¤ Periscop - Periscopes ¤Beast of Prey 2008

Ocena:
4.5

1. Something Little, 2. An Elephant, 3. Periscopes, 4. Asleep, 5. Night Creatures, 6. Cookie Bolter, 7. Startstop, 8. Counting Snails, 9. We Shot the Crew, 10. Orphanes, 11. Tik Tiikk Tiiikkk, 12. Pigmej, 13. Dorotka, 14. Rocking Horse, 15. Sea Camels's Fight, 16. Nothing, 17. Kit, 18. Struggle of Doomed Chicken, 19. And His Death


Periskop to projekt z Wrocławia, zaś materiał "Periscopes", wydany przez Beast of Prey, jest jego płytowym debiutem. Album jest wydany bardzo elegancko i już sama okładka wprowadza nas w klimat tej szczególnej muzyki. Ilustracje we wkładce oraz na dołączonych karteczkach sugerują oniryczny nastrój, w którym koszmar przeplata się z sielanką gdzieś na pograniczu dnia i nocy, jawy i snu - co razem daje efekt groteski rodem z "Alicji w Krainie Czarów" czy opowiadań Bruno Schulza. Ten ostatni trop jest o tyle prawidłowy, że właśnie cytaty z Schulza zdobią opakowanie płyty.
Przejdźmy jednak do samej muzyki... ano właśnie - cóż to właściwie jest? Periscop gra muzykę, która kojarzyć się może z krętymi uliczkami małego miasteczka, warsztatem starego zegarmistrza, pocztówkami sprzed wieku, opuszczoną kamienicą, bożonarodzeniowymi szopkami, brzęczeniem katarynki, martwymi naturami... i czymkolwiek pokrewnym w nastroju. Trudno to opisać: jest to swoisty mariaż ambientu, połamanych beatów, melodyjek rodem z pozytywki, luźnego brzdąkania na gitarze, wolnej improwizacji i samplowego kolażu bliskiego plunderphonics... To mieszanka: dźwięki ze strychu, z lamusa, zza pieca, dźwięki stare i nowe, niby urokliwe i miłe, a jednocześnie podszyte pewnym szczególnym napięciem. Brzmi to trochę jak dwie pierwsze płyty Ait!... Nutka dekadencji, infantylność, surrealizm i być może mistycyzm - wszystko w jednym. Rzecz dziwna, ale bardzo intrygująca!

-- Adam T. Witczak [18 czerwca 2010]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.01 s.