¤ Lonsai Maikov - The Confession of the Rose ¤Cauda Draconis 2001

Ocena:
4

1. Self Sacrifice of the Rose, 2. The Confessions of the Rose, 3. Hail the Rose, 4. Third Confessions


Przyznam, że mam słabość do twórczości Thierry'ego Jolifa. Jego Lonsai Maikov to projekt wciąż chyba mało znany w Polsce, a szkoda, bo godne uwagi są zarówno duchowe poszukiwania zespołu, jak i sama muzyka. Często jest to senna, melancholijna odmiana neofolku, której delikatność burzą okazjonalne drapieżne pasaże rocka, industrialu czy militarnej neoklasyki - ale tak naprawdę Lonsai Maikov znajduje się poza granicami, poza sztywnymi podziałami. Równie dobrze można określić twórczość zespołu tak, jak zrobił to swego czasu sam Thierry: "Apopkalyptic esotronic metal blues'n'folk". A może "Noises of faith and sickness", jak głosi podpis na oficjalnym MySpace? Jak napisał kiedyś Paweł Frelik z Antimusick: "Muzyka jest jedna, ale przecież musimy jakoś o niej rozmawiać" - i tylko taki sens mają gatunkowe szufladki, etykietki. Ale w ostateczności jest jedna - sam Thierry pisze o tym tak: "We use every sounds, every spaces, because Christ is a measure of all things".
Duchowe poszukiwania wiodły Thierry'ego Jolifa od tradycjonalizmu integralnego i wczesnych fascynacji koncepcjami Evoli czy Guenona, aż po głęboko przeżywane prawosławie. Po drodze przydarzyło mu się kilka książek (m.in. o mitologii Celtów), wiele artykułów na tematy religioznawcze i kilka albumów muzycznych, w tym właśnie "Wyznanie Róży" z roku 2001. Płyta w całości dedykowana jest Hiraoka Kimitake, czyli słynnemu Yukio Mishimie, 'orientalnemu dandysowi', na równi zafascynowanemu kulturą Europy i etosem samurajskim, człowiekowi który zakończył życie gestem seppuku, gestem niejako teatralnym, a zarazem na serio.
Lonsai Maikov prezentuje na "The Confession of the Rose" raptem cztery kilkuminutowe kompozycje (jest to 7" winyl). Pierwsze trzy to oniryczne, leniwie płynące ballady na gitarę akustyczną, której spokojnym akordom towarzyszy nieco smutny, zamyślony śpiew Thierrego w języku angielskim. Przypomina to nagrania z wcześniejszych albumów, takich jak "Fire", czy "Our Lady of the Bones". Możliwe, że nie wszystkich przekona ta estetyka - jeśli to neofolk, to odmienny zarówno od stylu Death in June, jak i od teutońskich zaśpiewów rodem z nocnego ogniska volkistów. Powiedziałbym, że słychać tu nutkę wrażliwości 'currentowej', choć to moje subiektywne odczucie.
W ostatniej kompozycji przez ponad dwie minuty powtarzana jest po francusku fraza "Revolution!", której towarzyszą echa marsza wojskowego i tajemnicze szmery w tle, co sugeruje wycieczkę w obszary industrialnego ambientu. Ostatecznie jednak również i tutaj pojawia się gitarowa melodia i śpiew Thierry'ego, który w końcu cichnie dość nieoczekiwanie. I to już koniec, to wszystko. Mała płytka, której się przyjemnie słucha.

-- Adam T. Witczak [3 listopada 2010]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...inne recenzje Lonsai Maikov:
Lonsai Maikov - Barddwedi -- Adam T. Witczak [25 czerwca 2012]
Lonsai Maikov - Décembre au Mont des Oliviers -- Adam T. Witczak [17 stycznia 2017]
Lonsai Maikov - From the Fountain -- Adam T. Witczak [3 marca 2016]
Lonsai Maikov - Les Chants de l'Ombre -- Adam T. Witczak [27 sierpnia 2015]
Lonsai Maikov - Smell of Knowledge -- Adam T. Witczak [21 marca 2010]
Lonsai Maikov - Thee Darkening Ov Powers -- Adam T. Witczak [22 marca 2010]
Lonsai Maikov vs. Dissonant Elephant - Heroic Inventory -- Adam T. Witczak [30 listopada 2010]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.016 s.