¤ Lokomotiv S.S. - Lokomotiv S.S. ¤Cause and Effect 198? / Ladd-Frith 2002

Ocena:
4

1. Lokomotiv SS, 2. Lokomotion Machine


Lokomotiv S.S. to z pewnością nie węgierski Lokomotiv GT. Właściwie nie wiadomo, co to. Ot, efemeryczny projekt industrialny, który zaistniał gdzieś-kiedyś w latach osiemdziesiątych i szybko zniknął, pozostawiając po sobie prawdopodobnie tylko tę jedną taśmę, po latach wznowioną jako CD-R. Trzeba jednak przyznać, że to taśma bardzo ciekawa - przynajmniej dla osób sympatyzujących z klimatem bocznic kolejowych albo fabrycznym realizmem Vivenzy czy Linija Mass.
Z dźwiękiem pociągów eksperymentował mniej więcej w tym samym okresie (1988) Steve Reich, kompozytor awangardowy z kręgów akademickich, który do naśladowania rytmu parowozów zaprzągł smyczkowy kwartet Kronos. Efektem był legendarny materiał "Different Trains", w którym nerwowy motyw przewodni smyczków od czasu do czasu uzupełniały nagrane odgłosy lokomotyw i wagonów. Panowie z Lokomotiv S.S. (Karl Schrott i Achim Hoelle) postawili w całości na autentyzm. Ich kaseta to więcej niż trzydzieści pięć minut rozmaicie przemieszanych i poukładanych hałasów kolejowych. Rytmicznie stukoczące koła, metaliczne zgrzyty, różnego rodzaju piski, szmery i dudnienia - niczym dźwiękowa ilustracja do kolejowych opowiadań grozy Stefana Grabińskiego. Duch maszynisty Grota snuje się po ślepym torze...
Zaznaczam przy tym, że nie jest to jakiś niwelujący wszystko harsh-noise. Przeciwnie wręcz - Lokomotiv S.S. to wycieczka w umiarkowanym tempie, muzyka zaskakująco lekkostrawna i obrazowa, a nawet nastrojowa. Przywołane wcześniej skojarzenia z Francuzem z Grenoble są jak najbardziej uprawnione, komuś może też nasunąć się bardzo wczesne Einstürzende Neubauten z okresu "Kollaps". Gratka dla miłośników włóczenia się po przydworcowych parcelach - wtedy, kiedy akurat nie mogą wyjść z domu. Steampunkowy industrial.

-- Adam T. Witczak [5 marca 2012]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.017 s.