¤ Giulio Aldinucci - Spazio Sacro ¤G. Aldinucci 2015

Ocena:
4

1. The hermit, 2. Ricordo, 3. Sator, 4. Come un immenso specchio d'inverno, 5. The liquid room, 6. Mountain, 7. Camino

Bardzo ciekawy materiał, który polecił mi Sardyńczyk odpowiedzialny za recenzowany przeze mnie na tych łamach projekt Rosarium^2. Nawiasem mówiąc, rekomendacji tej dokonał po uprzednim zapoznaniu się z nagraniami Docetism, które mu podrzuciłem. Można więc rozpatrywać album Aldinucciego właśnie w kontekście porównań z projektem M. Banasika.

Obaj twórcy dotykają bowiem w jakimś sensie i stopniu sfery sacrum, w szczególności sacrum chrześcijańskiego. O ile jednak Docetism zdaje się koncentrować na zagadnieniach wewnętrznych, o tyle "Spazio Sacro" to raczej analiza manifestacji sacrum w wymiarze bardzo namacalnym. Oto bowiem jest to swego rodzaju kolekcja ambientalnych pocztówek dźwiękowych z Włoch, a konkretniej - z Toskanii. Kolekcja wspomnień z dzieciństwa, wędrówek po uliczkach i placach starych miast, rozgrzanych śródziemnomorskim słońcem. I wreszcie, last but not least, to także katedry, kościoły i kaplice w rozmaitych stylach architektonicznych (od romańskiego po neogotycki, poprzez choćby renesans i barok). To dobiegające z nich fragmenty mówionych i śpiewanych mszy, to bijące dzwony i grzmiące organy.

Surowcem tej muzyki jest w dużym stopniu field-recording - nagrania z miejskich ulic i zaułków, znad morza czy z lasu, wszelkiego rodzaju szepty, szelesty, ludzkie głosy, zaśpiewy i recytacje. Zebrany materiał jest co prawda tylko i aż tłem, ale tłem jest tu w zasadzie także i cała reszta, boć to przecież ambient czystej wody. Mamy więc zamglone, rozmyte, niesione pogłosem, kojące plamy dźwiękowe, odległe i wyciszone pasaże muzyki religijnej czy pobrzmiewające gdzieś w tle drony z katakumb. Nastrój jest spokojny, ale bez nadmiaru słodyczy, przeciwnie: raczej poważny, nostalgiczny, momentami odrobinę mroczny.

Bardzo ładna rzecz, wydana zresztą także i na CD w eleganckiej oprawie, jak można wnosić ze zdjęć i opisów. Ja niestety zapoznałem się na bandampie :-(

https://giulioaldinucci.bandcamp.com/album/spazio-sacro

-- Adam T. Witczak [28 sierpnia 2015]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.