¤ Waffenruhe vs Bunkergeist - Pflichtbewusstsein ¤Castellum Stoufenburc 2009

Ocena:
3

1. Waffenruhe - MP (intro), 2. Waffenruhe - Glauben, Gehorchen, Kämpfen!, 3. Waffenruhe - Männer Gegen Panzer, 4. Waffenruhe - Hinterhalt, 5. Waffenruhe - MP (outro), 6. Bunkergeist - Aufbruch (intro), 7. Bunkergeist - Meine Pflicht, 9. Bunkergeist - Der Trommler, 10. Bunkergeist - Heimkehr (outro)


Split dwóch przedstawicieli młodego pokolenia niemieckiego militarnego industrialu. Oba projekty zdają się dążyć do wydobycia z gatunku jedynie jego najbardziej esencjonalnych, wręcz sztampowych elementów - takich jak uporczywie wybijany marszowy rytm, nieskomplikowane motywy melodyczne (sugerujące rzecz jasna nastrój napięcia, wiecowego patosu lub nostalgii za 'latami burzy i naporu'), a do tego oczywiście przemówienia polityczne przywódców 'tysiącletniej Rzeszy' (która przetrwała lat dwanaście) i inne niemieckojęzyczne komunikaty o bojowej treści. Propaganda? Kryptopropaganda? Przestroga? Prowokacja? Czy po prostu ostentacyjne wpasowanie się w utartą konwencję? Jak często w tym gatunku, zespoły nie mówią wszystkiego, a słuchacz może stworzyć sobie własną interpretację.
Sama muzyka jest bardzo syntetyczna w brzmieniu i prosta, niekiedy wręcz toporna w swej strukturze. Utwory oparte są o nieskomplikowane, powtarzające się motywy, wygrywane za pomocą bardzo 'plastikowych' dźwięków. Nie ma w tym wiele finezji, ale (o dziwo!) nie przeszkodziło to obu wykonawcom w wykreowaniu własnej, rozpoznawalnej stylistyki.
Jest to muzyka niezbyt bogata w środki wyrazu i przypadnie do gustu chyba tylko zdeklarowanym wyznawcom nurtu. Ci mogą nawet dostrzec w niej lekko perwersyjny urok... Wystawiam ocenę 'dostateczny' nie dlatego, bym sam nie lubił tego materiału (bo lubię), ale z uwagi na fakt, że wiele osób może być takim graniem rozczarowanych... Choć, któż to wiedzieć może?

-- Adam T. Witczak [10 lipca 2010]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.011 s.