¤ Grey Force Wakeford - Marble Heart ¤Biofidelic Publishing/Athanor Records 2007

Ocena:
4.5

1. The Weavers Dream, 2. 1234, 3. Vercors, 4. Marble Heart, 5. King Solomon's Architects, 6. Winter Again, 7. Maritime Passage, 8. And the Name He Gave Me, 9. December, 10. Shadows in the Light


Tak się złożyło, że paczuszka z Athanor'a dotarła do mnie wraz z nadejściem prawdziwie listopadowej aury w naszym kraju: żółto-czerwonych liści skąpanych w strugach jesiennej melancholii. Kto zna dokonania pani Kris Force aka Amber Asylum, deszczowe piosenki Sol Invictus, czy nostalgicznego Nick'a Grey'a ten wie, że lepszego momentu pan listonosz nie mógł sobie wybrać, trójca ta bowiem do muzycznych wesołków nie należy. Nie mogło być inaczej w przypadku pięknie wydanego - to już tradycyjne zagranie tej francuskiej wytwórni- debiutu Grey Force Wakeford.
Jesień - ta mniej i bardziej dosłowna - jest chyba najlepszym odpowiednikiem muzycznych zewów zawartych na "Marble Heart". Zewów właśnie, bo na dobrą sprawę mamy tu do czynienia z płytą ambientową. Bogate instrumentarium (między innymi gitara, skrzypce, klarnet, pianino, oraz wokale całej trójki muzyków) zostało tym razem wykorzystane do tworzenia sennych, płynących pejzaży o jesiennym odcieniu. Nic tu się nie wyrywa do przodu, wszystko jakby w zwolnionym tempie posuwa się naprzód w swej lirycznej zadumie. Przy całym swym jesiennym klimacie ta muzyka ma jednak ciepłe, lekko jazzujące brzmienie, które od pierwszych minut trwania płyty otula słuchacza swym miękkim szalem. Dodać trzeba też, że po mistrzowsku wręcz zatarły się na "Marble Heart" różnice między tradycyjnie rozumianą piosenką i ambientowym tłem do czytania poezji. Czuć, słychać i znać w tym wszystkim trójkę profesjonalistów, którzy zawarli na niniejszej płycie odrobinę z każdej ze swych macierzystych grup. Nie uczynili przy tym bezmyślnej kalki, lecz dostarczyli całkiem nowej jakości najwyższych lotów.
Zapraszam pod koc z ciepłą herbatą i "Marble Heart" w odtwarzaczu - wszak warunki za oknem idealne.

-- Gottvater [5 listopada 2008]ostatnie recenzje autora:
Schmerz - Old School Misanthropy -- [23 marca 2009]
Nekyia - Slowmotion Downhells -- [23 marca 2009]
Aghast - Hexerei Im Zwielicht Der Finsternis -- [23 marca 2009]
Triple Tree, The - Ghosts -- [23 lutego 2009]
Sleep Research Facility - Deep Frieze -- [23 lutego 2009]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.