¤ Alexander Veljanov (Deine Lakaien) ¤

PostIndustry: Masz niesamowity, cudowny głos. Czy kiedykolwiek pobierałe¶ lekcje ¶piewu?

Alexander Veljanov: Zacz±łem ¶piewać jeszcze w dzieciństwie i wła¶ciwie już od wtedy wiedziałem, że chcę to robić. Po ukończeniu szkoły musiałem podj±ć decyzje czy będę studiować muzykę czy jak±¶ inn± formę sztuki. Wreszcie zdecydowałem się na wiedzę o teatrze, kinematografię oraz języki obce, ale nigdy nie przestałem zaspokajać swojego głodu muzyki. Podczas pierwszych lat studiowania w Monachium poznałem Ernsta Horna i założyłem z nim Deine Lakaien. On już wtedy był profesjonalnym muzykiem klasycznym i zd±żył już współpracować z paroma ¶piewakami operowymi, tak więc nauczył mnie jak powinienem trenować i ćwiczyć swój głos. Zawsze starałem się skupić nad jako¶ci± swojego ¶piewu i udawało mi się spotykać ludzi, którzy uczyli mnie ważnych rzeczy o ¶piewaniu. Tak więc można powiedzieć, że sam pracowałem nad popraw± swojego stylu ¶piewania, ale było to zawsze oparte na wskazówkach jakich mi udzielali inni ludzie.

PI: W jakim stopniu udzielasz się w Deine Lakaien?

AV: Stworzyłem ten zespół z kim¶, z kim zawsze starali¶my się stworzyć co¶ specjalnego, co¶ co wydostaje się z energii naszych osobowo¶ci. Mam nadzieję, że udaje się nam przekazać tę energię ludziom, którzy nas słuchaj±.

PI: Z tekstów, które napisałe¶, jakie s± twoje ulubione?

AV: To bardzo trudne pytanie, ale wiem że lubię różne aspekty wielu rzeczy jakie kiedykolwiek stworzyłem. Trudno mi stwierdzić, które s± najlepsze w odniesieniu do tekstu. Sami musicie zdecydować.

PI: Jakiej muzyki normalnie słuchasz?

AV: Zawsze kochałem muzykę i nie patrzyłem na kategorie czy szufladki. Historia cywilizowanego ¶wiata jest zbyt bogata aby nie poszukiwać dalej niż tylko przez pewien moment...
Kocham muzykę, kiedy ta reprezentuje sob± piękno i wiedzę.

PI: Czy kiedykolwiek chciałe¶ zostać ¶piewakiem operowym?

AV: Tak, były czasy, kiedy my¶lałem czy nie skoncentrować się poważnie nad oper±, ale Deine Lakaien zawsze było dla mnie czym¶ na tyle ważnym, że nie robiłem tego. Uwielbiam wiele oper, ale jest także dużo rzeczy których nie lubię w ¶wiecie muzyki klasycznej. Trochę szkoda, że tego nigdy nie zrobiłem, ale jestem zadowolony z tego, że jestem nikomu nie podległym wokalist± w niezależnym ¶wiecie muzycznym.

PI: Czy przewidujesz wydanie jaki¶ albumów solowych w przyszło¶ci?

AV: Już wydałem dwa i nie mam na razie zamiaru przestawać. W tej chwili współpracuję z bliskimi mi przyjaciółmi z mojej ojczystej Macedonii, oraz z moim producentem David’em Young’iem w Londynie...

PI: Wasze koncerty zapieraj± dech w piersiach. Czy pracowali¶cie długo nad nimi, czy powstały zupełnie spontanicznie?

AV: Zawsze starałem się wyrazić jak najwięcej przy pomocy tekstów i melodii. Uwielbiam ¶piewać tak± muzykę jak± tworzę i uwielbiam wzruszać ludzi dĽwiękiem mojego głosu i duszy.

PI: Często gracie na festiwalach okre¶lanych mianem „wave, gothic i industrial”. Jak się Tobie podobaj± inne zespoły graj±ce na takich festiwalach?

AV: Gramy już od wielu lat, tak więc mieli¶my do czynienia z lepszymi i gorszymi zespołami i muzykami. Jednak teraz jestem przekonany o tym, że każdy kto tworzy muzykę ma prawo j± robić, niezależnie jak to robi. Zawsze mogliby robić co¶ gorszego...

PI: Gdzie się czujesz lepiej: w Deine Lakaien czy w swoim solowym projekcie?

AV: Zawsze uwielbiam pracować z ludĽmi, którzy mnie szanuj± i wierz± w moje możliwo¶ci. Nigdy bym nie współpracował z kim¶, kto by mnie po prostu chciał wykorzystać. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie.

PI: Jak się czujesz kiedy ¶piewasz teksty napisane przez Ernst’a?

AV: Nigdy nie miałem żadnego kłopotu ze ¶piewaniem tekstów napisanych przez inne osoby. Ernst zna mnie dobrze i nigdy nie dałby mi nic do ¶piewania, co by mi się nie spodobało.

PI: Co s±dzisz o wersjach akustycznych waszych piosenek?

AV: Kiedy po raz pierwszy zdecydowali¶my się dać koncert akustyczny w 1992 roku obaj wiedzieli¶my, że to będzie co¶ specjalnego. Doskonały fortepianista i uczuciowy wokalista, którzy oferuj± kompozycje, które s± w stanie przeżyć bez zabiegów studyjnych. To po prostu czysta muzyka. Kocham j± i jestem szczę¶liwy, że mam j± tak wspaniał±.

PI: W przypisach do "Forest Enter Exit" w podziękowaniach wymienili¶cie Stanisława Lema, znanego polskiego pisarza sci-fi, któremu dziękowali¶cie wtedy za inspiracje podczas pisania tekstów. Co s±dzisz o jego prozie?

AV: Uwielbiam Lema! Natomiast jeżeli chcesz wiedzieć co¶ więcej o jego wpływie na nasze teksty to musiałby¶ się spytać Ernst’a, to on napisał teksty inspirowane jego twórczo¶ci±.

PI: Możesz nam co¶ powiedzieć zespole, który teraz z Wami gra? Współpracowali¶cie kiedykolwiek z nimi?

AV: Nie, nie współpracowali¶my nigdy z nimi. Robert Wilcocks (gitarzysta) jest naszym starym przyjacielem, który grał w grupie Sleeping Dogs Wake, która nas supportowała podczas trasy "Forest Enter Exit". Tobias (znany także jako B. Deutung), graj±cy na wiolonczeli, był członkiem zespołu, który mnie wspierał kiedy ze swoim solowym projektem byłem w trasie promuj±cej płytę "Sweetlife". A obie skrzypaczki poznali¶my niedługo przed rozpoczęciem prób do nagrania płyty "White Lies".

PI: Podczas trasy promuj±cej płytę "White Lies" grali¶cie z zespołem God’s Bow. Jak się wam współpracowało?

AV: Bardzo ich polubili¶my i się fantastycznie bawili¶my z nimi podczas tej trasy. Mam nadzieję, że uda się im osi±gn±ć to czego pragn±. Będę ich wspierał w jakikolwiek sposób, w jaki tylko mogę.

PI: Czy jest jaki¶ album Deine Lakaien, który wolisz od innych?

AV: Nie. Lubię je wszystkie, gdyż każdy reprezentuje jaki¶ fragment ¶cieżki, któr± pod±żam.

PI: Co s±dzisz o niedawno wydanym albumie „1987”?

AV: Trudno mi mówić o czym¶, co nagrali¶my tyle lat temu. Wydali¶my to, bo dookoła kr±żyło tyle okropnych i nie daj±cych się słuchać bootlegów. Jest to raczej dokument dla osób, które się naprawdę interesuj± nasz± histori±.

PI: Co s±dzisz o niedawno wydanym DVD ukazuj±cym wasz koncert z trasy "White Lies"?

AV: To pełen zapis koncertu z tej trasy i wydaje mi się, że co¶ miłego dla osób, które tam były. Jestem naprawdę dumny z jako¶ci dĽwięku jak± udało się nam na tym wydawnictwie osi±gn±ć.

PI: Dziękuję bardzo za rozmowę

AV: To ja dziękuję za zainteresowanie.

-- M.Alexander [9 marca 2004]ostatnie wywiady autora:
Joakim Montelius (Covenant) -- [27 stycznia 2004]
Hocico / Dulce Liquido -- [2 sierpnia 2003]
Coil -- [9 marca 2003]
Colony 5 -- [21 lipca 2002]
Das Ich -- [14 wrze¶nia 2001]
  więcej...

powrót do wywiadów »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.012 s.