¤ Telefon Tel Aviv - Immolate Yourself ¤BPitch Control 2009

1. The Birds, 2. Your Mouth, 3. M [letter], 4. Helen of Troy, 5. Mostly Translucent, 6. Stay Away From Being Maybe, 7. I Made a Tree on the World, 8. Your Every Idol, 9. You Are the Worst Thing in the World, 10. Immolate Yourself


Nowa płyta duetu amerykańskich producentów z Chicago (a właściwie obecnie z Nowego Orleanu) może być sporym zaskoczeniem dla miłośników ich wcześniejszych dokonań.

Właściwie już sam fakt, że wydaje ją berlińska wytwórnia BPitch Control wskazuje, że możemy oczekiwać zmiany w brzmieniu muzyki Joshuy Eustisa i Charlesa Coopera.

I tak też jest w rzeczywistości: "Immolate Yourself" został zrealizowany wyłącznie z wykorzystaniem analogowych syntezatorów, podczas jego tworzenia ani razu nie użyto gitary, a znajdująca się na nim muzyka nie ma nic wspólnego, ani z post-rockiem dominującym na "Fahrenheit Fair Enough", ani z IDM-ową elektroniką rodem z "Map of What Is Effortless".

Czegóż więc możemy się spodziewać po tym albumie? Przede wszystkim nostalgicznego powrotu do brzmień z początku lat 80-tych - synth-popu, electro-popu, new romantic.

Oto bowiem Eustis i Cooper osadzają większą część swych nowych nagrań na motorycznych bitach o lekko podłamanym charakterze, które znamy z zakurzonych nagrań Vice Versa, Transparent Illusion czy Oppenheimer Analysis. Tak - to electro, ale nie to amerykańskie, o jednoznacznie tanecznym charakterze, ale typowo angielskie, bliższe mrocznej nowej fali. Takie rytmy słyszymy już w otwierającym album "The Birds", czy w następującym po nim "Your Mouth". Te mechaniczne bity oplatają oczywiście sążniste partie masywnych klawiszy, niosących zdecydowanie noworomantyczne melodykę - bliską wczesnym dokonaniom Depeche Mode. Przykładem tego chociażby "M" czy "Helen of Troy", które właściwie z powodzeniem mogłyby znaleźć się na takich albumach tria z Basildon, jak "A Broken Frame" czy "Construction Time Again" (mamy tu podobnie - bo metalicznie - brzmiące perkusjonalia).

Czasem pojawiają się na płycie jeszcze chłodniejsze brzmienia - jak mocno zbasowane akordy klawiszy w tytułowym "Immolate Yourself", przywołujące wspomnienie nagrań The Human League z okresu "Travelogue" i "Reproduction".

Do takich dźwięków świetnie pasują wokale duetu - z jednej strony lekko stylizowane na new romantic ("Stay Away From Being Maybe" przypominający początkowe nagrania OMD), a z drugiej - na rozmarzony dream-pop, czy nawet shoegazing (choćby wtopiony w syntezatorowe brzmienia głos w "The Birds").

Są jednak na płycie kompozycje, które wyłamują się z tej synth-popowej konwencji. Pierwsza z nich to "Mostly Translucent" - melancholijna piosenka osadzona na ambientowym podkładzie, którą z powodzeniem mógłby umieścić na swym solowym albumie Thom Yorke. Drugi ze wspomnianych utworów - "Your Every Idol" - zaskakuje natomiast zwrotem w stronę psychodelicznego grania o transowym pulsie, bliskiego dokonaniom krautrockowych formacji o bardziej elektronicznym charakterze w stylu Neu! czy Cluster.

Wszystkie nagrania z "Immolate Yourself" mają jednak wspólne, silnie zaznaczone brzmienie - głębokie, masywne, momentami brudne, niemal garażowe, a przez to nadające całości własne, indywidualne piętno.

PS. 31-letni Charles Cooper - jeden z założycieli projektu Telefon Tel Aviv - nie żyje. Ciało artysty znaleziono 22 stycznia 2009 w Chicago.

Paweł Gzyl / www.nowamuzyka.pl

-- Pawel Gzyl [29 stycznia 2009]


Helen of Troyostatnie recenzje autora:
Black Dog, The - Further Vexations -- [14 maja 2009]
Pendle Coven - Self Assessment -- [14 maja 2009]
Cabaret Voltaire - Kora! Kora! Kora! -- [13 maja 2009]
Point 7 - What? -- [13 maja 2009]
Aux 88 - Mad Scientist -- [13 maja 2009]
  więcej...inne recenzje Telefon Tel Aviv:
Telefon Tel Aviv - Map of What Is Effortless -- r@ [11 października 2004]

powrót do recenzji »


Szukaj:

nowe na stronie:
Nova - Utopica Musa
SPK - Zamia Lehmanni…
Feanch, Dutour, Lubat…
The Third Eye Foundati…
Dissonant Elephant - 5…
Club Alpino - Woouldy
Club Alpino - Tunga
Roman Wierciński - We ar…
Jan Grünfeld - Music f…
Simfonica - Song of the…
Roman Catholic Skulls…
Chvad SB - Phenomenali…
Lonsai Maikov - Déce…
Robert Henke w Chorzowie
Dog in the Evening…
Sublamp - Cathedrals o…
Eric Hofbauer Quintet…
Dagshenma - Humane to…
MNL 9 - Morning Mystery
Przypadki Derniere Volonte
więcej »

polecamy | więcej »

© 1996-2019 postindustry.org


wygenerowane w 0.017 s.