¤ Cygni Vox - Europe After The Rain ¤2009

Ocena:
4

1. On the Shore, 2. The Rape of Europa, 3. Atlantic Rains, 4. Quod Licet Jovi, 5. Girl With a Book, 6. Dejah Thoris, 7. Albion Silver

Na ów album nieznanego mi przedtem projektu Cygni Vox natrafiłem, gdy postanowiłem sprawdzić, czy przypadkiem nie było dotąd artysty, który opisałby językiem muzyki słynną "Europę po deszczu" Maxa Ernsta. Obraz ten, by zacytować pewnego krytyka, ma w sobie "wspaniałość spustoszonego świata, dotkniętego jakimś kataklizmem, w którym siły życia mozolnie zbierają się do nowych narodzin". Jako ciekawostkę podać można, że dzieło to - przebarwione - zdobi okładkę albumu "Weltbrand" grupy Turbund Sturmwerk.

Estetyka Cygni Vox leży jednak daleko od postępnego, stalowego militaryzmu Niemców z TS. "Europe After The Rain" to rodzaj neoklasycyzującej, niezbyt skomplikowanej muzyki klawiszowej (rzecz jasna chodzi tu o klawisze elektroniczne), otulonej mgiełką relaksacyjnego czy też nostalgicznego ambientu. Można się w tym doszukać odniesień zarówno do tzw. [i]new-age music[/i], modnej kilkanaście lat temu (jakkolwiek dźwięki Cygni Vox nie są aż tak przesłodzone), jak i do [i]dungeon synth[/i], czyli klawiszowych projektów, oscylujących na obrzeżach sceny metalowej (vide wczesny Mortiis). Słuchacze neofolku mogliby pokusić się też o skojarzenia z Sagittarius.

Krótko mówiąc: mamy tu garść prostych, ale urokliwych melodii fortepianowych, trochę smutnych, a trochę radosnych (to znaczy: budzących nadzieję) - i niewiele więcej. W tle rozmywają się ambientowe plamy, kilka razy usłyszeć możemy dźwięk gromu - to w zasadzie tyle. Poszukiwacze eksperymentów formalnych będą rozczarowani, ale płyta może przypaść do gustu tym, którzy szukają sympatycznego wypełniacza tła albo łatwo ulegają nastrojom, które cechuje nutka zadumy i nostalgii. Bo taka właśnie jest ta płyta: wpisująca się w dziwny, post-katastroficzny, ale ostatecznie przecież pozytywny, budzący nadzieję klimat obrazu Ernsta. Europa już po deszczu, przyszła wiosna, wszystko rozjaśniły promienie słońca. Enjoy.

-- Adam T. Witczak [16 października 2013]ostatnie recenzje autora:
Nova - Utopica Musa -- [5 lutego 2018]
SPK - Zamia Lehmanni - Song of Byzantine Flowers -- [15 listopada 2017]
Feanch, Dutour, Lubat - Grand Air LP -- [15 października 2017]
The Third Eye Foundation - The Dark -- [14 października 2017]
Dissonant Elephant - 5 larmes de cristal -- [13 października 2017]
  więcej...inne recenzje Cygni Vox:
Cygni Vox - Ambient Summer Stories -- Adam T. Witczak [1 października 2014]
Cygni Vox - Birch Alley. Ambient Symphony in D major -- Adam T. Witczak [8 kwietnia 2014]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.015 s.