¤ r@ prezentuje swoj± listê najciekawszych p³yt 2002 ¤

Powiedzmy sobie szczerze, to nie by³ z³y rok dla muzyki elektronicznej, w ka¿dej z jej przesz³ych, obecnych i przysz³ych form. Znowu by³o kilka ciekawych debiutów, kilka pora¿ek, kilka knotów i kilka pere³ek. Tym razem rezygnujê z listy najgorszych p³yt, powiêkszaj±c listê najlepszych do 100. Prawda jest taka, ¿e trudno mi by³o jeszcze zrezygnowaæ z wielu p³yt ponad 100, a nie znam jeszcze kilku ciekawych wykonawców, którzy mog± mnie zaskoczyæ. Nie s³ysza³em jeszcze: Domotic, Synapscape, Infant, Z prochek, Displacer, Monstrum sepsis, ML, itd.

Rok 2002 to by³ czas wielu niespodzianek, wielu dla mnie nowych fascynacji i wielu starych rozczarowañ. I oby tak by³o zawsze.

1-10
Metamatics - "From the Death to Passwords Where You Are ..."
To mo¿e byæ przypadek, ¿e uwa¿am tê p³ytê za jedn± z najwa¿niejszych w 2002 roku. Mo¿e ale nie musi. Go¶æ poza talentem, ma jeszcze jedn± rzadk± cechê - wyobra¼niê. A ta, jak mawia³ Einstein, jest wa¿niejsza od wiedzy i umiejêtno¶ci. Jeden z liderów nowej elektroniki.

Digitonal - "23 Things Fall Apart"
W sumie nie pierwszy raz kto¶ próbuje po³±czyæ idm z muzyk± klasyczn±, instrumenty akustyczne z komputerami. Ale im siê to uda³o wy¶mienicie. Piêkna p³yta. Spokojna, nastrojowa, cokolwiek to w czasach postmodernizmu znaczy.

Abfahrt Hinwill - "Links Berge, Rechts Gehen"
W¶ród liderów tej licznej grupy (razem dwie sztuki rodzaju mêskiego) jest facet z grupy Gimmik, co ju¿ u¶wiadamia, ¿e to nie mo¿e byæ byle jako¶æ. P³yta nagrana dla Toytronic Records, co te¿ o czym¶ ¶wiadczy. Bardzo pozytywna i urocza produkcja. Na pewno warta tych kilkunastu eurodolarów.

Brinkmann & Nikolai - "Petitgand"
Dwóch pseudoartystów, robi pseudoartystyczny, muzyczny spektakl, o pseudoartystycznym przes³aniu. I robi± to genialnie. Trzy powody dla których warto j± zakupiæ b±d¼ poznaæ? Proszê bardzo:
1. Zmys³owo gryz± intrygê, to jest pewne ;-)
2. Muzyka dla wszystkich, a zarazem dla wybranych :-Q
3. Snoby powinny j± kupiæ, bo jest to limitowana edycja; 111 sztuk :-p
Tu s± adresy gdzie mo¿na j± kupiæ: www.oral.qc.ca, www.mutek.ca

Hocico - "Signos de Abberacion"
No Meksyk panie! Tym razem ostry, taneczny, electro-industrialny. Dopracowany, mo¿e nawet za bardzo wyczyszczony z brudów, bo przez to przewidywalny. Klasa sama w sobie.

Murcof - "Martes"
Inny fascynat tequilli pokaza³, ¿e wie o co w nowoczesnej muzyce elektronicznej chodzi. Mroczna, pesymistyczna mieszanka idmu, muzyki filmowej i elementów jazzu. Nie poprawi apetytu, nie wyostrzy spojrzenia, ale potrafi wci±gn±æ.

Electric Birds - "Gradations"
Bardzo odpowiada mi klimat ich p³yt. Niezbyt nowatorskie granie, ale doskonale poprawia trawienie. Lekka, dronowa i trochê pokrêcona elektronika.

Ah Cama-Sotz - "La Procession de la Sangre"
Belgijski wykonawca, który wspaniale ³±czy klimat dark ambientu, muzyki rytualnej, postindustrialu i nowych trendów w elektronice. Wy¶mienicie to przygotowuje i realizuje. Mocna, ale nie brutalna p³yta.

Esem - "Enveloped"
My¶la³em, ¿e to Rosjanin i ju¿ pisa³em laurkê dla naszych wschodnich braci. Okaza³o siê jednak, ¿e to Bu³gar. Tak czy inaczej stworzy³ w swoim debiucie dzie³o wyj±tkowe.
Wysublimowany, melodyjny i nowatorski idm. Dla ludzi, którzy uwielbiaj± s³uchaæ muzyki noc±. Czekam cierpliwie na wysyp polskich nowoelektronicznych rewelacji...

Polar - "Out from the Blue"
Skandynawia to jednak wylêgarnia m³odych talentów. Dania, Szwecja, Norwegia i oczywi¶cie Islandia i Finlandia. Ka¿dy z tych krajów ma jakiego¶ artystê, którego ka¿dy szanuj±cy siê fan elektroniki musi znaæ. Poczynaj±c od Jimiego Tenora, przez Pan Sonic, Vladislava Delaya, Sigur Rós, Björk, Mum, Tilliandera, Opiate, Lackluster, po Leæther strip, Covenant, Birmingham 6 czy nawet na Apoptygmie Berzerk koñcz±c. A o ilu w tym momencie nie pamiêtam? Spodoba³a mi siê od razu, jednak jako arcydzie³o uzna³em j± dopiero niedawno. House, idm, breakbeat, trochê eksperymentów, wystarczy by rozweseliæ, zabawiæ, odprê¿yæ, zrelaksowaæ, a zarazem nie mieæ uczucia typowego konsumenta popkultury, który po¿era ka¿d± muzykê, jak± mu serwuj± media. Skacz±cy miêdzy gatunkami, maj±cy chorobê natrêtnego zbierania na twardych dyskach utworów z Internetu raczej jej nie dostrzeg±;-) Niedoceni±, to pewne...
PS. Kto¶ anonimowo (nie³adnie wysy³aæ anonimy) napisa³ do mnie, ¿e Polar gra d'n'b a nie house, i ¿e powinienem wiedzieæ i umieæ nazywaæ gatunek jaki gra dana kapela. Informujê, ¿e teraz Polar nie gra stricte d'n'b i ta p³yta - "Out from the Blue" to du¿o wiêcej ni¿ d'n'b. Ale dziêkujê za zwrócenie uwagi, i w gruncie rzeczy jak kto¶ tak ocenia Polar to ma prawo. Ja siê na tych etykietkach nie bardzo znam;-)

11-20
Markant - "Vice Versa"
Carsten Endrass to weteran maj±cy na koncie kilkadziesi±t p³yt winylowych. Niedawno dopiero zacz±³ w³asnymi si³ami wydawaæ p³yty kompaktowe. Tworzy ciekaw± i mroczn± odmianê muzyki elektronicznej. Techniczn±, nowoczesn± i bardzo przygnêbiaj±c±.

Akufen - "My Way"
Kolejny Kanadyjczyk, który wie do czego s³u¿y komputer i sampler. Weso³a, deephousowa muzyka, nie pozbawiona jednak nowatorskiego podej¶cia do tworzenia.

Susumu Yokota - The Boy and the Tree"
Japoñska precyzja. ¦wiat muzyki ludowej, regionalnych d¼wiêków, mikroelektroniki, podany do konsumpcji pa³eczkami. Elektronicznymi pa³eczkami.

Hybryds - "Electric Voodoo"
Zaskakuje, to na pewno. I rytmem i wokalami i kompozycjami. Coraz mniej w tym dark ambientu, coraz wiêcej urozmaiceñ i przystêpnej formy.

Somatic Responses - "Touching the Void" / "Dying Languages"
Dwie p³yty jednego roku, to powoli niestety standard w muzyce elektronicznej. Walijczycy jednak na obu prezentuj± podobny, wysoki poziom. Choæ "Dying language" nie ma tej muzycznej wszechstronno¶ci, jak "Touching the void" i trochê awansem jest tak wysoko. Nie jest to muzyka przyjemna, ale swój potencja³ wykorzystuj± znakomicie. Mroczne kola¿e idmu, postindustrialu i noisu (w ma³ym zakresie). Muzyka maszyn pocz±tku XXI wieku. Gêsta, duszna, nieprzewidywalna.

Freeform - "Human"
To nie jest p³yta, któr± mo¿na uznaæ za objawienie. Nie powinno siê jej s³uchaæ jednokrotnie. Trzeba daæ jej trochê czasu. Potem zachwyca. Zgodnie z nazw± - elektronika, muzyka rytualna, ludowa w odpowiedniej "lu¼nej" formie.

Phonem - "Ilisu"
Ten projekt siê rozwija. I choæ nadal im trudno wyj¶æ z krêgu muzyki repetetywnej, to wyzwalaj± we mnie pozytywne emocje. A i w aucie mi³o siê tego s³ucha. Glitch techno dla kierowców ;-)

Boards of Canada - "Geogarddi"
Ci faceci udowadniaj±, ¿e szumnie nazywana - "nowa elektronika", to nie musz± byæ tylko epigoni Autechre, Aphex Twina i Kraftwerka. Maj± w³asny styl i s± wci±¿ "do przodu". To inni s± ich epigonami...

Mlada Fronta - "Oxydes"
Z p³yty na p³ytê jest coraz lepiej. Postindustrial w nowoczesnej postaci. Finezyjny power noise a la Francaise ;-)

Opiate - "While You Were Sleeping"
Nazwa grupy mówi chyba sama za siebie jakie u¿ywki Thomas Knak preferuje;-) Choæ mam wra¿enie, ¿e go¶æ ¿yje na szczê¶cie czym¶ innym, ni¿ narkotykami. Plastyczne zdolno¶ci ma, obrazy potrafi zamieniaæ na muzykê. Nie odwrotnie. Spokojna, ³adna mieszanka idmu, ambientu i house.

21-30
Deine Lakaien - "White Lies"
Romantyczna muzyka, mroczna i popowa. Pe³na zachwycaj±cych momentów z czasem staje siê usypiaj±cym afrodyzjakiem zawieszonym gdzie¶ miêdzy jaw±, a snem. Naturalnym afrodyzjakiem, bo Viagr± to z pewno¶ci± nie jest ;-)

C.H. District - "Continuance"
Jeden z nielicznych polskich wykonawców, który jest w czo³ówce postindustrialnej, nowoczesnej elektroniki. Co¶ miêdzy Autechre i scen± rytmicznego noisu a la Ant-Zen. Trochê straci³ jednak pazur na rzecz melodii.

Bola - "Fyuti"
Wstyd napisaæ, ale dopiero niedawno, prawie po roku od jej ukazania siê, mia³em przyjemno¶æ j± us³yszeæ po raz pierwszy. I zaprawdê powiadam wam - kawa³ wspania³ej nowoczesnej elektroniki, pe³nej basowych brzmieñ, ³agodnych eksperymentów, zarazem mi³ych melodii i przemy¶lanych kompozycji. Obok Boards of canada i Freeform - Bola to najciekawszy wykonawca zas³u¿onej wytwórni SKAM records.

Tomas Jirku - "Entropy"
Jirku zaczyna biec w elektronicznym wy¶cigu zwanym - "kto da wiêcej". Druga nazwa - "ja jestem najbardziej p³odny". Ale w odró¿nieniu od "prawdziwej awangardy" Jirku nie stoi w miejscu i nie zastanawia siê na sensem szumu, ani krzykiem ciszy, omija nawet tematy Sztuki Awangardowej. Po prostu robi nowoczesn±, posttechniczn± muzykê, która ma wiele zalet. Pozwala zasn±æ, chocia¿by ;-)

Peter Murphy - "Dust"
Murphy doskonale czuje siê w ¶wiecie muzyki etnicznej, folku i elektroniki. Od czasów Bauhausu znacznie siê rozwin±³, jest dojrzalszym muzykiem i doskonale opanowa³ sztukê pisania niebanalnych piosenek. Jak na porz±dnego artystê robi to sumiennie i wci±¿ po swojemu. Momentami wy¶mienita p³yta, a utwór "Subway (Epilogue)" potrafi rozbiæ nasze jestestwo na strzêpy. Przynajmniej moje ;-)

Multiplex - "Iroquois"
Jeden z moich by³ych kolegów, znany niektórym jako alternatywny Andrzej stwierdzi³, ¿e to 3 liga idmu. Niech Bóg mu wybaczy, a najlepiej przy okazji ze¶le w ramiona kobietê, która go przytuli. Choæ na krótko. I w ³ó¿ku pu¶ci mu "Iroquois". Muzyka dobra jako dodatek do udziwnionego seksu ;-)

Bauri - "Slacker Journal"
Gdyby druga czê¶æ p³yty by³a taka jak jej pocz±tek to by³aby w pierwszej 10 moich p³yt roku 2002. Niestety po 20 minutach trochê atmosfera siada, a kompozycje staj± siê oklepane. Tak czy inaczej kawa³ interesuj±cego idmu. Utwór drugi to niezmienny hit w moim odtwarzaczu.

VNV Nation - "Futureperfect"
Monumentalny pop, EBM i sporo patosu. Bojówki, czarna koszula i romantyczny marsz w stylu wczesnego hitlerjugend wskazane ;-) A tak powa¿nie, to mo¿e zbyt patetycznie to wszystko brzmi, ale talent do pisania dobrych piosenek maj±.

Jello - "Voile"
Mroczny idm. Momentami zaskakuj±cy nawet znawców tematu, oddanych fanów i pragn±cych pocieszenia fanek. Alter ego Darrena Fittona z Bola. Nu¿±cy w d³u¿szej perspektywie.

Takagi Masakatsu - "Journal for People"
Minimalne idm z japoñskimi eksperymentami. Mikromuzyczki, mikroformu³y i mikrod¼wiêki. Utwór 9 porywa. Zbyt czêste spo¿ycie grozi uzale¿nieniem...

31-40
Astrobotnia - "Part 3"
Jedynka by³a do¶æ sztampowa, trójka wyja¶nia w jakim kierunku idzie grupa. W dobrym, gwarantujê ;-) Do¶æ wspomnieæ, ¿e wydaje w Rephlex Records.

Holger Flinsch - "Collapsing New People"
Piêkny trance. Gdyby nie kilka banalnych momentów, kilka kiczowatych zagrywek to by³aby u mnie du¿o wy¿ej.

T. Raumschmiere - "Great Rock'n'Roll Swindle"
Zadziwiaj±co wspó³cze¶nie brzmi ta p³yta. Pulsuje ¿yciem wielkiego miasta, transowym rytmem weekendowych imprez w ma³ych klubach. Sporo elementów house, detroit techno i electro dodaje jej jeszcze kolorytu. Rekomendacja dla dj'ow. Sk³adak singli.

XPQ-21 - "Chi"
Jeden z ciekawszych wykonawców dark electro i EBM. £±czy electro, synth-pop, gotyk z techno. £±czy to na tyle ciekawie, ¿e nie mam uczucia zmarnowanego czasu gdy go s³ucham. Choæ przyznam, ¿e nie za czêsto to robiê :-)

Dither - "Urei"
Rozwija siê, nie gubi mrocznych elementów w czasach zarazy muzyki naiwnej, kiczowatej i perwersyjnie prostackiej (a wszystko pod has³em -"moda na lata 80-te"). Tutaj tego nie ma, Dither trzyma fason. Nie s³odzi zanadto, nie nudzi i nie uprawia politycznej propagandy.

Siderartica - "Night Parade"
Ale¿ sympatyczne i mi³e zaskoczenie. I to poznane ju¿ w 2003 roku. Mroczna elektronika, piêkne kobiece wokale, dark wave i ciekawe kompozycje. Starodawna w tre¶ci, nowoczesna w formie.

Kettel - "Smilling Lttle Cow"
Weso³e towarzystwo z Neo Ouija Records powiêkszy³o siê o kolejnego interesuj±cego wykonawcê, tym razem holenderskiego Kettela. Zacna wytwórnia, zacne projekty. Z pogranicza idm, postelektroniki i ambientu.

L'usine Icl - "Iron City"
Chyba najs³absza p³yta L'usine Icl, tym bardziej szkoda, ¿e wydana w Hymen Records. Jak widaæ s³aba w jego wykonaniu, to i tak u mnie jest bardzo wysoko.

Einoma - "Undir Seilnotum"
Islandia to nie tylko Björk, Mum czy Sigur Rós. Einoma podoba mi siê najbardziej, bo wie, ¿e g³upawe melodyjki i disco klimat to mog± sobie robiæ w Anglii czy w Niemczech. Ewentualnie jeszcze w USA. Islandia to mrok, zimno, ¶nieg i du¿o alkoholu. Einoma ma przysz³o¶æ. Go¶c wie o co chodzi w nowoczesnej muzyce elektronicznej.

Sybarite - "Nonument"
Co¶ ³±czy tê grupê ze Starfish Pool. Nie do koñca wiem co, bo na pewno nie personalia ani wytwórnia. Co¶ ³±czy ich tak¿e z Digitonal. Elektronika dla zmêczonych prac±. Do tego z 4 AD Records...

41-50
Scorn - "Plan B"
Mick Harris wiecznie ¿ywy. Drony jak zwykle zmys³owe, basy - wy¶mienite, kompozycje te¿ udane. Ale co¶ jednak nie przyci±ga mnie za czêsto do tego planu. Czy¿by brakowa³o polotu i ¶wie¿o¶ci?

Tekniq - "Compuglobalhypermegamarket"
Nie¼le, naprawdê nie¼le siê Ratzinger jako producent spisa³. Tekniq ma jednak niewiele wspólnego z muzyk± :Wumpscuta:, bli¿ej mu do dokonañ takich grup jak Beefcake. Gdzie¶ na styku drum'n'bass, dubu, elektronicznych poszukiwañ. Kolejna wschodz±ca, obok Garou i Celine Dion, gwiazda muzyki kanadyjskiej:-)

System - "System"
Po odej¶ciu (wyszed³ za m±¿) Clausa Larsena (Leæther Strip), Opiate i w³a¶nie System reprezentuj± w moim podsumowaniu Daniê (System to go¶cie z Opiate, Dub tractor i Acustic). Skromnie, ale stosownie. Spokojnie, nowoelektronicznie, nastrojowo. S± na tej p³ycie muzyczne pere³ki.

Mum - "Finally We Are No One"
Je¶li ju¿ co¶ ma byæ s³odkie w muzyce to chcia³bym, by to by³ zespó³ Mum. Potrafi± stworzyæ ciekawe, ³adne melodie, nie trac±c przy tym etykietki zespo³u eksperymentalnego. Trochê Björk, trochê Portishead, trochê awangardowej elektroniki, to wystarczy by zachwyca³ siê nimi ¶wiatek muzyczny. I ja z boku, zupe³nie przy okazji, trochê te¿.

Mitchell Akiyama - "Temporary Music"
Ten Kanadyjczyk ka¿d± p³ytê ma inn±. Ta jest najspokojniejsza, najbardziej ambientowa, co nie znaczy, ¿e nudna. Wysoka kultura.

Sica - "Partially Function Stub"
Dziwnie wci±gaj±ca muzyka. Mocna, pe³na niespodzianek i zmian nastrojów. Ale bardzo nowoczesna. Dla fanów Mego Records przede wszystkim. Noise-pop?

End - "Science-fiction"
Je¶li dobrze wyczyta³em, to znowu go¶æ z kraju klonowego li¶cia. Debiut i to ca³kiem dobry. Mroczny (na szczê¶cie), fragment idmu.

Desormais - "Climate Variations"
Kolejna muzyczna podró¿ Mitchella Akiyamy. Bardzo wci±gaj±ca i szacowna muzyka. Tym razem nie jest to podró¿ samotna.

Neuroticfish - "Les Chansons ..."
Jedna z najlepszych p³yt synth-pop, future pop w zesz³ym roku. Nie doceniona moim zdaniem. Facet ma talent do robienia piêknych melodii, ale na szczê¶cie potrafi te¿ tworzyæ ciekawy klimat i wykorzystywaæ nowoczesne, syntetyczne brzmienia.

Squaremeter - "The Bitter End"
Poprzednia p³yta by³a dla mnie objawieniem, tutaj zostaje pewien niedosyt, bo wiele elementów siê powtarza. Click techno, ambient i cudowny, ciep³y klimat wiosennego miasta.

51-60
Amon Tobin - "Out There from Nowhere"
Amon nie bije w piêtkê, rozrusza nawet stare ko¶ci, ale niestety na d³u¿sz± metê stwarza zagro¿enie dla zdrowia. Za stary jestem prawdopodobnie na jego wynalazki.

Feindflug - "Hirnschlacht"
Sieg heil! Powie kto¶ niewtajemniczony, gdy pos³ucha i poczyta o Feindflug. A to ca³kiem sympatyczni go¶cie, jak mówi± nie maj±cy nic wspólnego z narodowym socjalizmem. Marszowo ch³opaki graj±, to fakt ;-) Dark electro, rytmiczny postindustrial, na szczê¶cie bez wokali.

DJ Spooky - "Optometry"
Ale¿ go¶æ masakruje. Masakruje jazz, potrafi go roznie¶æ w puch, by za chwilê przywróciæ mu naturalny brak harmonii ;-) Eksperymentalna i jednak do¶æ ograna w formie ekspresywno¶æ, ale wci±ga.

Multiplex - "Pinghaus Frequencies"
Ta p³yta zdaje siê byæ bardziej przemy¶lana, od wydanej w ma³ym nak³adzie -"Iroquois". Przemy¶lana nie zawsze jednak jest komplementem, w tym wypadku brakuje jakiego¶ zwieñczenia, pomys³u i idee fixe. Niestety.

In Strict Confidence - "Mistrust the Angels"
Staranniej produkuj± teraz swoje p³yty go¶cie z Iin Strict Confidence. To s³ychaæ. W electro-industrialu to jedna z najciekawszych obecnie grup. Mrocznie, patetycznie i interesuj±co. I oby tak dalej.

D'arcangelo - "Broken Toys Corner"
Bardzo przyjemny idm. Zaimponowali mi urocz± atmosfer± p³yty, czysto¶ci± d¼wiêków i analogowym zabarwieniem tonalnych odchyleñ aplitud ;-)

Deadbeat - "Wildlife Documentaries"
My¶la³em, ¿e bêdzie lepiej. Nadesz³a pora s³odkiego dubu, melodyjnego i elektronicznego. Reggae dla lubi±cych eksperymenty. Nie¼le buja ;-) ~Scape Records.

Ogurusu Norihide - Humour
Przysz³y ksi±dz na laptopie tworzy japoñski folk. Subtelnie balansuje miêdzy popem, muzyk± ludow± i elektronik±. Warto poznaæ.

Lackluster - "Wrapping"
Kolejny Fin, który zasmuca mnie, ¿e taki kilkumilionowy kraj ma przynajmniej kilkunastu muzyków elektronicznych znanych na ca³ym ¶wiecie, a taka 40 milionowa Polska ma mo¿e ich 3-4. I to najczê¶ciej takich, którzy mieszkaj± za granic±.
Jak dla mnie jednak zbyt przypomina typow± muzykê elektroniczn±. Obiecywa³em sobie wiêcej. Mo¿e nastêpnym razem bêdzie lepiej? Byæ mo¿e lepiej ju¿ by³o.

Twine - "Recorder"
Dziwna muzyka, ale wcale nie taka rozwojowa jak sugeruj±. Choæ postêp w porównaniu z poprzedni± p³yt± jest s³yszalny, to trochê siê sil± na eksperymenty i momentami jest naprawdê nudno. Tym bardziej, ¿e to wszystko ju¿ by³o, inaczej tylko nazwane.

61-70
Diakof - "Soma"
Pozna³em dopiero niedawno. Na wroc³awskim koncercie. Ciep³a, ³agodna i melodyjna muzyka, jest zarazem pe³na zimnego kolorytu, higienicznej czysto¶ci i minimalistycznej oprawy. Dla fanów Morr w pierwszej kolejno¶ci. By³oby jeszcze lepiej gdyby p³yta by³a bardziej zró¿nicowana, miesza³a wiêcej stylów w muzyce, czy siêgnê³a po ciê¿sze brzmienia. Szacunek dla tego Pana...

Isan - "Clockwork Orangerie"
Mikrokotki. At³asowa muzyka. S³odka i co rzadkie, niebanalna. Ale przed jej s³uchaniem nie polecam czytania gazet, w których reklamuje siê ich p³yty. Mo¿na siê zawie¶æ.

Nikakoi - "Sestrichka"
Po nazwie wykonawcy i p³yty wnosi³bym przypuszczenie, ¿e to Rosjanin. Bardzo do przodu elektronika, moim zdaniem, choæ Casio muzyczki móg³by sobie darowaæ.

Sleepwalk - "Torture Chamber"
Kraj zegarków, banków i czekolad jest zbyt uporz±dkowany by scena dark electro, EBM, czy electro-industrialu mog³a zaistnieæ. Istnieje jednak kilka grup, które tworz± ten kraj ciekawszym. W¶ród nich jest niew±tpliwie Sleepwalk.

Andrew Duke - "Sprung"
Zupe³nie niezauwa¿ona produkcja. Od techno, idm, house po industrial i eksperymenty. Bip-hop to wyda³, powinno Andrzeja to rekomendowaæ.

Colony 5 - "Lifeline"
Jak na debiutantów w ¶wiecie synth-popu to rewelacja. M³odzi Szwedzi, którzy wystêpowali ju¿ w Polsce maj± spory talent do budowania interesuj±cych kompozycji. Oby siê nie stoczyli w otch³añ prymitywnego synth-popu.

Final Selection - "Antihero"
Te¿ mi³e zaskoczenie dobiegaj±ce ze sceny synth-pop czy ³adniej - future pop. Mieszanka synth, electro i future. Te¿ debiutanci.

Naono - "Slope Drifting"
Dziwna, zaskakuj±ca i nieco improwizacyjna muzyka elektroniczna. Czasami niestety nie bardzo wiedz± w co w³o¿yæ rêce ;-)

Dismantled - "Dismantled"
Jeden z ciekawszych, m³odych amerykañsko-rosyjskich talentów na scenie dark electro. Pokrêcona, schizofreniczna i mocna p³yta. Choæ nie ¶wieci pe³nym blaskiem. Mo¿e nastêpna.

Andreas Tilliander - "Elit"
Nie bardzo mi siê Mokira podoba (inny projekt Tilliandera), ale ta p³yta, wydana przez zas³u¿on± wytwórniê Mille Plateaux, jest bardzo udana. Choæ niestety jest dzie³em zbyt repetetywnym, zbyt p³askim i zbyt monotonnym, by uznaæ je za arcydzie³o.

71-80
Aoki Takamasa - "Silicom 2"
Kolejny wykonawca, który potrafi eksperymentowaæ z d¼wiêkiem. Ale kombinuje tak¿e z rytmem, melodiami. I on te¿ wydaje ju¿ kilka p³yt rocznie...

Endanger - "Eternalizer"
Szi lafs ju, je, je, je, szi lafs ju, je, je, je, jeeeeee. Beatles ale w futurepopowej i nowoczesnej formie ;-)

Drexiya - "Hammersed by the Storm"
Detroit techno w swojej kolejnej ods³onie. Jednej z ostatnich w ich wykonaniu, niestety.

Project Pitchfork - "Inferno"
Inferno ( ³aciñskie piek³o) chyba ma inny kolor, zapach i strukturê. A je¶li taki jak w wykonaniu Project Pitchfork, to bêdzie tam nudno jak diabli. Lepsze moim zdaniem s± obie epki wydane prawie w tym samym czasie.

The Crüxshadows - "Wishfire"
Je¶li kto¶ jeszcze nawi±zuje do "gotyku" w muzyce electro-industrialnej to robi to raczej z sentymentu. The Crüxshadows robi± jednak wra¿enie, ¿e im zale¿y. Naprawdê siê staraj±, by ta mieszanka electro, dark wave i muzyki gotyckiej brzmia³a dobrze i nowocze¶nie.

Funker Vogt - "Survivor"
Prêdzej rozwiodê siê z ¿on±, ni¿ faceci zmieni± muzykê, któr± tworz± niestrudzenie od lat. Numer drugi pozwoli³ im na wej¶cie do setki. EBM, electro-industrial w wersji "wojskowej".

Hagalaz Runadance - "Shadow of Your Soul"
Czasami dobrze mieæ tak± grupê na odtrutkê. Muzyka stara i dawna, grana na nowych i nowoczesnych instrumentach. Gratka dla "mroczniaków".

The Remote Viewer - "Here I Go again on My Own"
Kombinuj±, krêc±, próbuj±. Ambient, nowa elektronika, minimale o piêknych kszta³tach.

Farben - "Textstar"
Na pocz±tku robi du¿e wra¿enie, ale tylko wtedy, gdy nie zna siê twórczo¶ci Jelinka. Ja nie zna³em. W sekrecie napiszê jednak, ¿e ¿aden z niego Czech;-)

Boom Bip - "Seed to Sun"
Hip-hop niestety góruje na ¶wiatowym rynku muzycznym. I nawet Ich Troje nie maj± ¿adnych szans. To jest jednak zupe³nie inny hip-hop. To jest Boom hip. Postmodernistyczna elektronika pocz±tku XXI wieku.

81-90
Press to Transmitt - "Outer Dislocation"
Zdecydowanie nie brzmi to jak muzyka radiowa. Nie brzmi jak muzyka, któr± pu¶ci³(a)by¶ swojej mi³o¶ci, by j± dobrze poznaæ. W ogóle to nie brzmi. Poszarpana, przybrudzona i niestety momentami nu¿±ca muzyka. Dla odwa¿nych. Warto zapamiêtaæ nazwê.

Cruciform Injection - "Critical"
No ³adnie, ma³o brakowa³o, a przegapi³bym tak sympatyczn± p³ytkê. S± ma³o odwa¿ni w kompozycjach i zbyt przewidywalni bym mia³ ich potraktowaæ jako wyzwanie. Graj± jednak ciekaw± mieszankê synth-popu, electro i muzyki rockowo-industrialnej w stylu wczesnego Nine Inch Nails. Przysz³o¶ciowa grupa. Utwór "Sister Electricy" pl±cze siê po g³owie.

Noise Process - "Neural Code"
Dark electro w ca³kiem przywoitym wykonaniu jak na debiutantów. Ciekawe melodie, choæ ma³o urozmaicone. S³abo zrealizowane i wyprodukowane. Do¶æ monotonna produkcja z czasem.

Covenant - "Northern Lights"
Jezu, jak ja siê kiedy¶ zachwyca³em t± grup±. Do tej pory uwa¿am, ¿e "Sequencer" to p³yta wybitna. Ale "to se ne wrati". Faceci chc± robiæ karierê, chc± zarabiaæ pieni±dze i nie ma co im siê dziwiæ. Tu jednak nie podjêli tropu poprzedniej produkcji. Zrobili tylko dwa, trzy hity; reszta sucha, p³aska i momentami strasznie banalna. Nic nowego, niestety.

Shuttle 358 - "Understanding Wildlife"
Yojo. Ma³o brakowa³o, a uwierzy³bym w wyj±tkowo¶æ tej produkcji. Mikromuzyka dla fascynatów. Lepsze na pewno od Snd.

Fennesz - "Field Recordings 95-02"
G³eboko wierzê w zwyciêstwo Ich Troje na festiwalu Eurowizji, gdy¿ taka banalna muzyka, jak± gra to mêsko-damskie trio jest w krajach bogatej, starej Europy najchêtniej s³uchana i ogl±dana. G³eboko te¿ wierzê w to, ¿e Fennesz móg³by zostaæ najpopularniejszym muzykiem nowej elektroniki na ¶wiecie, gdyby tylko chcia³. Talent ma, szacunek te¿, ale jest ma³o medialny i kontaktowy. Apogeum osi±gn±³ jak na razie poprzednim albumem. To s± skrawki. I pomy¶leæ, ¿e to gitara i jej modulacje...

Maerz - "Love Streams"
Deutschland über alles. Nowoczesny, elektroniczny pop. Trochê click techno, trochê post rockowych elementów, deephouse'u i na szczê¶cie niewiele naiwnych d¼wiêków i disco ubranka. Fani lalek Barbie, McDonaldsa i grupy Ich Troje moga byæ zawiedzeni.

Biosphere - "Shenzou"
Geir Jenssen, mieszkaniec dalekiej, norweskiej pó³nocy wyda³ kolejn± p³ytê. Niestety nie zachwyca jak dawniej. Ambient, dark ambient z elementami muzyki powa¿nej.

Diary of Dreams - "Freak perfume"
Ponoæ najs³absza p³yta Hatesa. Tak s³ysza³em od kilku osób. Mi siê jednak przekornie podoba, bo nie lubiê mêcz±cej, mrocznej i podnios³ej atmosfery muzyki gotyckiej w nadmiarze. Wolê za to trochê syntetycznych d¼wiêków i rytmicznych loopów. Mo¿e nie rzucaj±cych na kolana przy pierwszym s³uchaniu, ale ³agodnie ujmuj±cych za serce. Paniom zdecydowanie bardziej siê podoba ;-)

L'ombre - "Medicine for the meaningless"
Zdaje siê, ¿e najlepsze czasy Ant-Zen ma ju¿ za sob±. Ma³o, coraz mniej ciekawej muzyki tam siê wydaje. L'ombre to jeden z wyj±tków. Dark ambient i postindustrial.

91-100
Interpol - "Turn on the Bright Lights"
No tak, kolejny muzyczny McDonald, po pierwszym przes³uchaniu mia³em takie my¶li. Mroczny, niezbyt popowy i trochê jednak niszowy, wci±z jednak McDonald. Z czasem przekona³em siê, ¿e 20 lat pó¼niej Joy Division mo¿e wróciæ do pamiêci m³odych ludzi w³a¶nie za spraw± grupy Interpol. I to jest bardzo optymistyczne i przemawiaj±ce za t± kapel±.

Melotron - "Weltfrieden"
Doceniam rozwój muzyczny tej grupy, bardziej nawet ni¿ sam± grupê. Graj± synth-pop ale z p³yty na p³ytê coraz dojrzalszy i coraz ciekawszy. Co rzadko której grupie siê udaje; s³ychaæ, ¿e bawi± siê tym co robi±. Kto wie, mo¿e te¿ bawi± siê s³uchaczami?

Disharmony - "Moonflower"
Bardzo mi³a niespodzianka ze S³owacji. Dark electro, mroczna elektronika, klasycznie przesterowane wokale. Przysz³o¶ciowa grupa. Kombinuj±.

Arpanet - "Wireless Internet"
Kraftwerk i ich niemieckie, komputerowe brzmienie przeniesione w czasy mi³osiernie nam panuj±cych: prezydenta Kwa¶niewskiego, Jana Paw³a II i D¿ord¿a Dablju Busza. Odgrzewany kotlet, ale przyprawiony wy¶mienicie. Jak na modê brzmienia lat 80-tych, to Arpanet i tak pomys³owo i nowocze¶nie gra. Do pos³uchania.

Schneider tm - "Zoomer"
Wiele sobie obiecywa³em po tej p³ycie, ale rozczarowanie by³o spore. Banalna niestety struktura, banalne melodie, choæ nie mogê odmówiæ pewnych prób innego spojrzenia na muzykê. ( Pewnych, trochê, ewentualnie) i takie inne niedopowiedziane powiedzonka nie zmieni± faktu, ¿e to rewelacyjne nie jest.

Micronaut - "Ganymede"
Dziwnie magiczna to produkcja. Od potê¿nych basów, po syntetyki, cie¿kie i mroczne. Szorstka i ma³o urozmaicona propozycja wokalisty Sister Machine Gun - Chrisa Randalla.

Dioxyde - "Torschlusspanik"
By³em mocno zaciekawiony ich debiutem, bo z jednej sk³adanki pamiêta³em ich ¶wietny numer. P³yta jednak nie jest tak dobra jak tamten remiks. Zbyt du¿o w niej odwo³añ do Suicide Commando i wczesnego EBM. Fanom Hocico równie¿ mo¿e przypa¶æ do gustu.

Daedelus - "Invention"
Spokojne, nastrojowe improwizacje. Nujazzowe kompozycje zaprawione spor± ilo¶ci± elektroniki. Momentami schizofrenia i psychodelia a la Coil. Hip-hopu na szczê¶cie niewiele.

EU - "Warm Math"
My¶la³em, ¿e bêdzie lepiej. Smutne elektroniczne pejza¿e mieszaj± siê z lakonicznie ³aman± perkusj±. By³o ju¿ lepiej.

Manual - "Ascend"
Morr robi furorê w¶ród elektroników. Manual to jeden z wykonawców, który mnie do siebie nieszczególnie przekona³, ale z jego wizj± twórcz± wypada³oby siê zapoznaæ. Mo¿e co¶ z niego wyro¶nie ;-)

PS. Musia³em jednak wyró¿niæ kolejne p³yty, które pozna³em ju¿ w 2003, ale poniewa¿ nie chce mi siê teraz zmieniaæ ca³ej listy, doda³em je na koñcu.

This morn' omina - 7 years of famine
Kandis - Airflow
Information - Biomekano
Crunch - 2
Random_inc - Walking in Jerusalem
Thomas Fehlmann - Visions of blah
Lazyfish & Mewark - S/t
Infant - Grownig up
Ms. John Soda - No P. or D.
Loscil - Submers
Loess - Loess
Wauvenfold - 3fold

-- r@ [4 marca 2003]



ostatnie artyku³y autora:
r@ prezentuje swoj± listê najlepszych p³yt 2007 -- [1 lipca 2008]
Nowa "gêba" kultury gotyckiej -- [27 stycznia 2005]
Najpopularniejsze grupy na postindustry.org -- [2 lipca 2003]
ElectroNowa muzyka maszyn (górniczych) v2.2 -- [19 marca 2002]
Orkus (9/99) i moda -- [2000]
  wiêcej...

powrót do artyku³ów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Decondition ‎&…
Maison Close –…
Nyodene D – Eden…
Consumer Electronics…
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciñski - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
wiêcej »

Polecamy: newforces: harsh noise/experimental sound label | wiêcej »

Polecane-satatuhatta: Label focusing on harsh noise and experimental sounds | wiêcej »

polecamy | wiêcej »

© 1996-2024 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.