¤ Miasto Nie Spało - Festspielhaus ¤Lüge Lüge Lüge Rec 1998 (CD / MC)

Ocena:
4

1. Arbre Et Vent, 2. Occulte, 3. Adoratus Lunae, 4. Mała Dama, Wielki Łańcuch, 5. Fratres

Miasto Nie Spało to zespół mający dla mnie szczególne, osobiste znaczenie - a to dlatego, że właśnie ich słynne "Pieśni Żałobne I - VII", wydane przez Obuh, były pierwszą płytą, jaką sam, samodzielnie i samoręcznie sobie kupiłem, piętnastolatkiem będąc.

O "Pieśniach" napisano chyba dość sporo, sam zresztą tu i ówdzie wychwalałem ten album, bo wychwalać go warto. "Festspielhaus" to nieco inne wcielenie czy też objawienie Miasta. Inne, ale też i starsze, mówimy bowiem o nagraniach wydanych w roku 1998. Pięć kompozycji czy też improwizacji (improzycji?) to zapis koncertu w klubie "Mózg", czyli w miejscu swego czasu dobrze znanym w kręgach undergroundowego jazzu.

"Festpielhaus" to oczywiście - tak jak "Pieśni" - muzyka niezwykle stonowana, powolna, minimalistyczna i cicha. O ile jednak pamiętny album ze smutnym aniołem na okładce był przenikliwie smutny, melancholijny i nostalgiczny, o tyle nagrania z Mózgu ewokują zupełnie inny nastrój, co zresztą zapowiadają już same tytuły. Brak tu rzewnych quasi-melodii, współbrzmienia są bardziej dysonansowe, struktura utworów nieco abstrakcyjna. Efektem jest atmosfera napięcia i tajemnicy, chwilami przechodząca nawet w grozę - ale wydaje się, że lekką, taką trochę na pół gwizdka (co nie jest w tym wypadku zarzutem!).

Tytuł utworu "Mała Dama, Wielki Łańcuch" w jakiś absurdalny sposób kojarzy mi się z Białą Damą i Łańcutem (!), a więc z widmem sunącym nocami poprzez mroczne korytarze starego zamku. Widmo jak widmo, trochę straszy, trochę zawodzi, ale wszystko w granicach przyzwoitości.

Taki jest ten album - luźne rozważania na kontrabas, wiolonczelę i akordeon, dobiegające jakby z cienia, z półmroku, z tajnego zebrania loży lunatyków. Wolę chyba "Pieśni Żałobne", ale "Festspielhaus" też warto znać.

-- Adam T. Witczak [16 stycznia 2015]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.