dzwiêki, jako¶ tam uk³adaj±ce siê we wspóln± calo¶æ. Obie te p³yty by³y dla nas czym¶ nowym, odmiennym, jakby to powiedzieæ; dotknêli¶my nowych poziomów muzycznych i to by³o naprawdê ciekawe.

PLASTIK: Delerium czêsto jest porównywane do Deep forest i Enigmy. Co o tym s±dzisz?

LEEB: Szczerze mówi±c, to nie przeszkadzaj± mi takie porównania, gdy¿ faktycznie czerpiemy z tych samych ¼róde³:chora³y gregoriañskie czy muzyka afrykañska, co oni. Mam jednak wra¿enie, ¿e nasza muzyka jest mniej komercyjna, bardziej undergroundowa, ale mo¿e to tylko moje odczucia.

PLASTIK: W tym porównaniu nie ma nic z³ego, to tylko nasza próba opisania ostatnich produkcji Delerium.

LEEB: O.K., to jest bardzo mi³a muzyka, i je¶li kto¶ nas zestawia z tymi grupami, to bardzo dobrze.

PLASTIK: S³yszeli¶my, ¿e ka¿da p³yta Delerium, ma w tle jaki¶ temat muzyczny, wziêty z filmów, np. z "Ostatniego kuszenia Chrystusa", "1492", czy "Blade runner'a". Je¶li nas ucho nie myli, i to prawda, to jaki film by motywem przewodnim na "Karmie"?

LEEB: Tak to prawda, jednak "Karma" to pierwsza p³yta, na której nie u¿ywali¶my ¿adnych sampli, ani motywów filmowych. Jedyne co, to zebrali¶my ludzi, u nas w ko¶ciele w Vancouver, i oni ¶piewali m.in. chora³y gregoriañskie.

PLASTIK: Bill, w przysz³o¶ci Delerium, to ty sam, czy mo¿e, jak dotychczas z Rhysem Fulberem, czy mo¿e z Chrisem Petersonem, jak we FLA?

LEEB: Ciê¿kie pytanie, bo w tej chwili to naprawdê nie wiem! To zale¿eæ bêdzie od tego co bêdziemy robiæ. Delerium, to zawsze by³ tylko projekt studyjny, nie grali¶my koncertów, tras itp. Wiele rzeczy robili¶my przy okazji, z potrzeby chwili i wtedy zapraszali¶my ró¿nych ludzi do wspó³pracy. Byæ mo¿e gdy bêdziemy mieæ czas i bêdziemy akurat w jednym kraju, to zrobimy co¶ razem z Rhysem, ale równie dobrze mo¿e to byæ zupe³nie kto¶ inny. Na pewno nowa pyta Delerium bêdzie zupe³nie odmienna od dotychczasowych, bo bez sensu by³oby siê powtarzaæ.

PLASTIK: Mo¿esz nam zdradziæ, co by³o przyczyn± waszego rozej¶cia siê z Rhysem? By³o to dla wszystkich fanów du¿ym zaskoczeniem! W poprzedniej odpowiedzi powiedzia³e¶ jednak, ¿e byæ mo¿e bêdziecie jeszcze wspó³pracowaæ w przysz³o¶ci. Równie¿ we FLA?

LEEB: Co do Frontline Assembly, to w³a¶nie wydali¶my now± p³ytê, któr± nagra³em razem z Chrisem Petersonem, a Rhys nie zosta³ zaproszony do wspópracy, gdy¿ jak s±dzê, woli on byæ producentem nagrañ innych grup (np. Fear Factory - przyp. Plastika) i nie mia zbytnio czasu na FLA, ani tym bardziej na koncerty, które szykujemy na wiosnê 1998. Co do Delerium, to byæ mo¿e bêdziemy robiæ coæ razem, ale FLA to definitywnie: ja i Chris.

PLASTIK: U nas w Polsce po latach ignorancji techno, electro czy ogólnie samplerowej muzyki, mamy w tej chwili boom, na takie techniczne dzwiêki, czego przyk³adem jest chocia¿by nasza gazeta (Plastik - przyp. autora). Chcieliby¶my zapytaæ Ciê, gdy¿ jeste¶ jednym z pierwszych twórców , co s±dzisz o obecnej kondycji, ogólnie mówi±c technicznej muzyki, i jej komercjalizacji, w tym negatywnym sensie?

LEEB: Obecnie, ca³a ta muzyka zmierza ku muzyce tanecznej. Techno zosta³o wykreowane na muzykê taneczn± ca³ej nowej generacji, jak kiedy¶ disco, czy house, a nawet new wave. Gdziekolwiek idziesz do klubu w Niemczech, Kanadzie czy Stanach s³yszysz taneczn± odmianê techno. Wszystko zmienia siê bardzo szybko, trzeba zarobiæ wiêc trochê pieniêdzy, dlatego te¿ powstaje wiele gównianych grup, ale istniej± tak¿e warto¶ciowe, i my¶lê, ¿e to one w³a¶nie przetrwaj±. Chocia¿by Prodigy, którzy nie graj± przecie¿ tanecznego techno, a s± popularni i robi± naprawdê dobre rzeczy. Ten ca³y ferment jest dobry dla technicznej muzyki, która zosta³a wreszcie zaakceptowana. Wracaj±c do komercjalizacji, to zawsze z jednej strony gdy co¶ jest coraz bardziej popularne, to mnóstwo ludzi my¶li; to jest komercja, i siê odwraca, s³ucha innych wykonawców itp., ale z drugiej strony wiêcej osób "zara¿a siê" tak± muzyk± i pó¼niej czêsto szuka czego¶ bardziej warto¶ciowego, ciê¿szego w odbiorze, dochodz±c nawet do electro czy industrialu. Grunt przygotowuj± jednak bardziej komercyjne grupy. Wolê jednak takie, ni¿ ten ca³y archaiczny roc'n'roll.

PLASTIK: Na pocz±tku electro czy industrial brzmia³y bardziej awangardowo i undergroundowo ni¿ teraz. Czy my¶lisz, ¿e mo¿liwy jest jeszcze powrót do takiego grania i czy to ma sens? (Dwa razy nie wchodzi siê do tej samej rzeki-przyp.autorów!)

LEEB: Nie wiem czy to ma sens, ale wiem, ¿e w³a¶ciwie wszystko jest ju¿ odkryte, doszli¶my do punktu gdzie wiele grup siê powiela. Moim zdaniem muzyka zatacza ko³o, raz jest mocniejsza, innym razem ³agodna, dochodz±c nawet do extremów. Dlatego my¶lê, ¿e nied³ugo znowu bêdzie popularna mocna odmiana, chocia¿by industrialu, a przy okazji wymy¶li siê co¶ nowego, bo tak to wszystko jednak funkcjonuje.

PLASTIK: Bardziej osobiste pytanie, dotycz±ce Twojej techniki tworzenia utworów, które zapewne czêsto Ci jest zadawane. Co powstaje najpierw: tekst, rytm czy mo¿e linia melodyczna?

LEEB: Pierwsze co powstaje, to pomys³ na jaki¶ kawa³ek, pó¼niej linia basu, potem dodajê pewne sekcje rytmiczne i to jest trzonem. Potem linia melodyczna, sample i na koñcu my¶lê nad tekstem.

PLASTIK: Na koñcu tekst? Zdziwi³e¶ nas, gdy¿ wydawa³o siê nam, ¿e tekst jest dla Ciebie du¿o wa¿niejszy!

LEEB: To nie tak, siedz±c w domu, s³ucham gotowej ju¿ muzyki, która pobudza moj± wyobra¼niê. To pozwala mi ³atwiej wymy¶liæ odpowiedni tekst, przelaæ na papier moje odczucia.

PLASTIK: W waszych nagraniach, znale¼æ mo¿na bardzo wiele ró¿norodnych sampli m.in. filmowych, to znaczy, ¿e musisz ogl±daæ równie¿ mnóstwo filmów. Kiedy znajdujesz na to czas, znaj±c Twoj± aktywno¶æ muzyczn±, to chyba nocami?

LEEB: Nocami, to muszê równie¿ odpowiadaæ na pytania dziennikarzy! Ha, Ha, Ha!!!! Tak naprawdê, to ogl±danie filmów, chodzenie do teatru czy kina, jest moj± ulubion± rozrywk± po dniach pracy nad muzyk±. To mnie odprê¿a i zarazem pobudza.

PLASTIK: Powiedz nam co¶ o waszej nowej p³ycie- "FLAvour of the weak", kiedy siê uka¿e, czy my¶licie o promocyjnym wideo i ogólnie, czego mo¿na bêdzie siê po niej spodziewaæ? Czy bêdzie bardziej, jak "Millennium", czy mo¿e jak "Tactical neural implant"?

LEEB: Na pewno nie bêdzie gitar, dlatego klimat "Millennium" odpada. Okre¶li³bym j± jako "hard techno", ostrzej ni¿ "Tactical...", bardziej futurystycznie. Mamy koniec lat dziewiêædziesi±tych, uwa¿am, ¿e czas nagrywania takich p³yt jak chocia¿by "Millenium" ju¿ siê skoñczy³, nie chcemy brzmieæ tak jak dziesiêæ lat temu. Zmiana "soundu" my¶lê, ¿e wysz³a nam na dobre (nam siê bardzo podoba - przyp. autorów). Bêdzie te¿ nowy teledysk, ale nie wiem kiedy. Je¶li siê uda to nowa p³yta uka¿e siê pod koniec pa¼dziernika(uda³o siê!)

PLASTIK: Mo¿esz nam powiedzieæ co¶ o planach koncertowych, mo¿e gdzie¶ blisko Polski?

LEEB: Wiem tyle, ¿e po Europie bêdziemy koncertowaæ wiosn± 1998 (to siê nie uda³o!), gdziekolwiek nam zarezerwuj± miejsce!!! Ha, ha, ha! Niemcy, Szwajcaria, Francja, Wêgry, Austria, W³ochy, Czechy itp.

PLASTIK: W Pradze?

LEEB: Tak, byli¶my tam z ostatni± tras±.

PLASTIK: Wiemy, bo te¿ tam byli¶my.

LEEB: Naprawdê? To mi³o.

PLASTIK: Do Pragi jest stosunkowo niedaleko, a poza tym to piêkne miasto!

LEEB: Tak, kocham Pragê, pamiêtam, ¿e jak tam byli¶my to w "Bunkrze" (techno-industrialny klub - przyp. autorów) by³ komplet, a mnóstwo ludzi pozosta³o na zewn±trz, bo nie by³o dla nich biletów. To by³ naprawdê udany koncert.

PLASTIK: Niestety "Bunkier", z powodu handlu narkotykami, zosta³ zamkniêty.

LEEB: To dla nas z³a wiadomo¶æ, nie wiem gdzie w takim razie zagramy!

PLASTIK: Czy dalej ten sam cz³owiek odpowiada za stronê graficzn± waszych ok³adek?

LEEB: Tak, Dave Mc Kean, lubicie jego produkcje?

PLASTIK: S± rewelacyjne!!

LEEB: Te¿ tak s±dzê, jest on poniek±d cz³onkiem FLA.

PLASTIK: Gdzie szukasz inspiracji do tworzenia tak ró¿nej muzyki, jak ta, któr± nagrywasz, czy to jako Front Line Assembly, czy Delerium, czy te¿ jako: Inter mix, Synaesthesia, Noise unit?

LEEB: Dobre pytanie, chocia¿ sam dok³adnie nie wiem, to my¶lê, ¿e przede wszystkim podró¿e - to jakby multimedialne do¶wiadczenie - s³uchasz, ogl±dasz, prze¿ywasz, ka¿dego dnia co¶ innego, gdziekolwiek jeste¶.

PLASTIK: Co dla Ciebie jest wa¿niejsze: FLA, czy Delerium?

LEEB: Do tej pory zdecydowanie FLA, dla którego po¶wiêca³em mnóstwo czasu, ale po ostatniej p³ycie Delerium, to oba projekty s± dla mnie bardzo istotne, choæ zupe³nie odmienne.

PLASTIK: Co s±dzisz o fenomenie Vancouver, mie¶cie gdzie poza FLA, istnia³y, b±d¼ nadal istniej± takie ju¿ kultowe grupy jak: Skinny Puppy, Numb, Psyche, Download i du¿o modych, dopiero zaczynaj±cych? Czy to sprawa klimatu(!), czy mo¿e mieszka tam wielu utalentowanych ludzi, zafascynowanych elektroniczn± muzyk±?

LEEB: Gdy zaczynali¶my (pocz±tki lat osiemdziesi±tych - przyp. PLASTIK), to zna³em wszystkich, którzy co¶ tam tworzyli. Byli¶my, jak to siê mówi, fanami industrialu, by³a to naprawdê niewielka grupa ludzi - 15-20 osób, gdzie wszyscy siê znali. Potem, ka¿dy poszed³ w swoj± stronê, ale my¶lê, ¿e te 20 osób, stworzy³o, jak powiedzieli¶cie -fenomen. Poza tym faktycznie, Vancouver zawsze by³ bardziej zorientowany na techno, i tak zosta³o do tej pory. Kanada to ogólnie jednak rock'n'rollowy kraj (niestety).

PLASTIK: Powiedz nam trochê o swoim osobistym ¿yciu, rzadko komukolwiek zdradzasz jego sekrety. Ciê¿ko w Twoich wywiadach znale¼æ, chocia¿by zmiankê o prywatnym ¿yciu! Chronisz bardzo dobrze swoj± prywatno¶æ, czy mo¿e dziennikarze nie s± tak upierdliwi jak my?

LEEB: Ha, Ha, Ha!!! Dobre, faktycznie chroniê j±, bo czasami spotykam ró¿nych , dziwnych ludzi, dzwoni±, odwiedzaj± mnie, a ja ich absolutnie nie znam i tego bardzo nie lubiê!! Czasami, czujê siê jak kto¶ bardzo znany, ludzie zaczepiaj± mnie na ulicy, krzycz± za mn± , pokazuj± palcami itp. To trochê ¿a³osne. Czasami jest to trochê zabawne, gdy ¶ledzi Ciê kilku fanów i np. w supermarkecie prosz± o autograf. A co do mnie, to pochodzê z Austrii, dok³adnie z Wiednia, sk±d wyemigrowa³em do Vancouver i tu do tej pory mieszkam. Jak ju¿ wcze¶niej mówi³em lubiê podró¿owaæ, wiêc czasami, gdy nie chce mi siê pracowaæ, wsiadam do Landrovera, zabieram mojego psa-rotweillera i jedziemy odpocz±æ. Gdy skoñczê jak±¶ p³ytê to najchêtniej wyje¿dzam z Vancouver. Praca i podró¿e - to wszystko.

PLASTIK: Mówi³e¶ o koncertach w Europie, my¶lisz, ¿e by³aby mo¿liwo¶æ wystêpów w Polsce? (co by nie mówiæ to te¿ Europa-przyp.autorów)

LEEB: Ostatnim razem, gdy koncertowali¶my po Europie, to nawet my¶leli¶my o tym, ale zdajemy sobie sprawê, ¿e wci±¿ jeszcze trudno u was taki wystêp zrealizowaæ ! Mo¿e przy okazji tej trasy w 1998 uda siê co¶ zorganizowaæ, bardzo bym sobie ¿yczy³ wyst±piæ w Polsce!!!

PLASTIK: My tak¿e!!! Po tych kilkudziesiêciu minutach interesuj±cej rozmowy, wypada Ci tylko podziêkowaæ za wywiad i jeszcze raz zaprosiæ do nas.

LEEB: Tak¿e dziêkujê i do zobaczenia. (pewnie znowu w Pradze - przyp.autorów)

Wywiad przeprowadzili: Micha³ Pander, r@

-- r@ [1997]



ostatnie wywiady autora:
Najwa¿niesza jest my¶l – wywiad z Radkiem Kordasiewiczem, jednym z cz³onków grupy artystycznej MusicWordArt. -- [12 listopada 2005]
Neotek -- [29 maja 2001]
Gary Dassing (Mentallo & the Fixer) -- [1999]
Andre Schmechta (X-Marks the Pedwalk) -- [1998]
Sasha Konietzko (KMFDM) -- [1997]

powrót do wywiadów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.